
«Не я б’ю – верба б’є, за тиждень Великдень, недалечко червоне яєчко!».
Вербна неділя: освячені гілки верби мають чудодійну силу
Сьогодні – одне з найважливіших християнських свят, яке відзначається за тиждень до Великодня. Це свято символізує вхід Ісуса Христа до Єрусалима, де його зустрічали пальмовими гілками
Звідки пішло свято Вербна неділя
Вербна неділя має своє коріння в біблійній події, коли Ісус Христос в'їхав у Єрусалим, і його зустріли люди, розстилаючи на дорозі пальмові гілки. Цей день став святом Входу Господнього у Єрусалим.
Завдяки чуткам про чудо воскресіння Лазаря, люди активно вітавши Ісуса, співали гімни та клали під ноги квіти та гілки пальм, зазначає obozrevatel.com.
В Україні це свято стало асоціюватися з вербою, яка розцвітає саме в цей період року, і тому в Україні цей день відомий як Вербна неділя.
На Вербну неділю в церквах відбуваються святкові богослужіння, під час яких освячують вербу. Гілки верби символізують відродження та настання весни.
Окрім того, свячену вербу несе додому кожен вірянин.
«Не я б’ю – верба б’є...»
У минулому було поширено звичай садити кілька гілок верби на городі чи в полі, як символ того, що майбутній врожай буде благословенний.
Однією з найбільш популярних традицій є «бити» один одного свяченою вербою. Це робили на знак того, що верба символізує духовну силу та очищення. Якщо хтось із домочадців проспав ранкову службу, йому могли дати «покарання» у вигляді легких ударів свяченою вербою з такими словами: «Не я б’ю – верба б’є, за тиждень Великдень, недалечко червоне яєчко!».
У народі вірили, що освячені гілки верби мають чудодійну силу – вони допомагають позбутися хвороб і навіть захищають від нещасть.
Освячені гілки верби мають чудодійну силу – вони допомагають позбутися хвороб і навіть захищають від нещасть.
У народних повір'ях верба є символом здоров’я і захисту. Вважалося, що верба може відвести хвороби та негаразди, а також захистити оселю від пожеж чи повені.
Згідно з традицією, вербою також обробляли новонароджених, купаючи їх у воді з вербними гілками, аби дитина була здоровою і щасливою.
Вербу також підкладають у воду або корм тварин – щоб захистити їх від хвороб.
Що не можна робити у Вербну неділю
Існує ряд обмежень, які забороняються на Вербну неділю. Не можна займатися хатніми справами, такими як прибирання, прасування чи ремонт. Також не можна готувати гарячі страви, вишивати або в'язати. Свято має духовний характер, тому на Вербну неділю заборонено сваритися, ображатися, пліткувати або влаштовувати застілля. Це день для духовного очищення та родинного спілкування.
Читайте також: На Волині скандальний священник «пригрівся» на новому місці.
