Курси НБУ $ 42.13 € 43.37
У музеї на Волині зберігається посічена каска захисника Донецького аеропорту

Посічену осколками каску Андрій подарував Волинському краєзнавчому музею під час відкриття виставки картин «20/242: Донецьк. Аеропорт» художника Олега Дробоцького (1996–2023).

Фото Леоніда МАКСИМОВА, Волинський краєзнавчий музей.

У музеї на Волині зберігається посічена каска захисника Донецького аеропорту

Сьогодні, 20 січня, – десята річниця від часу завершення боїв за Донецький аеропорт, День вшанування українських «кіборгів»

Упродовж 242 днів – з травня 2014 по 21 січня 2015 року – українські воїни мужньо боронили Міжнародний аеропорт «Донецьк» імені Сергія Прокоф'єва (ДАП). За надлюдську стійкість та незламність їх назвали «кіборгами».

«Люди витримали, не витримав бетон» – так кажуть, коли згадують про бої за термінали летовища. Історія цього подвигу описана в книгах, а жертовності українських воїнів присвячені фільми.

20 січня 2015 року противник підірвав колони, які утримували перекриття аеропорту. Того дня за офіційними даними загинув 41 наш захисник. 21 січня сили оборони України розпочали вихід з ДАПу.

Фото Леоніда МАКСИМОВА, Волинський краєзнавчий музей.
Фото Леоніда МАКСИМОВА, Волинський краєзнавчий музей.

 В обороні летовища брали участь й волиняни. У Волинському краєзнавчому музеї зберігається колекція артефактів, які розповідають про героїзм наших краян. Серед них кевларова каска захисника ДАПу Андрія на позивний «Фестиваль». У складі 80-ї окремої аеромобільної бригади він брав участь в боях за аеропорт на зламі 2014–2015 рр.

Фото Леоніда МАКСИМОВА, Волинський краєзнавчий музей.
Та сама каска від «кіборга». Фото Леоніда МАКСИМОВА, Волинський краєзнавчий музей.

 Посічену осколками каску Андрій подарував Волинському краєзнавчому музею під час відкриття виставки картин «20/242: Донецьк. Аеропорт» художника Олега Дробоцького (1996–2023) 22 серпня 2018 року. Захід відвідали й інші волинські «кіборги», адже на картинах була закарбована історія оборони ДАПу – місце героїзму і пам’яті за полеглими побратимами. Дуже символічно, що захід відбувався напередодні Дня державного прапора України та за день до Дня незалежності.

Фото Леоніда МАКСИМОВА, Волинський краєзнавчий музей.
Фото Леоніда МАКСИМОВА, Волинський краєзнавчий музей.

 Висловлюючи вдячність автору картин, присутні не могли передбачити, що він також стане героєм. Олег Дробоцький став до лав українських захисників ще у 2019 р. Загинув 6 березня 2023 року у складі 2-го стрілецького батальйону ДУК «Правий сектор» 67-ї окремої механізованої бригади.

Навіть будучи у війську, він продовжував писати картини про війну. На жаль, нова виставка «Митець. Воїн. Світло» відкрилась 30 вересня 2023 р. у Волинському краєзнавчому музеї вже без самого автора. Однак, захід відвідали волинські «кіборги», які знали Олега. Вони вшанували пам'ять не лише художника, але й захисника України, який надихався їхнім подвигом.

Відповідно до Наказу міністра оборони України і Головнокомандувача Збройних Сил України № 21/24 від 20.01.2022 р. День вшанування захисників Донецького аеропорту відзначається щорічно 20 січня. Згідно з Наказом «Захисники Донецького аеропорту продемонстрували історичну незламність козацького бойового духу нашого сучасного війська. «Кібоги» стали міцнішими, ніж бетонне перекриття терміналу Донецького аеропорту».

Богдан ЗЕК.

Читайте також: Трамп обіцяє завершити війну в Україні і надає пріоритет переговорам з путіним.

Telegram Channel