
Зміни в автострахуванні 2025 року: нововведення для українських водіїв
З початком 2025 року для українських водіїв набрали чинності нові та вельми суттєві зміни в напрямку ОСЦПВ, яке ще відоме як обов'язкове страхування власників транспортних засобів.
Це нововведення було ініційовано з метою збільшення захисту інтересів учасників ДТП, поліпшення якості страхових послуг та впровадження високих європейських стандартів в Україні, як про це пише GreenTravel.ua.
Розглянемо в деталях усі зміни, які торкнулися автоцивілки.
Збільшено ліміти відшкодування за страховим випадком
Якщо ще у 2024 році сума максимальної компенсації за пошкоджене майно була 160 тис. грн на одного потерпілого, зараз вона збільшилася до 250 тис. грн, а сума граничного відшкодування шкоди здоров'ю або життю піднялася з 320 до 500 тис. грн. Варто також врахувати, що збільшився й загальний обсяг компенсації, обмежений на одну подію, до 800 тис грн на майно і 5 млн грн на шкоду здоров'ю.
Підняття тарифів дає змогу постраждалим у ДТП отримати більше компенсацій, адже відтоді як запроваджувалися останні тарифи ціни значно зросли. Крім того, водієві, винному в пригоді, можна менше перейматися тим, що страховка не покриє збиток і його доведеться виплачувати самостійно. Особливо якщо під час реєстрації ОСЦПВ не оформив добровільне страхування.
Скасовано ліміти відшкодування за Європротоколом
Якщо раніше за Європротоколом можна було оформити ДТП по спрощеній схемі, за умови, якщо шкода не перевищує 80 тис грн, зараз про це не потрібно хвилюватися. Тепер ця сума дорівнює загальній страховій, звісно, якщо НБУ не внесе свої обмеження.
Покращення розрахунків страхової виплати
Зі змінами в системі обов'язкового страхування автовласників потерпілим тепер не доведеться хвилюватися, що страхова компанія відмовить або значно знизить суму виплат під час оцінки збитку від ДТП. Тепер у розрахунку виплат не враховується знос транспортного засобу. Це значною мірою посприяє отриманню максимальної суми відшкодування. Страхувальник може запропонувати потерпілому 3 варіанти, де можна скористатися послугами СТО, яке має розташовуватися в легкій досяжності, що не перевищує 150 км від його місця проживання. У такому разі станція одразу отримує оплату своїх послуг. Варто зазначити, що оплата на СТО не обов'язкова і може бути переведена на особистий рахунок або картку потерпілого.
Скасування франшизи
Момент, який, можливо, не надто блискуче сприймуть водії, які прагнуть заощадити на купівлі поліса – з 2025 року страховим компаніям заборонено оформляти ОСЦПВ із франшизою на будь-яку суму. Однак не варто особливо засмучуватися, адже виходячи зі статистики ДТП та середніх сум виплат, зазвичай найбільше відшкодування вимагали незначні пошкодження, які водіям доводилося оплачувати самостійно.
Змінено умови для страхування пільгових груп
Тепер на оформлення 1 страхового поліса з 50% знижкою від страхової компанії можуть розраховувати всі особи, які належать до пільгових категорій, а не вибірково.
Більш ретельний контроль
Останній пункт, який напевно не припаде до смаку жодній зі сторін страхової системи. З 2025 року впровадились більш ретельні перевірки страхових компаній, за їхньою діяльністю, швидкістю та сумами виплат, структурою договору. Водіїв також посилено перевірятимуть на наявність поліса ОСЦПВ. Тепер перевірка може проводитися не тільки під час ДТП, а й під час нагляду за рухом, при оформленні порушення ПДР. Крім того, прикордонна служба тепер може перевірити наявність сертифіката навіть у водія, який не перетинає на момент перевірки кордон.
Поради водіям щодо вибору страховки:
- Перед страхуванням вивчайте страхові компанії, їхню історію, репутацію, показник кредитної спроможності.
- Приділіть увагу основним послугам та додатковим можливостям, зокрема це може бути евакуація, консультація та інше.
- Перевірте, які критерії формують вартість поліса, як, наприклад, безаварійне водіння та вік, які допоможуть знизити ціну автоцивілки.
- Дізнайтеся, чи є можливість оформити добровільне страхування, що збільшує суму виплат.
- Наявність сучасного сервісу – швидке оформлення онлайн, цілодобові консультації, електронний формат поліса, можливість віддалено зареєструвати страховий випадок – можливості, які спрощують життя автовласникам.
Як бачимо, загалом зміни в автострахуванні з 2025 року українським водіям здебільшого підуть на користь. У разі ДТП можна розраховувати на повне та швидке відшкодування, спрощені процедури оцінки збитків, ремонту та виплат. Ну а якщо вигідно оформити ОСЦПВ, то і боятися підвищеного контролю за наявність страховки не доведеться.
