Курси НБУ $ 41.59 € 43.51
Лікарі на 38 хвилин зупинили роботу всіх органів, аби врятувати пацієнтку

Пацієнтка Тетяна з професором Любомиром Куликом на 13-ий день після операції на легеневих артеріях.

Фото із сайту zaxid.net.

Лікарі на 38 хвилин зупинили роботу всіх органів, аби врятувати пацієнтку

Стільки ж часу організм жінки був повністю знекровлений

Операція, яку кардіохірурги Львівської обласної клінічної лікарні провели 53-річній пацієнтці з Харківщини, видається фантастикою. Аби врятувати жінку, їм довелося охолодити її тіло до 15–16 градусів, повністю знекровити організм, зупинити на 38 хвилин роботу буквально усіх органів, прооперувати, а тоді запустити кров і відновити роботу органів.

Тетяна Коваленко – родом із Харківщини. На операцію до Львова її скерували з Києва – із Центру легеневої гіпертензії (Інститут імені Миколи Стражеска). Київські лікарі поставили Тетяні діагноз: критична стадія хронічної тромбоемболічної легеневої гіпертензії (високий тиск у легеневій артерії), відкрите овальне вікно (дірка у міжпередсердній перегородці) і гіпертрофічна необструктивна кардіоміопатія.

Пацієнтка потрапила до львівської лікарні в дуже важкому стані. Їй було важко дихати, ходити, шкіра була синюшного кольору. Тромби, що відірвалися, осіли в її легеневих артеріях. «У світі є лише три клініки, де практикують операції з видалення хронічних тромбів із легеневих артерій: у Сан-Дієго (США), Відні та Оттаві», – каже кардіохірург, професор Любомир Кулик.

Аби забрати тромби з далеких розгалужень легеневої артерії, пацієнта треба підключити до апарата штучного кровообігу, тіло охолодити до температури 15–16 градусів, розкрити грудну клітку, а тоді повністю зупинити кровообіг, як природний, так і штучний. Іншими словами, повністю знекровити пацієнта. Усі органи у цей час також не працюють. Тоді в кардіохірургів з’являється сухе операційне поле і вони беруться за роботу. Розрізають легеневі артерії спеціальними пристроями, забирають тромби, а тоді – зшивають судини.

Пацієнтка потрапила до львівської лікарні в дуже важкому стані. Їй було важко дихати, ходити, шкіра була синюшного кольору. Тромби, що відірвалися, осіли в її легеневих артеріях.

На таку ювелірну роботу, за словами професора, у кардіохірургів є всього 15–20 хвилин. Довше оперувати не можна, бо є небезпека ураження головного мозку. Як правило, забрати всі тромби за 20 хвилин неможливо, тому це роблять у декілька заходів: попрацювали 15–20 хвилин, тоді запускають кровообіг на 15 хвилин, далі знову його зупиняють.

Аби забрати тромби з легеневих артерій пацієнтки Тетяни, кардіохірургам довелося зробити три короткотривалі зупинки кровообігу, загальною тривалістю 38 хвилин. Тобто, пацієнтка впродовж 38 хвилин була повністю знекровлена, у цей час було зупинено роботу всіх органів.

У жінки, окрім застарілих тромбів у легеневих артеріях, була ще й дірка в серці, у перегородці, тож довелося закрити її, а під аортою кардіохірурги побачили виступаючий вал м’язу, який перекривав вихід крові в аорту, тож мусили забрати і цю перешкоду.

…Журналісти видання ZAXID.NET зустрілися з пацієнткою на 13-ий день після операційного втручання. Вона самостійно їсть, не температурить, поволі ходить по палаті. Любомир Кулик каже, що зараз тиск у легеневих артеріях – у межах норми.
Тетяна пробуде в лікарні під наглядом лікарів ще приблизно тиждень, а тоді поїде додому, на Харківщину. У неї вже є певні плани на майбутнє, і одне із головних завдань – поставити на ноги онуків, яких вона безмежно любить і які з нетерпінням чекають на повернення бабусі.

До речі

У кардіохірургічному відділенні Львівської обласної клінічної лікарні такі операції проводять уже 30 років. Щороку кардіохірурги оперують 8 – 12 пацієнтів із легеневою гіпертензією зі всієї України. За останні п’ять років прооперували 35 таких пацієнтів і лише один хворий помер.

Олександра БАЛАНДЮХ

Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно!​ Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу  Волинь ЗМІ

Реклама Google

Telegram Channel