
Міський голова Віктор Годик, не маючи музичної освіти, за пів року опанував гру на саксофоні.
У Горохові з укриття лунає музика, а міський голова грає на саксофоні
У цьому місті ПРООН та уряд Швеції підтримали облаштування та відкриття студії звукозапису для талановитих мешканців та мешканок громади
Місто має багато творчих колективів, серед яких є лауреати музичних конкурсів та пісенних програм. Загалом учасниками цих колективів є понад 300 мешканців громади.
Нову студію розташували в одному з приміщень укриття в місцевій бібліотеці, яке горохівчани назвали «культурним укриттям». Переобладнання відбулося у межах проєкту «Посилене партнерство для сталого відновлення», який імплементується ПРООН за фінансування уряду Швеції.
Про це йдеться на сайті undpukraine.exposure.

«Концертна зала, інтеграційний простір для молоді та вимушених переселенців, а віднедавна ще й справжня студія звукозапису — все це в одному з укриттів невеличкого міста Горохів на Волині.
До повномасштабної війни на місці нинішнього «культурного укриття» був захаращений підвал. Спільними зусиллями приміщення розчистили, щоб зробити прихисток на випадок повітряних тривог. Однак з часом тут сформувалася спільнота людей, які хотіли щось змінювати, і в грудні 2022 цей простір перевідкрили як «культурне укриття». У серпні 2024 завдяки уряду Швеції та Програмі розвитку ООН в укритті з’явилася багатофункціональна студія звукозапису — місце, куди поспішають люди під час сирен, стало справжнім осередком творчості. Місцеві виконавці та виконавиці записують тут свою музику, зберігаючи унікальні волинські наспіви, та виховують нові музичні таланти.
Міський голова Горохова Віктор Годик розповідає, що в громаді велика кількість творчих ансамблів, серед яких є лауреати музичних конкурсів та пісенних програм. Загалом учасниками цих колективів є понад 300 жителів, які у стінах нової студії зможуть записувати пісні та подкасти, робити аранжування, озвучувати театральні вистави, створювати музичне оформлення святкових подій тощо.

«Наші талановиті виконавці раніше були змушені їздити й записувати свої твори до Львова чи Луцька. Вони часто зверталися до мене з проханням якось їм допомогти. Зараз завдяки проєкту «Посилене партнерство для сталого відновлення» ми маємо унікальну студію звукозапису, де є можливість записувати великі колективи до 50 людей», — ділиться Віктор Годик.
Хоч студія в Горохові з’явилася нещодавно, і зараз там працює поки тільки звукорежисер, інтерес місцевих жителів до нової локації неабиякий. Першими можливості студії випробував дитячий колектив «Намистинка», а зараз керівництво громади веде перемовини про запис колективів Волинської обласної філармонії.
«Студія обладнана найновішим устаткуванням. Тут можна робити професійні записи хорів, оркестрів, ансамблів. У майбутньому ми навіть зможемо заробляти кошти для розвитку культури, надаючи комерційні послуги звукозапису», — каже викладачка музичної школи, виконувачка обов’язків директора будинку культури Горохівської громади Марія Лотвін.
Відкриття студії звукозапису дало поштовх керівництву громади до нових ідей. Вже зараз обговорюють можливість започаткувати в Горохові школу юного звукорежисера. Це інтенсивні курси для підлітків, завдяки яким вони б навчилися опановувати ази звукотехнічного обслуговування. Начальник відділу культури Олександр Шепшелей, який називає студію творчою лабораторією, мріє навіть запустити місцеве радіо.
«Тут зовсім інша атмосфера. Якщо за стіною виступає хор чи оркестр, усе виводиться на екран. Соло, дует, тріо можна записувати тут, у самій студії. Головне, що маємо хороше обладнання. Окрім створення місцевого радіо, хочу реалізувати проєкт «Музична культура рідного краю». На Волині багато автентичних народних колективів. Є у нашій громаді унікальний аматорський народний хор «Хлібодар», якому вже 50 років. Записати їхню автентичну народну музику і зберегти її для наступних поколінь — це наш обов'язок», — каже Олександр.
За його словами, сучасна студія звукозапису відкрила нові горизонти й для молодих музикантів, вокалістів та артистів, адже тепер вони мають можливість записувати свою творчість, не виїжджаючи за межі громади. «У час, коли культура є не лише спадщиною минулого, але й важливим чинником стійкості нації, така ініціатива стає справжнім осередком натхнення та творчого обміну, — ділиться посадовець. — Це не лише сприятиме розвитку молодих талантів, а й підніматиме культурний рівень громади загалом. Сьогодні ми пропонуємо молоді реалізовувати себе вдома. Раніше в це було складно повірити».

Сучасна студія звукозапису об’єднала не лише жителів громади, а й переселенців. Дмитро Мухтаров, який усе життя працював на державній службі, знайшов у новій студії свою віддушину. «Ми приїхали з Рубіжного у березні 2022 року. Дружина звідси родом, тож і обрали це місто. Коли був студентом, займався музикою й навіть мав гурт в інституті. Для мене наявність такої студії — це дуже важливо. Війна війною, але культура має бути, бо люди повинні мати місце, де і душа, і серце можуть відпочити», — розмірковує Дмитро.
Любов та увага до музики й культури в Горохові стали мейнстрімом. Навіть міський голова, не маючи музичної освіти, за пів року опанував гру на саксофоні й відродив музичний гурт.
«Багато хто каже, що зараз не час для пісень. Але я вважаю, що культура — це основа нашої ідентичності, яка дає світло надії. І ми сьогодні не тільки відстоюємо своє право жити в незалежній державі, а й боремося за наші духовні цінності, культурні традиції, зокрема й українську автентичну народну музику. Вона має лунати гучно і вільно в кожному куточку нашої країни», — підсумовує Віктор Годик.
