
В 2025 році в області зареєстровано 2 випадки захворювання на дирофіляріоз.
Через укус комара у волинянки виявили 14-сантиметрового паразита
Паразитарне захворювання, що передається комарами: новий випадок дирофіляріозу на Волині
У мешканки Луцького району діагностовано паразитарне захворювання, спричинене круглими гельмінтами роду Dirofilaria.
Про це повідомляє Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ.
Жінка звернулася за медичною допомогою після появи гострого болю та утворення на повіці ока.
Під час хірургічного втручання видалено гельмінта розміром близько 14 сантиметрів. Гельмінт був доставлений у паразитологічну лабораторію ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ», де було ідентифіковано збудник дирофіляріозу. Наразі стан здоров'я захворілої задовільний.
В 2025 році в області зареєстровано 2 випадки захворювання на дирофіляріоз (у Луцькому та Ковельському районах), обидва — з місцевою передачею збудника. За період 2020-2024 років в області зареєстровано 9 випадків (1 у Володимирському районі та 8 у Луцькому районі).
Варто зазначити, що переносниками дирофіляріозу є комарі. Джерелом зараження комарів виступають інвазовані нематодами собаки, коти, дикі м'ясоїдні тварини (вовки, лисиці тощо). Людина заражається внаслідок укусу інфікованого комара і є випадковим хазяїном. Від моменту зараження до появи клінічних симптомів може пройти від одного місяця до двох років.
Епідеміологічне розслідування показало, що захворіла особа не подорожувала за кордон та не відвідувала інші регіони України, що свідчить про місцеву передачу збудника. Епідеміологічна ситуація з дирофіляріозу може ускладнюватися через активні міграційні процеси населення та сприятливі кліматичні умови для розмноження комарів.
Симптоми та клінічні ознаки дирофіляріозу.
Дирофіляріоз часто може маскуватися під інші діагнози (атерома, кіста, фіброма, алергічне запалення, венозний тромбоз тощо). Основні клінічні прояви залежать від реакції організму та швидкості росту паразита. На місці укусу комара через місяць чи пізніше утворюється ущільнення, яке згодом збільшується до безболісної пухлини. У місці локалізації паразита можливий свербіж, печіння, набряк, почервоніння, підвищення температури тіла.
Специфічною ознакою дирофіляріозу є відчуття ворушіння під шкірою. Сама назва захворювання з латинської перекладається як «зла нитка». Гельмінт здатен мігрувати під шкірою зі швидкістю до 30 см на добу, змінюючи локалізацію пухлини.
Найчастіше уражається орган зору: шкіра повік, кон'юнктива, очне яблуко. Також можливе ураження шкіри голови, шиї, рук та ніг. Слід відмітити, що в організмі людини паразит росте повільно і упродовж 90 днів може досягати до 3 см, а досить великих розмірів - через 6 місяців, іноді цей процес затягується і до 2 років. Як правило в організм людини паразитує лише одна особина гельмінта. Остаточний діагноз встановлюється після оперативного втручання та дослідження вмісту виявленої кісти/пухлини в паразитологічній лабораторії.
Для профілактики зараження дирофіляріозом рекомендуємо:
1. Здійснювати регулярну дезинсекцію житлових приміщень та прилеглих територій: ліквідовувати місця розмноження комарів (стоячі водойми, калюжі, контейнери з водою); обробляти відкриті водойми спеціальними біологічними або хімічними ларвіцидами; проводити періодичні обприскування зелених насаджень на присадибних ділянках інсектицидними засобами, особливо у теплий період року; звертатися до спеціалізованих служб для комплексної обробки території у місцях високої чисельності комарів.
2. Захищатися від нападу комарів: встановлювати протимоскітні сітки на вікна та двері, боротися з комарами в підвалах житлових будинків, використовувати репеленти, носити одяг із довгими рукавами.
3. Проводити своєчасну профілактичну дегельмінтизацію домашніх тварин та використовувати для них нашийники з репелентами.
4. При появі характерних симптомів негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою. Категорично забороняється самостійно видаляти паразита, оскільки це може призвести до інфікування.
Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно! Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу Волинь ЗМІ
Читайте також: На Волині школярам-чорнобильцям припиняють харчування – коштів не вистачило.
