Курси НБУ $ 41.75 € 47.39
39 років потому: як Чорнобильське лихо торкнулося Волині

Радіаційний фон із 26 квітня по 3 травня 1986 року в селищах Любешів та Маневичі перевищував максимальні рівні гамма-фону у 20-30 разів.

Фото: Фейсбук.

39 років потому: як Чорнобильське лихо торкнулося Волині

26 квітня – Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу

Завтра виповнюється 39 років із часу аварії планетарного масштабу на Чорнобильській АЕС, яка створила умови для існування постійної загрози здоров’ю населення значної території України.

Про це розповіли у Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ.

Чорнобильське лихо не оминуло й Волинь. Його впливу зазнало більше 4 тисяч квадратних кілометрів території північно-східної частини області, яка, згідно з рішенням уряду, віднесена до радіоактивно-забрудненої. Люди різних професій, насамперед, працівники АЕС, пожежники, військові, будівельники, правоохоронці, медики та багато інших були залучені до ліквідації наслідків найбільшої техногенної катастрофи минулого століття.

До цієї справи долучились і працівники санепідслужби Волині, із них 25 осіб брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у різних сферах життєдіяльності заради збереження здоров’я людей. Переважно, це лікарі, помічники лікарів, лаборанти. Вони проводили відбір проб об’єктів навколишнього середовища та харчової сировини для досліджень на вміст радіонуклідів, робили заміри гамма-фону, забезпечували контроль харчування та брали участь у медичних оглядах ліквідаторів, здійснювали санітарно-гігієнічний нагляд на об’єктах будівництва.

Згідно з даними Гідрометеоцентру, радіаційний фон із 26 квітня по 3 травня 1986 року в селищах Любешів та Маневичі перевищував максимальні рівні гамма-фону (30 мкР/год) у 20-30 разів. У Луцьку та інших населених пунктах області у цей період радіаційний фон був перевищений у 2-3 рази.

Після проведення аерогаммаспектрозйомки з’ясувалося, що окремі ділянки Волині виявилися з високою щільністю забруднення ґрунтів радіонуклідами. Окрім того, до населених пунктів тодішніх Маневицького (села Галузія, Серхів) і Любешівського (Залізниця, Березна Воля) районів виїхали спеціалісти нашої радіологічної лабораторії для відбору проб сільськогосподарської та лісової продукції. Майже всі проби виявились із перевищенням допустимих рівнів забруднення радіаціоцезієм-137.

Особливо вражаючими були результати досліджень харчових продуктів, насамперед, молока (597 Бк/кг), картоплі (800 Бк/кг), лісових грибів та ягід.

Проведення радіологічного моніторингу харчів, води, об’єктів довкілля та інших стало системною роботою санепідслужби. Щорічно фахівці брали участь у програмі з уточнення радіаційного стану та проведення радіоекологічного моніторингу на територіях, що зазнали впливу внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. На жаль, рівні забруднення молока та іншої сировини перевищували допустимі рівні в десятки разів. Це призвело до формування значних доз внутрішнього опромінення дитячого та дорослого населення. Згідно з Постановою уряду України від 23 липня 1991р. села Галузія і Прилісне Маневицького району було віднесено до зони безумовного відселення, а 165 населених пунктів Камінь-Каширського, Любешівського і Маневицького районів до зони гарантованого добровільного відселення.

Проведення значного обсягу робіт (залуження та перезалуження луків, пасовищ, вапнування сільськогосподарських угідь, внесення мінеральних добрив) дозволило суттєво знизити рівні забруднення молока та інших продуктів харчування.

Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб (після реорганізації санепідслужби) продовжує здійснювати моніторингові дослідження та вивчати стан об’єктів навколишнього середовища, продукції рослинного та тваринного походження, питної води, визначення гамма-фону на території Волині, зокрема, на ділянках, що зазнали впливу внаслідок аварії на ЧАЕС.

В умовах воєнного стану в установі функціонують групи радіаційного спостереження та дозиметричного контролю. З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну в Центрі запроваджено щоденний моніторинг гамма-фону у визначених точках контрою на території Волинської області, здійснюються моніторингові дослідження вмісту радіонуклідів у дикорослих грибах і ягодах, лікарських рослинах, питній воді, тощо.

Фахівці установи надають роз’яснення волинянам про негативні наслідки впливу іонізуючого випромінювання для здоров’я людини.

Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно!​ Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу  Волинь ЗМІ

Читайте також: Вона бігає попри все: історія маленької волинянки, яка перемогла медичні прогнози.

Реклама Google

Telegram Channel