Щоб врятувати 10-річного волинянина, львівські хірурги видалили йому селезінку вагою 900 грамів
У хлопчика виявили рідкісну комбінацію трьох захворювань. Такий збіг недуг у медичній літературі описаний лише один раз
Спеціалісти Центру дитячої медицини (Західноукраїнський спеціалізований центр) діагностували у 10-річного хлопчика з Волині комбінацію трьох серйозних захворювань – неспецифічного виразкового коліту з позакишковими проявами, спадкового сфероцитозу та спадкового гемохроматозу.
Пацієнтів з таким діагнозом у світі небагато. Подібний збіг захворювань у медичній літературі описаний лише один раз, наголошує zaxid.net.
До 10 років, за словами мами, син був здоровий і активний. Та згодом з’явився періодичний біль у животі, дискомфорт у правому кульшовому суглобі та значне збільшення розмірів живота. По допомогу родина звернулися до лікарів Центру, повідомили у медзакладі.
У Центрі хлопчику провели повну діагностику. З'ясувалося, що живіт волинянина збільшений через надмірно великі селезінку та печінку. Аналіз крові також викликав занепокоєння: у дитини виявили ознаки наростаючої анемії, лейкоцитоз і мікросфероцити. Щоб з’ясувати причини таких змін, гематологи вирішили провести молекулярно-генетичне дослідження (повне екзомне секвенування). Результати дослідження здивували навіть досвідчених лікарів.
У хлопчика виявили три складні захворювання:
= неспецифічний виразковий коліт із позакишковими проявами – захворювання, яке часто супроводжується болем у животі, лихоманкою, кров’яними випорожненнями, а в окремих випадках – артритами чи афтозними стоматитами,
= спадковий сфероцитоз – поширена генетична форма анемії, пов’язана із дефектом мембрани еритроцитів,
= спадковий гемохроматоз – одна з найбільш поширених генетичних патологій, яка спричиняє накопичення заліза в органах, призводить до їхньої дисфункції.
За словами лікарів, подібний збіг захворювань описаний у доступній медичній літературі лише один раз. Лікування хлопчика вимагало участі одразу багатьох фахівців: гастроентерологів, гематологів, імунологів і хірургів.
Перед хірургічним втручанням, щоб знизити ризики інфекційних ускладнень, маленького пацієнта вакцинували проти пневмококів і менінгококів. Під час терапевтичної спленектомії хірурги лікарні видалили селезінку вагою 900 г.
Зараз хлопчик перебуває під наглядом лікарів Центру. Лікарям вдалося стабілізувати його стан та запобігти ускладненням.
Олександра БАЛАНДЮХ, zaxid.net.
Читайте також: Ювелірна операція: львівські лікарі врятувала 8-річного хлопчика з рідкісним діагнозом.