Чи гріх не дотримуватися посту: відповідь священнослужителя
15 листопада за новим церковним календарем починається Різдвяний піст
Різдвяний піст 2024 – останній у році. Він триватиме 40 днів, до свята Різдва Христового і вважається менш суворим, ніж Великий піст.
Що можна і що забороняється в цей час і кому дозволено не дотримуватися посту, УНІАН запитав у священника.
Як постити в Різдвяний піст
Різдвяний піст 2024 за новим церковним календарем триватиме з 15 листопада до 25 грудня, за старим – з 28 листопада до 7 січня. Сенс цього посту - з чистою душею і тілом зустріти свято Різдва.
Згідно з православною традицією, під час посту слід утриматися від низки речей. У цей період потрібно:
= позбуватися поганих помислів, прощати образи;
= намагатися не грішити повсякденними гріхами - злитися, лаятися, засуджувати;
= відмовитися від скоромної їжі.
Багато хто ставить утримання від їжі на перше місце, але справжня суть посту - не в обсягах їжі, а в тому, щоб нагадати, що є первинно, а що - вторинно. «Піст – це духовна вправа, яку християни застосовують для того, щоб навчитися свідомого самообмеження. Завдяки такій вправі людина вчиться бути вільною і незалежною від спокус або якихось пристрастей, поганих звичок», – розповів у коментарі УНІАН священник Православної церкви України, активіст, ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко.
Тобто, з православного погляду, піст – це не обмеження, а звільнення.
Про те, як правильно постити за Біблією, сказано в Євангеліє від Матвія 6:1-18 – там є такі настанови Христа: «А як постите, то не будьте сумні, як оті лицеміри: вони бо змінюють обличчя свої, щоб бачили люди, що постять вони. По правді кажу вам: вони мають уже нагороду свою! А ти, коли постиш, намасти свою голову, і лице своє вмий, щоб ти посту свого не виявив людям, а Отцеві своєму, що в таїні; і Отець твій, що бачить таємне, віддасть тобі явно».
Чи вважатиметься гріхом, якщо не дотримуватися посту
За словами панотця Георгія, церква не вимагає дотримуватися посту, і кожна людина вирішує сама - постити їй чи ні.
Зазвичай постять церковні люди, є різні види посту: традиційний стосується їжі, а є й новітні, наприклад, інформаційний. Якщо говорити про тих, хто може не дотримуватися посту, то це люди похилого віку та хворі люди, вагітні та жінки, які годують груддю, діти, а також військові. За словами священика, воїни, які зараз на фронті, не обирають, що їсти, а що ні, тому теж можуть не дотримуватися посту. Але, навіть перебуваючи в армії, можна постити в нетрадиційний спосіб, наприклад, стримувати себе в певних словах. Утримання від лайки – це теж піст.
«Поститися корисно, але в церкві ніхто не засуджуватиме того, хто не постить. Церква приймає всіх – і тих, хто дотримується посту, і тих, хто не постить. Піст – це аскетична практика, якої людина може дотримуватися, якщо вона хоче. Якщо людина не хоче або не може дотримуватися посту - церква не буде її засуджувати і не вважатиме її грішником», – каже панотець Георгій.
Читайте також: Лукашенко про президентів у Білорусі: нехай будуть мужики, навіщо жінок обтяжувати?