
Ікону старанно оберігали і вели список чудес, засвідчених біля неї.
«Ікона «Богородиця Римська»: мистецька спадщина Луцька та її чудеса через століття
Історії експонатів виставки «Живопис західноєвропейської традиції XVIII ст. з колекції Волинського краєзнавчого музею»
Цікавим мистецьким зразком є ікона ХVІІІ ст. «Богородиця Римська» з церкви Святої Трійці с. Сокіл.
Історія її побутування тісно пов'язана з давньою історією Луцька, - розповіли у Музеї волинської ікони.
Ікона є копією образу Богоматері Римської з домініканського костелу у Луцьку, яка, у свою чергу, була однією з ранніх копій Чудотворного Римського образу Богородиці з храму Санта Марія Маджоре у Римі.
До Луцька копію ікони у 1598 р. привіз біскуп Бернард Маційовський, як дарунок від папи Климента VIII.
Під час воєнних лихоліть XVII ст. ченці луцького ордену домінікан старанно оберігали ікону і вже у середині століття почали вести список чудес, засвідчених біля неї.
У 1703 р. святиня була оголошена чудотворною, «щитом Королівства та непохитною вежею Волині» на шляху ворогів: у XVI-XVII ст. – від татар, у XVIII ст. – від шведів і московитів. 8 вересня 1749 р. у Луцьку відбулися урочистості з нагоди коронації ікони Богородиці Римської Луцької. Чудотворний образ належав до святинь домініканського Луцького монастиря до 1847 р. Після кількох пожеж, які знищили костел, її передали до Луцького кафедрального костелу Петра і Павла. Однак, після пожежі 1924 р., ікона була втрачена.
Для волинських храмів чудотворний образ не один раз відтворювали у художніх копіях. Проте, до нашого часу їх збереглося вкрай мало.
Невідомий маляр відтворив ікону, змалювавши дорогоцінний оклад, малюнок імітує вишивку перлами. Тло декороване довгими пагонами троянд з округлими медальйонами квітів. Дрібний, подібний до графіки рисунок у чашечках квітів, відтворює основні події життя Ісуса Христа і Діви Марії, та втілює ідею Богородиці Розарію (Вервиці).

Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно! Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу Волинь ЗМІ
Читайте також: Навчальний заклад на Волині здобув золоту медаль на міжнародній виставці.
