Хліб йому приносили ворони, а могилу вирили леви
15 січня за новим церковним календарем згадують преподобного Павла Фівейського. У народному календарі – Павлів день.
Про святого Павла відомо досить мало. Народився він у IV столітті, у місті Фіви (Єгипет), власне, тому й отримав ім'я Фівейський. Павло рано залишився без батька і матері, в дитинстві йому довелося нелегко: хлопчика віддали на виховання родичу, але той був недоброю і жадібною людиною і вирішив вивести Павла, щоб заволодіти його спадщиною. Опікун розповів язичникам, що дитина сповідує християнство, і Павла вирішили запроторити до в'язниці. 12-річний хлопчик втік з дому і довго поневірявся, поки не знайшов печеру в пустелі – там і оселився. Харчувався Павло фініками і хлібом, який йому приносили ворони, одяг робив собі з пальмового листя.
Так, у відлюдництві Павло провів практично все своє життя, а прожив він до 113 років. Перед смертю до нього приходив преподобний Антоній Великий - йому було видіння про печеру і відлюдника, і Антоній знайшов це місце. Він же і поховав Павла - у переказі сказано, що могилу для святого вирили два леви. Після смерті преподобного в пустелю потягнулися люди, а в V столітті на місці печери святого Павла заснували монастир – він стоїть там і зараз.
У народі 15 січня – свято Павлів день, його ще прозвали День чаклунів.
У народі 15 січня – свято Павлів день, його ще прозвали День чаклунів.
За старих часів на Павла люди намагалися не виходити з дому без особливої потреби, побоюючись псування і пристріту.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 15 січня не можна відмовляти в допомозі, лаятися і підвищувати голос, лихословити, пліткувати. Церква засуджує лінь, заздрість, жадібність, помсту.
У народі вважають, нібито сьогодні чаклуни передають свої знання учням, а після цього випробовують їх на людях, можуть наслати різні біди. Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не запрошувати в дім незнайомців, не приймати нічого від незнайомих людей. День також вважається невдалим для будь-яких справ і поїздок.
Що можна робити 15 січня
У православне свято сьогодні у святого Павла просять душевного і тілесного здоров'я, позбавлення від хвороб, пристріту, псування, а також звертаються по допомогу звільнитися від впливу секти.
У цей день можна займатися звичайними справами. За старих часів жінки до Павлового дня спеціально готували круглий пиріг і несли святити до храму, а потім по шматочку пригощали всіх членів сім'ї - така випічка була своєрідним оберегом. Дітей, які народилися цього дня, закутували в лляні пелюшки - вони мали вберегти дитину від пристріту.
Хто відзначає день ангела 15 січня
Іменини сьогодні за церковним календарем у Максима, Прохора, Івана, Гавриїла, Павла, Михайла, Олени.
Читайте також: В останньому бою Герой із Волині знищив 10 окупантів.