Видатний волинянин «з козацьким корінням»: у Торчині вшанували пам’ять Григорія Гуртового
Серед видатних особистостей, які залишили слід в історії України та Волині, вагоме місце належить Григорію Олександровичу Гуртовому. 26 грудня виповнилося 100 років від дня його народження
З цієї нагоди в Торчині відбулася година пам’яті «У сяйві споминів», присвячена видатному краєзнавцю, історику, педагогу.
Ведучі заходу, Оксана Мельничук та Алла Сахнюк, розповіли про основні віхи життя та діяльності Григорія Гуртового. Його краєзнавчі здобутки висвітлив Анатолій Шваб – голова Волинської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук. Анатолій Силюк, методист ВІППО та заслужений працівник культури України, відзначив багатогранність особистості Григорія Гуртового та його новаторський підхід у створенні музею, інформують у громаді.
Особливу повагу до постаті краєзнавця висловили освітяни: Олександр Томаченко, головний спеціаліст департаменту освіти Луцької міської ради, кандидат історичних наук, а також вчителі історії Торчинського ліцею – Тетяна Томаченко та Оксана Горошко. Лариса Понєдєльник, кандидат історичних наук, доцент Волинського національного університету імені Лесі Українки, поділилася спогадами про шкільні роки у Торчинській середній школі та педагогічний талант Григорія Гуртового.
Зворушливе відеозвернення записав син видатного діяча – Олексій Григорович, розповівши про найріднішу людину.
Під час заходу звучали поезії авторства Григорія Гуртового, а також пісня «Цвіти, наш Торчин, у віках» на його слова, музику до якої написала Світлана Шевчук, директорка Торчинської дитячої музичної школи. Музичну частину доповнили виступи ансамблю бандуристів під керівництвом Олени Притули та колективу «Барви Торчина».
Начальниця гуманітарного відділу Торчинської селищної ради Ольга Лукащук закликала присутніх берегти пам’ять про Григорія Гуртового – людину, яка зробила надзвичайно багато для збереження історії України та Волині.
На завершення учасники заходу поклали квіти до місця вічного спочинку Григорія Гуртового на місцевому кладовищі.
До ювілею в Торчинському історичному музеї імені засновника розгорнуто виставку «Григорій Гуртовий: життя, творчість, діяльність». Експозиція включає особисті речі, документи, нагороди, а також матеріали про заходи, присвячені вшануванню пам’яті цієї визначної особистості, які проводилися в різні роки в закладах культури та освіти нашого краю.
Читайте також: «Мого однокласника мати зварила і з’їла».
Григорій Олександрович народився у селі Корніївка Запорізької області в сім'ї з «міцним козацьким корінням». Він пережив два голодомори, концтабірний режим, але зумів зберегти свою людяність і талант до малювання, який часто рятував йому життя.
1947 року він оселився в Торчині, де створив Торчинський музей із понад 10 тисячами експонатів. Його музейний принцип – «Ні дня без експоната» – став прикладом для багатьох. Григорій Гуртовий довів, що Волинь має багате козацьке минуле, дослідив історію Торчина та багатьох інших сіл.
Він був не лише дослідником, але й вчителем історії та малювання, виховавши покоління послідовників. За свою працю отримав численні нагороди, серед яких звання Заслуженого працівника культури України.
Серед його ініціатив – встановлення у Луцьку Монумента християнського милосердя волинян, що став символом вдячності за порятунок від голоду.
Його орієнтир у житті: «Кожну крупинку історії цього краю я намагався розкрити, дати людям».
З вдячністю і шаною зберігаємо пам’ять про цю виняткову людину, чиї ідеї та праця надихають і сьогодні.