Курси НБУ $ 42.27 € 43.13
Куди мандрує волинський лелека Світязь?

Молодому птаху встановили передавач, який у реальному часі інформує про його місцезнаходження.

Фото – Західноукраїнське орнітологічне товариство.

Куди мандрує волинський лелека Світязь?

Світязь – так назвали лелеку білого із Шацького краю, якого цього року пташеням, разом зі ще одним – Лукою, закільцювали працівники Західноукраїнського орнітологічного товариства

Двом молодим птахам встановили передавачі, які в реальному часі повинні були відслідковувати їхнє місцезнаходження. 

«Цей проєкт дасть можливість зрозуміти, куди полетять птахи. Через передавач, який живиться за допомогою сонячної батареї, можна відстежувати пернатого впродовж всього його життя. Лелеченята повернуться назад в Україну лише після статевого дозрівання, це – близько чотирьох років. Протягом всього цього часу ми стежитимемо за ними», – пояснив орнітолог Андрій Бокотей.

Тож із середини серпня, відколи бузьки подалися у вирій, покинувши рідний Шацький край, на фейсбук-сторінці ЗУОТ розпочали регулярно інформувати читачів про те, де вони перебувають. І ми дізналися трохи більше про захопливу і водночас небезпечну подорож лелеки, якого часто романтизуємо у мистецтві, літературі та фольклорі. А за цим ховається сувора реальність. 

Серед молодих лелек під час першої міграції смертність може сягати до 90 відсотків. 

Лелеки мігрують на величезні відстані між Європою та Африкою, долаючи тисячі кілометрів через пустелі, гори та моря. Їхній шлях – сповнений труднощів: від хижаків і поганих погодних умов – до повного знесилення.

Отож, за дописами орнітологів, у різні дні серпня обидва волинські птахи перетнули кордон України. Кожен летів своїм шляхом. Хтось осилював більшу відстань за день, хтось – меншу. 

Нелегкі мандри наших боцюнів спочатку пролягали через такі країни: Румунію, Болгарію, Туреччину. Орнітологи детально розповідали про географічні простори їхнього перебування, міста, річки та моря, гористу місцевість, пустелі. Зазначали також і чималі кілометри їхніх перельотів. Із 20 серпня з Лукою втратили зв’язок. 

«На жаль є висока ймовірність того, що птах загинув. Серед молодих лелек під час першої міграції смертність може сягати до 90 відсотків», – повідомили тоді фахівці.

Лелека Світязь, який трохи відставав від свого «земляка», після цього за вісім діб пролетів через протоку Босфор, перетнув «критичну» Туреччину (де орнітологи втратили Луку), вийшовши на узбережжя Середземного моря в районі міста Мерсин, пролетів вздовж Мерсинської затоки до Іскендеруну, перебрався в Сирію, перелетів через Дамаск. Обігнувши Ліван зі сходу, пролетів через Ізраїль, південніше Мертвого моря, а далі помандрував через пустелю Негев. Відтак, залишив Синайський півострів, пересікши Суецьку затоку в районі Хургади, добрався до Африканського континенту. У районі Луксору птах вийшов у долину Нілу і долетів до Асвану. Цей його маршрут склав 2850 кілометрів!

Утім, 6 вересня, коли птах рухався на південь долиною Нілу в межах Єгипту, з ним обірвався зв’язок. Польські колеги зауважили, що у цьому районі зазвичай немає GPS-GSM-приймачів, тож іноді доводиться чекати наступного зв’язку кілька місяців. Але також вони припустили, що лелека міг і загинути, адже до Африки вдається долетіти лише кільком молодим пернатим. Тому, аби познайомитися з маршрутами міграції, краще встановлювати передавачі дорослим птахам, у яких шанси на виживання – набагато вищі. 

Майже три місяці мовчанки і – о, диво! На фейсбук-сторінці спостережень за птахом з’явився втішний допис: «22 листопада повідомили надзвичайну новину: до нас на зв’язок вийшов Світязь! – написали орнітологи. – Після довгого мовчання, коли ми змирилися із тим, що птах, певно, вже загинув, Світязь раптово з’являється у мережі з північної частини Південного Судану, за 1500 км від місця останнього зв’язку! По трекеру птах рухається на схід і вчора перетнув Білий Ніл. Отже, наші мандри з українським лелекою Світязем продовжуються!».

У кінці листопада птах зупинився трохи вище Блакитного Нілу, в провінції Амхара. 

Міграція лелек сприймається як прояв мужності та сили природи, викликає захоплення і навіть містичне благоговіння. Ці дивовижні пригоди волинського лелеки, свідками яких ми стали, – пізнавальні та хвилюючі. Адже так цікаво, як складеться його доля, яких географічних об’єктів він ще досягне. Та, головне, неодмінно чекаємо його повернення до рідного краю.

Польський орнітолог Казимир Валаш (праворуч) показує українському колезі Андрію Бокотею, як встановлювати передавач на нашого лелеку Світязя.
Польський орнітолог Казимир Валаш (праворуч) показує українському колезі Андрію Бокотею, як встановлювати передавач на нашого лелеку Світязя.

Леся КВІТКА.

Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно!​ Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу  Волинь ЗМІ

Читайте також: У заповіднику на Волині лишився зимувати незвичайний перелітний птах (Фото).

Реклама Google

Telegram Channel