Ірина Геращенко розповіла, як позбавити мандатів депутатів від ОПЗЖ
Те, що нардепи від забороненої проросійської партії ОПЗЖ вийшли із фракції, від якої обиралися до перламенту, може стати підставою для позбавлення їх депутатських мандатів
Про це у понеділок, 13 січня заявила співголова фракції «Європейська солідарність» Ірина Геращенко під час презентації Руху ЧЕСНО результатів дослідження «Рада-0. Підсумки».
«Про юридичний момент: чи він є, чи він існує… Після того, коли була заборонена партія ОПЗЖ, всі нардепи вийшли з неї і тепер у ПЗЖМ. Це прекрасний привід, люди написали самі заяви. От прямо зараз брати й ухвалювати рішення про те, що вони мають втратити мандат», — зазначила Геращенко.
Геращенко нагадала прецедент, коли депутатський мандат достроково втратив колишній лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук.
«Перепрошую, що згадую, але шановний Святослав Вакарчук написав заяву про вихід з фракції — зразу його позбавили мандата. А чого з Вакарчуком так можна, а з ОПЗЖ не можна? Вони всі написали заяву, що виходять з ОПЗЖ. То завтра ми можемо взяти наш законопроєкт і позбавити їх мандатів. І це був би прекрасний сигнал для суспільства, адже запит такий є», — заявила нардепка.
Зазначимо, згідно 81 статті Конституції, невходження народного депутата до складу депутатської фракції політичної партії, від якої він був обраний, є підставою для припинення ним повноважень.
Геращенко також розповіла, що у парламенті зареєстровано ряд законопроєктів, які пропонують механізми для позбавлення мандатів обранців від забороненої проросійської ОПЗЖ: «Є низка зареєстрованих законопроєктів нашого авторства, якраз «Європейської солідарності» й вони на різний смак, так би мовити».
Геращенко також закликала принаймні позбавити обранців від ОПЗЖ керівних посад у парламентських комітетах: «Давайте позбавимо їх хоча б керівних посад у парламенті, адже з 44 членів колишньої фракції ОПЗЖ, 13 досі на посадах секретарів комітетів, перших заступників чи голів підкомітетів. Вони керують парламентом, навіть офіційно», — сказала Геращенко.
Також представниця «ЄС» пропонує заборону голосувати для цих депутатів: «Може бути компромісне рішення: давайте заборонимо їм голосувати, адже вони мають понести політичну відповідальність за те, що вони до останнього дня їздили в Москву, кричали там про те, що українська армія не має права захищати Україну, так? Я думаю, що це питання політичної волі. І тут правильно сказав мій коллега Ярослав Железняк, що це просто така зручна зараз конструкція для Банкової брати ці спонсорські голоси в ОПЗЖ».
На думку Геращенко, депутати від ОПЗЖ після заборони партії й розпуску фракції у 2022 році, отримали навіть більше впливу. «ОПЗЖ сьогодні мають сильніші позиції, ніж до повномасштабної війни. Адже фракція створила дійсно на своїх уламках дві групи. Тепер вони мають по два виступи по кожному закону. Більше впливу. У них немає проблем з відрядженнями. Їх включають тепер по дві людини в ТСК, в тому числі по фортифікаціях, по зброї. Про яку безпеку ми говоримо, коли в нас повна зала ОПЗЖ? Це смішно».
Зазначимо, що після початку повномасштабного навесні 2022 року друга за розміром фракція проросійської партії ОПЗЖ припинила існування у Верховній Раді за рішенням РНБО. 11 з 44 обранців ОПЗЖ втратили мандати, решта ж — лишилися працювати у парламенті. Ексчлени ОПЗЖ утворили дві депутатські групи — «Платформа за життя та мир» (ПЗЖМ) та «Відновлення України».