Курси НБУ $ 42.28 € 43.57
«Якась надпотужна сила допомогла нам вижити. Напевно, Всесвіт має на нас якийсь план»

«Я купила перуку, зателефонувала, щоб нас терміново розписали».

Фото - Анастасія ФОКІНА і з особистого архіву героїв публікації.

«Якась надпотужна сила допомогла нам вижити. Напевно, Всесвіт має на нас якийсь план»

«На лінії вогню я віддав тобі любов мою / На лінії вогню ти була моєю тайною. / Скажи мені: чому ми живем на лінії вогню? / Ну не мовчи, не мовчи…» («Океан Ельзи»).

Тихий сусід

– Коли я була у дев’ятому класі, почалася війна в Україні. Тато пішов до війська, а моє бажання стати лікарем трохи видозмінилося. Я відійшла від ідеї хірургії та замислилася над здобуттям військової спеціалізації. Закінчила школу, пішла навчатися на фельдшера у Львові, а в 19 років підписала контракт на службу в 128-й окремій Закарпатській гірсько-штурмовій бригаді.

За два тижні мене мали відправляти на навчання у Десну. Познайомилася із частиною командирів та старшими медиками на місці, для мене звільнили окрему кімнату в гуртожитку. Я заселилася і… заснула. Декілька днів не змикала очей, тоді ж моя колега по кімнаті пішла в наряд. Аж раптом, о десятій годині відчиняються двері, двоє постатей залітають, кидають свої речі, а я в той момент ледве щось розумію. 

Декілька хвилин – шок у всіх. Як виявилося, це – кімната Дмитра і побратима Дениса. Їх ніхто не попередив, що прибули нові у частину. Тим паче, що в їхню кімнату і що це – жінки. Тому ось так ми познайомились.

Дмитрові тоді було 24 роки, він переїхав пожити на Закарпаття до сестри й приєднався до батальйону. Ще у 20 років вступив до армії – вважав, що це обов’язок кожного чоловіка. Йому завжди подобалися запчастини до автомобілів, з ними він міг проводити всі дні. Тому обрав професію, пов’язану із технікою. Під час служби у нього ще більше проявилася любов до механізмів, але вже більших масштабів – танків.

Після знайомства ми продовжували спілкуватися, разом поїхали на навчання у Десну. Мені все було в новинку, тому щовечора я приходила вже до своїх двох друзів й ділилася враженнями. Цей курс молодого бійця став для мене новим етапом: рити окопи, перезаряджатися, маскуватися. Найбільше мені подобалося стріляти. Взводний навіть запропонував залишитися на Десні інструктором із медицини, але я не відходила від своєї мети. Мене чекав фронт…

«Усі бачили, що ми подобаємося одне одному, але відмовляли шукати кохання на війні».
«Усі бачили, що ми подобаємося одне одному, але відмовляли шукати кохання на війні».

 «Ходи на чай»

2021 року я вирушаю в АТО. Ми були в Донецькій області, поблизу села Павлопіль, за 30 кілометрів від Маріуполя. Місто тоді жило спокійно, а у нас постійно були обстріли. Звикнути до життя в окопах і бліндажах було першим викликом. 
У нас був режим тиші, але ми були живими мішенями, бо ворог його не дотримувався. За дев’ять місяців становище тільки погіршувалося. Нас розділили на дві позиції, Дмитра я інколи бачила. У той момент я була злякана, не розуміла, як жити у бліндажі, боялася мишей, а він просто приходив і тихим голосом говорив: «Ходи на чай». 

Коли мене готували до операції, прийшло повідомлення на Вайбер від Діми із фото обручки і питанням, чи я вийду за нього. Зі швидкістю звуку я написала омріяне: «Так!», і поїхала на операцію вже як наречена.

Між нашими з Дмитром позиціями була відстань у 500 метрів. Ми ходили у різні зміни чергування, тому більше переписувалися. Він став для мене найбільшою підтримкою в армії, тому що тиск старшого покоління (особливо жінок) був значним. Усі бачили, що ми подобаємося одне одному, але відмовляли шукати кохання на війні. 

Я до частини Дмитра приходила на позиції у вільні години, потім він мене проводив. Якраз це було літо, все квітло, ставало зелено, і він зі мною сидів на лавочці в окопі. Одного разу він натякнув у повідомленні: «Давай вже будемо ходити за руці між постами». 

З того моменту любовна історія почала більше розгортатися. За кілька місяців Дмитра перевели на пост сержанта до моєї позиції – ще більше часу почали проводити разом. Він змушував мене одягати ватні штани, бушлат, проявляв турботу. Я часто готувала на всю бригаду, навіть навчилася варити сирний суп.
Взимку 2021-го нас змінили морпіхи, і ми повернулися у частину в Мукачево: хто на свята, хто у відпустку. Але вже почали говорити про «тривожні валізки».

