Долоні, які свербіли в дитини, сигналізували про рідкісну хворобу
Захворювання діагностують лише в 1 дитини на мільйон
Врятувати дівчинку змогли спеціалісти Дитячої Лікарні Святого Миколая Перше медичне об'єднання Львова, які понад пів року боролися за її життя.
8-річна Яна Пасічник – родом із Вінниччини. Щоправда від початку весни вдома вона бувала вкрай рідко: її другою домівкою став Львів, тут – лікарня. Все через хворобу, симптоми якої вперше проявились у березні, розповіли в медзакладі. Саме тоді у дівчинки почали свербіти долоньки – настільки сильно, що вона чесала їх щіткою. А через деякий час у Янусі ще й пожовтіли очі. Тоді батьки негайно звернулись до районної лікарні. Звідти, з підозрою на пухлину підшлункової залози, Янусю скерували до Вінниці, де медики підтвердили: у дівчинки – новоутвір голівки підшлункової залози.
Пухлина розросталася і стискала жовчні протоки дитини. Жовч не відходила, накопичувалася в організмі дівчинки – і вона пожовтіла. Ба більше – у дитини була висока температура, яка сильно виснажувала малечу.
За порятунком родину терміново відправили на Львів – у Дитячу Лікарню Святого Миколая. Львівські спеціалісти дообстежили Янусю і побачили: пухлина розрослася вже аж до 10 сантиметрів, а це – розмір кулака. Лікарі негайно поставили у жовчні протоки дитини 5-міліметрову трубку, по якій жовч витікала в кишківник. І Янусі стало легше. Потому медики виконали біопсію, аби перевірити який це новоутвір: доброякісний чи злоякісний. Результат вразив навіть лікарів. Виявилось, що це панкреатобластома – злоякісна і агресивна пухлина, яка вкрай рідко зустрічається. І один із її симптомів – це свербіж долонь.
«До лікування Яни ми залучили колегу з Лікарні Святого Пантелеймона – досвідченого хірурга Юрія Шаварова, який оперує дорослих пацієнтів із раком підшлункової залози. Але перед тим як видаляти пухлину, ми мали спершу зменшити її розмір. Наші дитячі онкологи, Христина Запоточна разом із командою, призначили дівчинці хіміотерапію: 7 блоків за 7 місяців. Вона подіяла. Розмір пухлини вдалося зменшити з 10 до 2 сантиметрів. І тільки після цього тривалого періоду ми змогли приступити до оперативного втручання», – розповідає Олександр Калінчук, хірург, медичний директор Дитячої Лікарні Святого Миколая.
Під час операції наші фахівці повністю видалили пухлину, а з нею – частину жовчних протоків і дванадцятипалої кишки. Потому хірурги виконали реконструктивний етап втручання: сшили підшлункову дитини із кишківником, шлунком та жовчними протоками. Попри часткове видалення останніх, їхню функцію вдалося зберегти у повній мірі.
Операція тривала майже 4 години і минула успішно. Януся тепер здорова! Вона вже повернулася додому.