Уже і сповідь без… священника
У Швейцарії церква замість панотця використовує… штучного «Ісуса». Із цифровим аватаром (графічним зображенням) Бога вже встигли поспілкуватися понад тисячу вірян
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса Христа. Завдяки штучному інтелекту, він у реальному часі відповідає людям на їхні запитання. Інсталяцію під назвою Deus in Machina (з латинської – «Бог у машині») запустили в одній із церков міста Люцерн. Її створили у співпраці з дослідницькою лабораторією місцевого університету.
Після декількох спільних проєктів церква вирішила встановити у себе аватар. Богослов Марко Шмід не приховав, що священнослужителі вагалися, кого він буде уособлювати: богослова, святого чи звичайну людину. Але вирішили, що найкращий вибір – це Ісус.
Замість священника в сповідальні церква встановила комп’ютер із програмою штучного інтелекту (ШІ), що навчена богословських текстів. Відвідувачам пропонували ставити запитання «Ісусові», якого транслювали на екрані. Він відповідав їм у реальному часі.
Щоб ШІ не давав відповідей, які суперечать церковному вченню, команда його заздалегідь протестувала.
Інсталяцію під назвою Deus in Machina (з латинської – «Бог у машині») запустили в одній із церков міста Люцерн.
Людям рекомендували не розголошувати ніякої особистої інформації й просили підтвердити, що вони розуміють, що спілкуються з аватаром на свій страх і ризик. За два місяці експерименту з ШІ-Ісусом, який знає 100 мов, поспілкувалася понад тисяча людей, включаючи мусульман і туристів із Азії.
Як зазначив Шмід, церква має відгуки про аватар від 230 людей. Дві третини з них сказали, що «отримали духовний досвід».
«Тож можна сказати, що вони пережили релігійно позитивний досвід з цим штучним Ісусом. Для мене це було несподіванкою», – додав богослов.
Інші були налаштовані більш негативно. Дехто сказав церковникам, що не може спілкуватися з машиною. Один місцевий репортер описав відповіді як «банальні, повторювані й такі, що нагадують кліше».
За словами Шміда, експеримент також зазнав критики з боку церковної спільноти. Католики протестували проти використання сповіді, а протестанти обурювалися, що інсталяція використовує образ Ісуса в такий спосіб. Богослов зазначив, що це краще залишити на стадії експерименту.
Василь КІТ.
Читайте також: На Горохівщині знають, де живуть доброчинці, щедрі на сотні подарунків для юних волинян навіть у час війни.