Знову – вірус із Китаю: чи варто його боятися?
На початку 2025 року в Китаї зафіксували спалах метапневмовірусної інфекції (HMPV). Кадри переповнених людьми лікарень, що з’являються в інтернет-мережах, викликають занепокоєння і бурхливі обговорення. У деяких регіонах України уже теж повідомили про випадки цього захворювання. Що це за вірус і чи такий він небезпечний, як COVID-19?
Як повідомляє Центр громадського здоров’я, в Україні поки що офіційно підтверджено 14 випадків захворювання на метапневмовірусну інфекцію.
Там наполягають, що це – не нова загроза, а сезонне явище, як було й минулого року.
Метапневмовірус циркулює в Україні протягом кожного епідемічного сезону, і наразі ситуація – рутинна й контрольована.
«Протягом цього та попереднього епідсезонів не зафіксовано жодного летального випадку внаслідок інфекції, спричиненої метапневмовірусом. Усі хворі отримали медичну допомогу та одужали», – кажуть у Центрі громадського здоров’я.
За статистикою метапневмовірус займає 7 – 8 місце серед інфекційних недуг. Тоді як перші місця посіли парагрип, коронавірус і аденовірус. Тож передумов спалаху цієї хвороби в Україні поки що немає, і навряд чи вони з’являться.
У Волинському обласному центрі контролю та профілактики хвороб зазначили, що циркуляцію HMPV в області не встановлено.
Симптоми цієї недуги схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, підвищена температура.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) станом на цей час теж не визнала спалах метапневмовірусу глобальною надзвичайною ситуацією. Попри те, що кількість хворих невпинно зростає, зокрема в Китаї, ВООЗ вважає, що поточна ситуація перебуває під контролем.
Офіційний Пекін коментує поширення HMPV як щорічне зимове явище, яке переживає зараз багато інших країн.
Втім, незвичайного, критичного сплеску саме метапневмовірусу китайські заклади охорони здоров’я не підтверджують. Як і немає даних, що цей збудник є новим.
Відомо, що метапневмовірус виявили ще в 2001 році. Симптоми цієї недуги схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, підвищена температура.
Порівняно з таким захворюванням, як грип, метапневмовірус зазвичай проходить значно легше й дуже рідко викликає ускладнення.
Він може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів. Особливо під загрозою – маленькі діти, люди похилого віку та хворі з ослабленою імунною системою.
Тож лікарі рекомендують прості заходи профілактики: носіння маски, регулярне провітрювання закритих приміщень та миття рук.
Читайте також: «Як причарувати людину без чаклунок?»