Спогади учасників першого «Ланцюга єднання» на Волині, що відбувся 35 років тому (Відео)
22 січня – День Соборності України, коли у 1919 році проголосили Акт Злуки між Українською Народною Республікою та Західноукраїнською Республікою
Перший несанкціонований мітинг у Луцьку відбувся у 1990 році.
Того дня учасники підняли синьо-жовті прапори, а живий ланцюг єднання розпочався із Театрального майдану, розповів Суспільному учасник акції 1990 року Михайло Тиский.
«Починаючи зі Львова і до Києва ми трималися за руки»
«То була неділя, 21 січня, бо не можна було в будній день. Ми, взявшись за руки, зробили ланцюг вздовж вулиці Леніна тоді, а тепер проспект Волі й аж сюди до Замкової площі. Як приїхали автобуси, то весь Театральний майдан був заповнений людьми», — пригадує учасник акції Михайло Тиский.
За словами Михайла Тиского, Народний рух, який утворився 1989 року пропонував відзначати День Злуки у вигляді живого ланцюга. Такий ланцюг був і до нього була залучена і Волинь.
«Це був складний період — інформаційний простір був під комуністичною партією. Ми самі збиралися на Замковій площі й розказували людям що таке Акт Злуки, — говорить волинянин. — Нам це вдалося. Починаючи зі Львова і до Києва ми трималися за руки, а в деяких місцях через 5-10 метрів. І кожен мав прапор, який мусив сам виготовити».
Як пригадує ще один учасник «Ланцюга єднання» Віктор Федосюк, завдяки такій акції у 1990 році українці показали свою національну ідею та єдність.
«Було відчуття, що ми – разом. Не тільки захід і схід України. Ми хотіли донести, що наша сила в тому, що ми готові в чисте поле. Холод і недобрі погодні умови, але ми показали, що ми можемо зібратись і підтримати ту ідею об’єднання України, яка не відбулася 100 років тому — Акт Злуки», — каже Віктор Федосюк.
Акцію «Ланцюг єднання» волиняни завершили на Замковій площі 21 січня 1990 року мітингом.
«Я думаю, що головне у державі — це справедливість. От цього у нас немає. Немає єднання між нижніми й верхніми прошарками суспільства. Немає справедливих судів, справедливого відношення до громадянина, — говорить Віктор Федосюк. — У багатьох випадках громадянин у нашій державі — безправний. Побажання: аби ми перемогли. І побудували справедливу державу, якою ми б гордились».
Як додав волинянин Михайло Тиский, загалом на всю протяжність Акту Злуки вийшло понад 5 мільйонів людей.
Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно! Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу Волинь ЗМІ
Читайте також: У князівській бригаді на Волині двом воїнам вручили «Хрест за заслуги».