У 68 років дідусі виявили, що їх… поміняли при народженні
Один із них має українське коріння
У Канаді двоє 68-літніх чоловіків випадково дізналися, що їх підмінили при народженні у 1955 році. Простий набір для домашнього тестування ДНК, який подарували на Різдво, назавжди перевернув життя двох канадців та їхніх родин
Бізнесмен Річард Бове із прибережного містечка Сешелт у Британській Колумбії все своє життя вважав, що є представником корінного народу Канади. Але тест, який він пройшов у 2020 році, показав, що він має українське, ашкеназьке та польське походження.
Приблизно в той самий час, майже за 2400 км від нього, Евелін Стокі – сестра Едді Амброуза з Вінніпега (провінція Манітоба), яка виросла в українській родині, також пройшла тест ДНК – і виявила, що Едді не є її родичем. Натомість її біологічним братом був Річард Бове.
Це призвело до відкриття, яке змінило життя двох чоловіків: Річард Бове та Едді Амброуз народилися в один день в одній лікарні в невеликому містечку Арборг (Манітоба) в 1955 році, але при народженні їх поміняли, й кожен із них поїхав додому не зі своїми біологічними батьками.
І лише нещодавно, майже через 70 років, Бове та Амброуз отримали офіційні вибачення від прем’єр-міністра Манітоби Ваба Кіню за травму, якої вони зазнали через цю плутанину.
«Сьогодні я приношу вибачення, яких так довго чекали, за дії, які завдали шкоди двом дітям, двом батькам і двом сім’ям у багатьох поколіннях», – сказав Кіню на Законодавчій асамблеї Манітоби.
У ранні роки чоловіки мали кардинально різні життя, розповів BBC їхній адвокат Білл Ганг. Бове виховували метисом – це народ Канади, що має змішане корінне та європейське походження.
Його батько помер, коли хлопчикові було три роки, а мати, яка також мала інших молодших дітей, дуже болісно переживала втрату чоловіка.
Річард відвідував денну школу для дітей корінного населення, а згодом його насильно забрали із сім’ї під час Sixties Scoop – політики асиміляції в Канаді, у рамках якої дітей корінного населення або віддавали на виховання, або усиновлювали за межами їхніх громад.
«Якби міг повернутися сьогодні в ту лікарняну палату і помінятися місцями, я б цього не зробив, тому що у мене дві прекрасні доньки, прекрасна дружина і три онучки»
Тим часом Амброуз виріс на фермі в сільській місцевості Манітоби, «в українській родині, де його любили і підтримували», де він слухав українські народні пісні перед сном, розповів його адвокат.Проте пізніше його також усиновили – після того, як у віці 12 років він залишився сиротою. Протягом усього свого життя Амброуз ніколи не знав про своє корінне походження.
«Їх обох позбавили того, що вони думали про себе і своє походження», – сказав адвокат Ганг.
Протягом багатьох років Бове пишався тим, що керував єдиним рибальським човном, що належав представнику корінного населення, біля узбережжя Британської Колумбії.
«Тепер він усвідомлює, що корінним населенням були усі, крім нього, – зазначив адвокат. – Відбулося величезне коригування їхніх життєвих історій».
Під час свого вибачення прем’єр Кіню також розповів про те, що життя обох чоловіків дивовижним чином перетиналися. У дитинстві Амброуз попросив дівчину з сусіднього містечка бути в його бейсбольній команді, «не знаючи, що вона насправді була його біологічною сестрою», – сказав Кіню. А Бове, коли був підлітком, рибалив на одному пляжі зі своєю біологічною сестрою – і вони також не підозрювали, що є родичами.
Попри усі втрати, за словами їхнього адвоката, обидвоє чоловіків дуже пишаються тим, ким вони стали, і родинами, які їх виростили. «Якби міг повернутися сьогодні в ту лікарняну палату і помінятися місцями, я б цього не зробив, тому що у мене дві прекрасні доньки, прекрасна дружина і три онучки», – зокрема сказав Річард Бове.
Але завдяки цьому відкриттю вони також отримали нову сім’ю. Едді Амброуз зв’язався зі своїми біологічними родичами та став членом Федерації метисів Манітоби.
Бове також планує зв’язатися зі своєю біологічною сім’єю, а дві його дорослі доньки вже зробили татуювання «Амброуз» на руках, щоб вшанувати прізвище, яке повинен був мати їхній батько.
Двоє чоловіків також найняли адвоката Ганга, щоб попросити в провінції Манітоба як вибачення, так і фінансової компенсації.
За словами адвоката, спочатку влада провінції стверджувала, що лікарня, де сталася помилка, перебуває у муніципальному веденні, а отже, вони за неї не відповідають. Але після зміни уряду, в результаті якої прем’єром обрали Кеню – він став першим корінним прем’єр-міністром Манітоби із 1887 року – ситуація змінилася.
Вибачення – це важливе визнання того, що «припустилися помилки, яка вплинула на всіх», вважає адвокат Ганг. Однак наразі не було жодної інформації про те, чи отримають чоловіки фінансову компенсацію, хоча Ганг каже, що продовжуватиме наполягати на цьому.
Надін ЮСІФ, BBC News (Торонто).
Читайте також: На острові Зміїний провели спецоперацію ГУР-кіт (Фото).