Ми пішли в бій першими

20 лютого 2022 нас зібрали у частині, командири попередили про цілі бригади, дали декілька годин, і ми всі виїхали потягом у Дніпро. Зайвих питань ніхто не ставив. Далі був полігон, шикування та перші ночі без сну. 

Зранку зайшла до хлопців на шикування, і в той самий же час почалися обстріли. За командою начальника штабу почалася евакуація з речами на вихід. Вперше я їхала на танку. Чесно кажучи, по-іншому собі це уявляла з фільмів. Завжди хотіла покататися, але не за таких обставин. Ще 4 дні ми провели у польовому ангарі під Запоріжжям – місцеві жителі дуже допомагали, приносили хліб, цигарки хлопцям. А я все очима шукала Діму. Нічого більше не хотіла: ні їсти, ні спати…

Вночі ми вирушили далі. Танк, на якому я була, зламався, тож ми пересіли на інший – без медичного рюкзака та особистих речей. У мене почалася ще більша тривога. Що ж я буду робити без медичної сумки, препаратів? Навіть зарядки до телефону не було! Притиснула свою аптечку і їхала під обстрілами. У цей час Діма із побратимом за декілька кілометрів копали яму, саме не окоп, а яму, за їхніми словами, рахуючи прильоти по наших танках. 

«Чому ти усміхаєшся?»

Заправка, приліт, ми біжимо у полі. Чуємо по розрядженій рації, що росіяни починають обстрілювати більше. За десять кілометрів пересіли в артилерійську машину, де я почула українську. Снаряди летіли далі, нас глушило, тоді вибігали й падали на землю. Побратими мене запитували: «Чому ти посміхаєшся?». У відповідь я тільки ще більше посміхалася. 

Вночі ми зустрілися із повним складом батальйону, там був і мій Дмитро. Десь о п’ятій ранку вирушили на трьох танках і БМП до Токмака. В оптиці побачили, що наближаються об’єкти із намальованою буквою Z. Тоді ще ніхто не знав її значення. Почали стріляти, я спустилася на зад танку, відчула трохи тепла від Дмитра, і все. Пам’ятаю тільки вибух…

Наші медики завезли мене в лікарню у Запоріжжі. У мене був череп поломаний, особливо, права частина. Гематома мозку, зламана рука, зміщений таз, ще й до всього я була в комі. Через інтернет лікарі змогли знайти моїх родичів за військовим квитком, який залишився у кишені. У цей же момент Дмитро був із контузією в іншій лікарні. 

Під наркозом уявляла каблучку

Через 10 днів я вийшла з коми. Усі вважали, що це – чудо. Я нічого не чула, не відчувала болю, але дуже хотіла жити. Розплющила очі, точно пам’ятала, що я бойовий медик і розуміла, де перебуваю. Думала, що тільки рука зламана, а виявилося, що це важка травма голови. 

У березні мене перевезли до іншої лікарні, зробили ще декілька обстежень. Тоді Дмитро вже дізнався, що я жива. За місяць виявили проблему із диханням, адже я не могла говорити. Ми годинами листувалися!

Коли мене готували до операції, прийшло повідомлення на Вайбер від Діми із фото обручки і питанням, чи я вийду за нього. Зі швидкістю звуку я написала омріяне: «Так!», і поїхала на операцію вже як наречена. Дивилася на руку під наркозом, щоб не відчувати страждань, і уявляла каблучку.

За місяць ми вперше зустрілися у Вінниці. Ще не розмовляючи, ми тішилися, що можемо один одного фізично бачити і відчувати. 

Між операціями у мене був місяць перерви, Дмитру надали відпустку в десять днів. Раптово помирає моя бабуся, але ми вирішили скористатися можливістю й одружитися у РАЦСі в кінці червня. Я купила перуку, зателефонувала, щоб нас терміново розписали, і попросила дозволу в дідуся.

…Після 15 операцій в Україні та в Німеччині я почала дихати. Ми почали дихати разом, коли вже ніхто не вірив. Потім – відновлювали слух. Після контузій та сімейних негараздів чоловік доглядає мене і маму.

Ми повернулися у батьківський дім у Львівській області, проводимо заходи сонця із трьома котами, мріємо про донечку і своє житло. З трепетом у душі чекаю з війни тата і наших побратимів. Загадали собі повінчатися на... Перемогу.

«Через 10 днів я вийшла з коми. Усі вважали, що це – чудо. Я нічого не чула, не відчувала болю, але дуже хотіла жити».
«Через 10 днів я вийшла з коми. Усі вважали, що це – чудо. Я нічого не чула, не відчувала болю, але дуже хотіла жити».

Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно!​ Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу  Волинь ЗМІ

Читайте також: За 2024 рік на Волинській митниці виявили 85 фактів незаконного переміщення через кордон наркотичних чи психотропних речовин.

Реклама Google

 

Telegram Channel