Похвали мене, мамо! Колонка волинської мами чотирьох дітей
– А чого ти мовчиш про те, як гарно я прибрала? – Хай-но я понасолоджуюся свіжістю...
Моя доня любить домагатися похвали, як зрештою і я, у свого сімейства. Особливо хочеться почути більше, ніж «дякую», якщо робиш щось дуже часозатратне, що вимагає більшої ретельності й зусиль. І коли твої дії сприймають, як належне, то відчуваєш якесь розчарування.
Тож у нас у сім’ї є правило: якщо твою працю недооцінили, недобачили, то не гріх і підкреслити свої досягнення, й заявити про свою потребу у вдячності. І це не просто нормально, а й – важливо: для дітей, і для батьків. І, думаю, вміння вчасно подякувати, відзначити зусилля одне одного –дуже корисні для взаємин не тільки в родині.
А психологи наголошують, що дітей ще й дуже важливо хвалити в процесі певної роботи, особливо маленьких. І це не про те, щоб казати: «Молодець!». Саме це слово втрачає вагу так само швидко, як часто ви його вживаєте. Це про підкреслення старань дитини, невеличких і нових дрібниць, які в кожній ситуації різні, і є, фактично, маленькими перемогами.
Важливо їх відзначати не тільки тому, щоб підтримати дитину, закріпити її віру в себе, а ще й щоб навчити її підтримувати себе саму у майбутньому.
Це уміння – бачити свої навіть невеличкі здобутки, оцінювати їх і вміти дякувати собі за це – корисне для дорослої людини, особливо у часи війни, коли стресових ситуацій дуже багато. А самопідтримка впливає на самооцінку і на вміння роздивлятися у житті, в інших людях світло і добро.
Тож якщо я бачу, як моя доня складає речі, не економлю на доброму слові і не сприймаю її працю, як належну, а зауважу, що так наше «гніздечко» виглядає значно краще. А коли спостерігаю, як син вимальовує циркулем перші свої кола, то підкреслю красу тієї дуги, яка вийшла трішки рівнішою, аніж попередня.
Буває, що й саму, як беруся за нову справу, іноді охоплює розпач через те, як довго я її опановую. Однак, коли беруся розбирати по етапах, то розумію, як багато навчилася і що насправді подякувати собі є за що.
Про це говоримо і з дітьми, коли вони приходять з якимись скаргами на свої невдачі: якщо розбирати ситуації детально, то в них обов’язково «знаходиться» щось таке, за яке варто себе похвалити!
Маєте свої відкриття, як жити з дітьми дружно й цікаво, – поділіться. Наші електронні адреси: [email protected] або ж [email protected], а поштова – 43016, м. Луцьк, вул. Ковельська, 2, «Цікава газета на вихідні».