Компресійний трикотаж – який буває і для чого потрібний
Тривале перебування на ногах, особливо, статичне, малорухливий спосіб життя, зайва вага, шкідливі звички, спадковість – це лише невелика частина обставин, які можуть призвести до захворювань вен, судин або лімфатичної системи у нижніх кінцівках. Запобігти їх появі або полегшити перебіг хвороби допоможе компресійний трикотаж. Але лише за однієї умови – якщо його правильно підібрати та використовувати. Тому далі – про те, якою буває компресійна білизна, як вона діє і кому необхідна.
Різновиди компресійного трикотажу
За площею охоплення ці вироби поділяються на шкарпетки, гольфи, панчохи, колготи, легінси. Шкарпетки діють лише на стопу та гомілку – їх найчастіше використовують при травмах гомілки та набряках стоп. Більш високі компресійні гольфи від варикозу допомагають, якщо проблеми з венами спостерігаються нижче коліна. Панчохи стануть оптимальним варіантом для тих, хто має деформовані вени вище коліна. А колготи та легінси здійснюють компресійну дію у паховій зоні.
За ступенем компресії білизна поділяється на 5 груп:
- 0 – здійснює тиск від 10 до 18 мм рт. ст;
- 1 – стискає ділянки ніг із силою від 18 до 21 мм рт. ст;
- 2 – формує тиск від 22 до 32 мм рт. ст;
- 3 – має характеристики за тиском від 33 до 46 мм рт. ст;
- 4 – навантажує ноги з силою, більшою за 46 мм рт. ст.
Нульовий клас виробів відноситься до профілактичних і може підбиратися самостійно. Класи від 1 до 3 є лікувальними і призначаються лікарем. Четвертий клас – госпітальний: він використовується в умовах стаціонару під наглядом медпрацівників.
За матеріалами тканини виділяють зимовий та літній противарикозний трикотаж, а за особливостями крою – чоловічий та жіночий.
Як працює компресійна білизна?
Основною сферою дії виробів цієї категорії є варикозне розширення вен. Здійснюючи тиск, білизна призводить до нормалізації їхнього діаметру. В результаті цього покращується кровообіг в нижніх кінцівках, приходить до норми функціонування венозних клапанів.
Аналогічно діє компресійна білизна при лімфостазі, а також в післяопераційному періоді, коли важливо нормалізувати кровообіг в нижній частині тіла при тривалому перебуванні пацієнта у нерухомому горизонтальному положенні.
Стискання на різних ділянках відбувається з різною силою. Це пов’язано з розмірами вен та судин в окремих частинах тіла й особливостями кровообігу людини. Так компресія в зоні гомілки досягає 100%, від гомілки до коліна – 70%, в області стегон – 45%, в паховій зоні – 20%.
Показання для носіння трикотажних виробів з компресійною дією
Окрім варикозу, лімфостазу та підтримки після оперативних втручань, є низка інших ситуацій, що потребують використання компресійної білизни. Це, зокрема:
- надмірна вага – ожиріння 2 ступеню і вище;
- малорухливий спосіб життя, зокрема, сидяча робота;
- третій триместр вагітності;
- активні заняття спортом із інтенсивними навантаженнями на ноги або підняттям важких снарядів;
- спадкові або надбані захворювання судин;
- схильність до утворення тромбів;
- порушення функцій руху;
- набряки, швидка втома ніг, м’язовий дискомфорт у нижніх кінцівках.
Також лікарі рекомендують носити такий трикотаж тим, чия робота пов’язана з тривалим статичним перебуванням на ногах. Це вчителі, перукарі, продавці, провізори, люди, які працюють за верстатами, тощо.
Правила підбору компресійної білизни
Для того, щоб антиварикозний трикотаж продемонстрував позитивний ефект від його носіння, необхідно знати, який саме виріб купувати.
Різновид – шкарпетки чи гольфи, панчохи чи колготки – обираються виходячи з локалізації наявної проблеми.
Профілактичний нульовий трикотаж можна купувати самостійно. Лікувальні та госпітальні вироби призначаються лікарем.
Розмір визначається шляхом зняття мірок. Заміряти треба обхват гомілки у найширшому і найвужчому місцях, обхвати стегна та коліна, а також довжину стопи. Робити це необхідно босоніж і без одягу, бажано, зранку, коли набряки мінімальні.
Для літнього періоду віддайте перевагу легкій дихаючій білизні з відкритим носком. Для холодної пори року підійдуть утеплені варіанти з вовною або флісом.