Курси НБУ $ 41.60 € 43.80
Україна та Польща ухвалили спільну заяву щодо ексгумацій жертв Волинської трагедії

Міністри закордонних справ Польщі та України Радослав Сікорський та Андрій Сибіга.

Фото: 1zahid.com.

Україна та Польща ухвалили спільну заяву щодо ексгумацій жертв Волинської трагедії

Ексгумаційні роботи в Україні можуть розпочатися навесні 2025 року

Цим рішенням Україна скасувала семирічний мораторій на пошук та ексгумацію останків жертв Волинської трагедії.

Про це повідомив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський за результатами зустрічі з українським колегою Андрієм Сибігою у Варшаві 26 листопада, пише ZAXID.NET.

Україна не перешкоджатиме Польщі в проведенні пошуково-ексгумаційних робіт на своїй території. Польські та українські установи співпрацюватимуть разом відповідно до національного законодавства.

Сікорський додав, що польська сторона мобілізує власні інституції, такі як Інститут національної пам'яті, що будуть «чутливими до українських вимог» у питанні ексгумації жертв Волинської трагедії.

Своєю чергою глава МЗС України Андрій Сибіга сказав, що українці та поляки зацікавлені в тому, щоб між ними не було непорозумінь, оскільки «кожна родина має право гідно вшановувати пам'ять своїх предків».

«Наразі у рамках спільної українсько-польської робочої групи під егідою міністерств культури Польщі та України ми працюємо над практичними механізмами проведення пошукових та ексгумаційних робіт», – повідомив Сибіга.

Раніше польські високопосадовці неодноразово наголошували на тому, що євроінтеграція України неможлива без розв'язання питання Волинської трагедії. У відповідь президент Польщі Анджей Дуда назвав заяви членів деяких польських міністерств щодо блокування вступу України в ЄС через Волинську трагедію «політикою Владіміра Путіна».

На зустрічі з главою українського МЗС 26 листопада Радослав Сікорський запевнив, що польська сторона використає період майбутнього головування в Раді ЄС для того, щоб максимально прискорити процес євроінтеграції України. Водночас він зазначив, що переговори будуть складними, «утім жодні питання, не пов'язані з членством в ЄС», не вплинуть на позицію Польщі.

Згодом речник МЗС Польщі Павел Вронський в коментарі журналістам повідомив, що це знакове рішення скасовує семирічний мораторій на пошук та ексгумацію останків жертв Волинської трагедії. Він додав, що пошуково-ексгумаційні роботи можуть розпочатися навесні 2025 року.

Доповнено. Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск повідомив, що декларація про відсутність перешкод для здійснення пошуково-ексгумаційних робіт жертв Волинської трагедії є ключем до повного примирення України та Польщі.

«Україна не блокуватиме ексгумацію жертв Волинської різанини (версія у польській історіографії. Наші міністри починають працювати над конкретикою. Сподіваюся, що цього разу перешкод більше не буде. Це запорука повного примирення наших народів, такого необхідного в цей драматичний момент нашої спільної історії», – написав прем’єр у X.

Питання Волинської трагедії в українсько-польських відносинах

Зазначимо, попри тісну співпрацю між Україною та Польщею, питання Волинської трагедії у 1942-1943 роках є каменем спотикання у відносинах між країнами. Головна розбіжність – у чисельності жертв серед поляків і українців та звинуваченні польською стороною УПА у масових вбивствах польського населення Волині.

З весни 2017 року діяла заборона Українського інституту національної пам'яті на пошук та ексгумацію останків жертв Волинської трагедії, накладена після знесення пам'ятника УПА у Грушовичах.

У 2019 році президент Володимир Зеленський пообіцяв скасувати введену заборону, й в тому ж році перші пошукові роботи відбулись у Львові. Українська сторона видачу наступних дозволів обумовила відновленням пошкодженої у січні 2020 року могили вояків УПА у Монастирі, біля кордону з Україною. Знищену надмогильну плиту тоді відновили, але без списку імен воїнів УПА, які загинули у боях з радянським НКВС.

У період між 2017 і 2024 роками Інститут національної пам'яті Польщі надіслав дев'ять офіційних запитів до української адміністрації щодо дозволу на проведення пошукових та ексгумаційних робіт на 65 локаціях в Україні. Частину з них українська сторона погодила, деякі заявки залишилися без відповіді або ж отримали відмову, повідомила PAP.

Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно!​ Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу  Волинь ЗМІ

Читайте також: Ділянку з лісовими землями у громаді на Волині повернули у державну власність.

Реклама Google

Telegram Channel