
Тренер Владислав Вакалюк детально розповів про кожен із механізмів.
«Дронами можна і вибухівку на ворога скинути, і навіть городи кропити»: як на Волині навчають керувати безпілотниками
У приміщенні Рожищенського Молодіжного центру розпочав свою діяльність FPV Club, де молодь безкоштовно навчають бути операторами безпілотників
На перше заняття зголосилося 15 любителів техніки – віком від 14 до 25 років. Більшість учасників гуртка – хлопці, але є серед них і одна дівчина. Тож, як проходив дебютний урок FPV клубу – у нашому репортажі.
«Усе розпочалося зі збитого російського безпілотника»
– Ми – не школа. Ми збираємо тих людей, які зацікавлені навчитися чогось, спробувати свої сили в новому, – розповідає про мету такого гуртка директорка Молодіжного центру Наталія Пешук. – А пілотування дрона – це досить захопливий напрямок. Він розвиває навички і механіки, й інженерії, й математики. Тут навіть і програмування є... Плюс це – і національно-патріотичне виховання. Навіть Міністерство освіти запроваджує подібну програму, що в майбутньому буде базуватися в школах. Але я ще не чула, щоб при молодіжних центрах відкривалися відповідні клуби. Можливо, ми – перші, – усміхається.
Щоправда, епідемія сезонного грипу внесла свої корективи. На перше заняття змогли прийти не всі учасники. Навіть один із наставників і засновників гуртка – 20-річний Максим Кучмук – пропустив урок через хворобу. Тож його ровесник та колега – Владислав Вакалюк – розпочав лекцію сам.

Фото – Молодіжний центр міста Рожище.

– Ми з Максимом Кучмуком займаємося волонтерством і допомагаємо ЗСУ, – пояснює Влад. – Один військовий подарував нам збитий російський дрон просто як сувенір. Макс його відновив. Ми спробували на тому дроні полетіти. Я його розбив. Проте вирішили, що не можемо так просто на цьому зупинитися і почали замовляти деталі, цікавитися темою дронів. Що це таке, як їх використовують у бойових умовах і в цивільному житті? Адже дрони були вигадані не для війни. Як можна знімати на безпілотниках класні відео? Бо ми з Максом теж займаємося відеозйомкою.
Один військовий подарував нам збитий російський дрон просто як сувенір. Макс його відновив. Ми спробували на тому дроні полетіти. Я його розбив.
Зараз в Україні польоти на дронах включать до неолімпійських видів спорту. Це як на машинках люди катаються, так само і на безпілотниках. Тож ми почали більше читати про дрони, замовляти різні необхідні деталі, пульт, окуляри, збирати свій безпілотник. Тобто, з нуля зібрали прилад і змогли підняти його в повітря, – захопливо розповідає мій співрозмовник. – Тому на наших заняттях будемо навчати, як літати на безпілотниках, де їх можна використовувати, як збирати «з нуля». Тому що – реально в себе вдома зібрати дрон, який буде літати. Якщо навчимо цим вмінням певну кількість людей, то, можливо, зможемо допомагати і військовим.
«Керування FPV нагадує комп’ютерну гру»
…На стіні висить великий екран, на якому за допомогою проектора демонструють різні визначення, карти, ілюстрації та схеми, що потрібні в ході лекції. Під екраном на столі – кілька FPV різних видів,
із пультами управління та окулярами до них.
Влад енергійно розповідає про кожен із механізмів. Деякі з них – складні в користуванні, а деякі – простіші. У захоплених слухачів знову і знову виникають питання з приводу безпілотних літальних апаратів. Наставник детально відповідав на кожне із них.

Довідка:
FPV – абревіатура від англійського First Person View, що перекладається як «вид від першої особи». FPV оснащений камерою і керується пультом управління дистанційно згідно із зображенням, що передається на монітор або спеціальні окуляри.
Наразі в Україні через воєнний стан заборонено літати на дронах на вулиці. Дозволено лише – в приміщенні. Кожен із відповідних приладів не задіяний сам по собі, особливо – у військовій справі. Дрон-розвідник, наприклад, використовують у комплекті з тепловізором, особливо – в нічну пору.
Влад зазначає, що керування FPV нагадує комп’ютерну гру. Більшість із них оснащені окулярами, завдяки чому можемо бачити світ ніби очима літаючого механізму.
В Україні через воєнний стан заборонено літати на дронах на вулиці. Дозволено лише – в приміщенні.
«Хочу показати світу з висоти пташиного польоту красу нашої Волині»
Оскільки учасники гуртка поки що недостатньо обізнані в темі, наставник дозволив керувати лише найпростішим дроном під назвою Beta FPV. Влад запитує, хто найсміливіший і хоче спробувати управління механізмом? І найпершою відгукнулася… єдина учасниця гуртка.
Виявляється, 25-річна Мирослава раніше уже літала на «Мавіку». Beta FPV – трохи тендітніший в управлінні, тож їй доводилося вчитися заново польоту.
– Чому я записалася в цей гурток? Тому, що дотична до волонтерства, – пояснює Мирослава. – Ми збираємо кошти на різні потреби військових, зокрема – на дрони, на FPV, тож і в самої виник інтерес, як же працюють ці повітряні роботи? Тим паче, що мій брат – оператор «Мавіків» у 14-й ОМБр. Щодо застосування вміння польотів на дронах, то в мене плани 50 на 50, – усміхається. – Бо ще не визначилася, в якій сфері знадобляться мої навички: у цивільній чи військовій.
Далі пульт управління безпілотником передавався з рук у руки. Невеличкий, діаметром близько 15 см дрон, він то піднімався і кружляв над головами учасників, то з тріском падав униз. Не кожен же міг із першого разу м’яко посадити механізм.
Чотирнадцятирічному Богдану дуже сподобалося заняття:
– Я раніше літав на інших безпілотниках, а коли спробував нинішній – Beta FPV, то зрозумів, наскільки це захопливо і водночас – складно. Тож буду намагатися практикуватися краще літати.
Також задоволений стартом діяльності FPV клубу і 20-річний Андрій.
– Дронами можна користуватися усюди: і вибухівку на ворога скинути, і навіть городи кропити… Але мене найбільше цікавить саме відеозйомка, здійснена з їх допомогою. Хочу показати світу з висоти пташиного польоту красу нашої Волині.
P.S. Друзі, ви теж можете стати учасником FPV клубу у Рожищі, для цього зареєструйтеся за цим посиланням:
Читайте також: У колишньому райцентрі на Волині почали відловлювати бродячих собак.
