
Нарешті мама Назарчика може усміхатися…
Маленький Нестор мав померти через кілька днів після народження
Але кардіохірурги львівської Дитячої Лікарні Святого Миколая виконали одне із найскладніших у медицині втручань – операцію Норвуда – і врятували немовля із найтяжчою вадою серця

Про те, що в їхнього майбутнього синочка Нестора – вада серця, його батьки дізналися під час планового пренатального скринінгу. Тоді спеціалісти УЗД помітили, що орган плода розвивається неправильно. Для уточнення діагнозу вагітну жінку скерували до Львова – у відділення дитячої кардіохірургії Лікарні Святого Миколая.
Спеціалісти цього медзакладу виявили у ще ненародженого малюка синдром гіпоплазії лівих відділів серця. Це – найважча з усіх вроджених вад, за якої ліва частина серця є недостатньо розвиненою і не здатна передавати насичену киснем кров до життєво важливих органів. Без операції дітки з цією патологією гинуть після народження. Тож врятувати малюка могло лише складне кардіохірургічне втручання.
Мама Нестора Юлія вирішила народжувати в Лікарні Святого Миколая «Першого медичного об’єднання Львова». Адже тут є не лише єдине в західних областях України відділення дитячої кардіохірургії, а й власне пологове відділення. Тож важких дітей із вродженими вадами не потрібно транспортувати до іншого медзакладу – на місці є всі необхідні для порятунку спеціалісти.
Нестор народився на 41-му тижні вагітності. Наступні 6 днів його виходжували в реанімації. А на 7-й немовля прооперував завідувач відділення кардіохірургії Олександр Ячнік. Разом із командою він виконав Нестору операцію Норвуда – одне із найскладніших втручань у дитячій кардіохірургії.
Надскладне втручання тривало 7 годин і, на щастя, минуло вдало.
В ході операції, що виконується майже відразу після народження, кардіохірурги мають зробити так, аби права частина серця взяла на себе роботу і лівої та надалі забезпечувала весь кровообіг в організмі.
Надскладне втручання тривало 7 годин і, на щастя, минуло вдало.
Хоча в майбутньому на Нестора чекають наступні етапи операції Норвуда, аби остаточно скоригувати вроджену ваду.
Щороку в Україні народжується близько 3500 дітей із вродженими аномаліями серцево-судинної системи. Стан 30 – 40% з них лікарі оцінюють як критичний. З цих важких хворих близько 40% помирають ще дітьми. Більшість – у віці до 1 року.
Довідка:
У кардіохірургії Дитячої Лікарні Святого Миколая «Першого медоб’єднання Львова» – наразі єдине таке відділення у західних областях. Щороку тут оперують близько 200 дітей із різних куточків України з найважчими захворюваннями серця. Керівник відділення Олександр Ячнік виконує такі складні втручання, як неонатальна операція Росс-Конно, операція Норвуд-Сано та подвійне переміщення артеріальних коренів. Також у відділенні успішно запроваджена програма мініінвазивної дитячої кардіохірургії – це коли вроджені вади серця виправляють через маленький розріз під правою пахвою. Ба більше – в Україні такі операції крихіткам вагою лише від 4,5 кг виконують тільки тут.
Лія ЛІС.
