Курси НБУ $ 41.93 € 43.92
Порошенко розповів, чи можлива в Україні міжнародна миротворча місія

Петро Порошенко.

Фото Європейська солідарність.

Порошенко розповів, чи можлива в Україні міжнародна миротворча місія

етро Порошенко в інтервʼю журналісту Віталію Портникову на каналі «Еспресо» розповів, які безпекові гарантії потрібні Україні

«Ключовою складовою мирного процесу є безпекові гарантії. Єдиною безпековою гарантією, яка стратегічно прийнятна для України, є членство в НАТО і ст.5 Вашингтонського Договору. Якщо нас зараз не приймають і відповідно 5 стаття не діє, тоді ми маємо уважно вивчити – і я обговорював це з урядами Швеції і Фінляндії про те, що ми маємо вимагати гарантії фінсько – шведського зразку до нашого вступу в НАТО», – вважає Порошенко. 

«Якщо зараз цього немає, то тоді ми маємо прийняти позицію миротворців, які будуть гарантувати виконання досягнутих домовленостей», – сказав пʼятий Президент. 

«Я маю цей досвід. Хочу наголосити, що, починаючи з 2016- 2017 років як складова частина Мінського процесу ми домовилися про те, що ми застосовуємо мандат Радбезу ООН для розташування миротворців. Можу розкрити буквально декілька деталей. Ми домовилися про це, я вів переговори про це з Сі Цзіньпіном, і він мені пообіцяв, що Китай точно не застосує право вето незалежно від російської позиції. Каже, ми можемо не проголосувати, але я вам обіцяю: вето Китаю не буде. Це була зустріч в Давосі і це офіційне повідомлення, ви можете прочитати про це», – нагадав Порошенко. 

«На саміті Нормандського формату ми обговорили, що росія погодиться на миротворців. Це було на Берлінському саміті. Єдине, в чому була розбіжність, путін хотів вишукувати їх на лінії боєзіткнення. Я сказав – це неприйнятно, наша позиція на державному кордоні. І тоді ми дійшли компромісу, що у нас буде розташована не військова, а поліцейська місія, але з необмеженою кількістю, з легкою зброєю на всій окупованій території за виключенням кордону. І на кордон путін погодився, що це будуть групи ОБСЄ. Результатом цього були окреме підтвердження путіна, Меркель і Олланда, а після цього Макрона і включення після розмови путіна з Меркель в програму дій німецького уряду фінансування, розміщення миротворців в Україні. Підкреслюю, це не так, що на нашій території будуть розташовані іноземні збройні сили, які будуть гарантувати виконання домовленостей, а на окупованій території мають бути розміщені ці сили», – розповів Петро Порошенко. 

«Зараз мені невідомий варіант, але я тримаю кулаки. Хочу вам наголосити, що я чекаю позитивних новин з Брюсселя вже цього тижня і я вважаю, що це крок вперед», – зазначив пʼятий Президент. 

Він також пояснив, чому миротворчу місію не вдалося реалізувати у 2018-2019 роках: «тому що в кінці 2017 року путін сказав, що нам буде потрібно для розгортання миротворчого контингенту більше 1,5 року. Якщо це буде 2018 і половина 2019, давайте почекаємо президентських виборів і одразу ж за результатами президентських виборів ми підпишемо цю позицію». 

Порошенко зауважив, що путін і тепер буде спекулювати на виборах в Україні, щоб зірвати ідею з миротворцями. 

«Тому що це стиль путіна. Я прогнозую, що зараз буде те саме. Бо путін скаже, чекайте, з нашої точки зору, скаже путін, Україна не має легітимної влади, тому я буду підписувати тільки з тим, хто буде переобраний», – зауважив Порошенко т

«І тут ще одна важлива складова – вибори. Я дуже занепокоєний, що в окремих наших партнерів тема виборів набуває зараз величезного розголосу. Я дуже занепокоєний, що влада почала виборчий процес. Формально я як лідер опозиції був би зацікавлений у виборах. Але це смерть для України. Тому що ще одним фактором крім підтримки партнерів і крім міці ЗСУ є єдність. Які є інструменти єдності? Ті самі, які були в 22 році. Ми маємо об’єднатися. Всі політичні сили парламенту мають розділити відповідальність за рішення, частково непопулярні, які приймаються і сказати, що ми це робимо в інтересах України», – переконаний Порошенко. 

Реклама Google

Telegram Channel