А в моєму селі урочисті слова: «Христос народився!» звучать двічі
Хтось відзначає Різдво за новим календарем – 25 грудня, а багато хто – ще по-старому: 7 січня. Це можна простежити на прикладі й інших населених пунктів Волині, але скажу про те, що особливо болить
Щоразу, приїжджаючи до родини в Переспу, що на Рожищенщині, де – моє коріння, чи, як мовиться, транзитом минаючи її, бачу тут дві церкви. Одна, парафіяни якої перейшли до ПЦУ, – у… маленькому вагончику, друга, підпорядкована упц мп, – у величному храмі…
Треба сказати, що в нашому селі ніколи не було церкви – воно належало до Пожарківської парафії. У радянські часи тотального атеїзму це сприймалося як належне. І тільки в незалежній Україні в Переспі було зареєстровано релігійну громаду, яка спершу збиралася на Службу Божу в пристосованому приміщенні, а згодом взялася за зведення храму. Пригадую, якою урочистою подією було його відкриття у 2000 році. Владика Ніфонт освячував церкву, до будівництва якої долучилися не лише мешканці Переспи, а й інших сіл, що входили до тодішньої Переспівської сільради. Спільними стараннями дбали про її внутрішнє убранство, облагороджували саму територію. І, головне, – пізнавали слово Боже, духовно зростали.
А поділилося село Переспа на два «табори» в 2019 році. Тоді, у березні, в місцевому Будинку культури відбулися збори релігійної громади щодо приєднання до Православної церкви України. Тобто мої земляки висловилися за це серед перших після прийняття томоса про автокефалію. Пригадую, завдяки фейсбуку могла побачити цю подію.
«Я вітаю нас усіх і – щаслива, що цей день настав! Збори пройшли у тихій, світлій і радісній атмосфері. Попри сподівання іншої сторони, ніхто не йшов із вилами відбирати храм. Нагадую, що ми живемо у правовій державі і всі питання щодо офіційного переходу вирішуватимемо в юридичній площині», – написала тоді на фейсбук-сторінці Олена Давідова – молодий «пагінець» моєї родини Мазунів.
Оскільки за приєднання до Православної церкви України висловилася лише частина мешканців села, яка не стала «з вилами відбирати храм», що в принципі належав їм так само, як і тим, хто підтримав настоятеля Михайла, то й залишилися вони без церкви. Зі слів Слави Копанько, яку люди свого часу уповноважили вирішувати у вищих інстанціях організаційні питання зі створення громади ПЦУ, знаю, що спочатку була спроба взяти якесь приміщення в оренду й облаштувати там свою церкву, та, на жаль, не вийшло. Хтось озвучував непідйомну суму за оренду, а були й такі, хто, діяв за принципом: «Сам не гам – і комусь не дам» – нехай краще будівля руйнується, що й відбувається. Ось тоді громада вирішила купити вагончик та облаштувати свою церкву у центрі Переспи. Є уже й проєкт забудови – на місці вагончика, на відведених десяти сотках, громада ПЦУ має право зводити храм. І, дай Боже, знайдеться спонсор, який допоможе фінансами, а люди долучаться, як було й тоді, коли будували в селі свій перший храм.
Хоч, якщо відверто, то в переспівців спочатку була надія на те, що настоятель цього «першого храму» Михайло Хвесик перейде разом зі своєю громадою до ПЦУ. Власне, зініціює цей перехід, і його підтримають люди. На жаль, ця надія виявилася марною. В результаті на релігійній основі поділилося не тільки село, – в окремих сім’ях через це – «колотнеча». І сьогодні дехто з парафіян упц мп, як почула від згаданої землячки Слави Копанько, висловлюється за те, «що, може, нехай би була єдина українська церква». Цього не сталося після прийняття томоса, коли тривала перша, найактивніша хвиля переходу від упц мп до ПЦУ. Здавалося, прозріння мало б настати, коли почалося повномасштабне вторгнення росії в Україну – це ж тисячі наших захисників гинуть від рук тих, кого на «свящєнний бой» благословить… патріарх московський кіріл! Що ще треба доводити?!?
На жаль, і відповідний закон про заборону в Україні релігійних організацій, повʼязаних із росією, котрий набрав чинності 23 вересня цього року, поки що не потішив. Тож і статистику маємо таку: на Волині досі 422 церкви належать до московського патріархату. «Біла» заздрість охоплює від того, що сусідня з нами Львівська область стала першою в Україні, де більше не залишилося жодної зареєстрованої релігійної громади упц московського патріархату.
Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно! Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу Волинь ЗМІ