
Як дослідити родинне дерево?
Слідами предків: Волинські архіви розкривають таємниці родоводу (Відео)
Понад мільйон документів зберігають у фондах державного архіву Волинської області
Серед них — майже 10 тисяч записів із генеалогічною інформацією, що допомагає дослідити родовід.
Про це розповіла Суспільному начальниця відділу інформації та використання документів Любов Коць.
З її слів, дізнатися дані про народження, хрещення, соціальний статус батьків, хрещених батьків, інформацію про шлюб, свідків одруження, записи про смерть, можна з метричних книг.
25 років досліджує свій родовід та історію рідного села Прилуцьке краєзнавець Олексій Кирилюк. Основне джерело для пошуку інформації — це метричні книги.
«Я знайшов метричні записи, хто батько хресний мене був. Метричні книжки раніше до 1805 року мали назву метричні зошити. Священник в церкві купляв великого формату зошити. Згідно з взірцем, графили колонки і заповняли», — сказав волинянин.
Інформацію про родину можна відшукати в книгах реєстрації актів цивільного стану, зазначила Любов Коць, а також в інших документах, що зберігаються в архіві.
«До нас надійшло 1 500 наприкінці 2024 року. Після проведення всіх необхідних робіт, зараз книги реєстрації актів цивільного стану вже по 48 рік доступні у читальному залі. В повному об’ємі вже завершена робота по оцифруванню і оприлюднення архівних справ репресованих громадян. 4231 кримінальна справа знаходиться у вільному доступі», — сказала начальниця відділу інформації.
Щоб зібрати інформацію, що зберігається в обласному архіві, про своїх родичів, потрібно написати відповідний запит та відправити його звичайною або електронною поштою. Зразки документів доступні на офіційному сайті державного архіву.
«Запитів до нас надходить багато з різних країн: це США, Канада, Австралія, запити з Польщі, з Ізраїлю. Ми проводимо пошуки по наявних у наших фондах документів. Інформація надсилається в електронному форматі. Якщо запитувач потребує паперової інформації, повторно надсилається паперова інформація», — додала начальниця відділу.
Для роботи у читальній залі архіву, потрібно написати заяву, надати дві фотографії формату 3 на 4, а також документ, що підтверджує особу, говорить Любов Коць. З її слів, заяву можна відправити електронною поштою або оформити її у столі довідок обласного архіву.
Читальна зала обласного державного архіву працює щобудня з 9:00 до 17:00 із перервою на провітрювання. На опрацювання одному відвідувачу видають до 10 справ.
Зі слів постійного користувача читальної зали Олега Разиграєва, до роботи в архіві потрібно підготуватися. Науковець зазначив, що варто опитати родичів, дідусів і бабусь про їхнє походження, місце народження та інші деталі, які будуть корисні для подальшого пошуку інформації.
«На сайті архіву є довідковий матеріал — каталоги метричних книг. Людина наперед може подивитися, чи є книги по певному селу, селищу, звідки родичі походять. Я свого дідуся знайшов випадково — зайшов на сайт Волинського архіву. Я знав родинну історію, але цікаво подивитися зі сторони НКВДистів, які його допитували», — зазначив науковець.
Олег Разиграєв розповів: щоб зекономити час, справи, які цікавлять, можна замовити онлайн: «На сайті завантажити бланк замовлення, вдрукувати ті справи, які вам потрібні та надіслати на електронну пошту. Ви приходите в той день, коли вам зручно, і ті справи вас чекають».
Торік із документами архіву за генеалогічною тематикою працювало 107 користувачів, розповіла начальниця відділу Любов Коць.
У 2020 році Державна архівна служба України спільно із міжнародною корпорацією FamilySearch розпочали роботу над оцифруванням документів генеалогічного характеру, які будуть представлені на сайті корпорації та у фонді користування державного архіву.
Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно! Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу Волинь ЗМІ
Читайте також: Волинь стала другим домом для 10-ти сирітських сердець.
