Курси НБУ $ 41.84 € 43.51

ЧИ ЗМОЖЕ ЕКОВИРОБНИЦТВО ВИРУЧИТИ ПОЛІССЯ?

Про це йшлося на семінарі «Виробництво органічної сільськогосподарської продукції», що відбувся в головному управлінні агропромислового розвитку. Участь у ньому взяли заступники начальників районних управлінь, фермери та інші зацікавлені особи...

Про це йшлося на семінарі «Виробництво органічної сільськогосподарської продукції», що відбувся в головному управлінні агропромислового розвитку. Участь у ньому взяли заступники начальників районних управлінь, фермери та інші зацікавлені особи

Сергій НАУМУК

Під екологічним, або органічним виробництвом мають на увазі провадження сільського господарства без застосування мінеральних добрив, гербіцидів, фунгіцидів та інших хімікатів. Для Волині ця справа ще нова. Та й загалом в Україні лишень у Полтавській області діють великотоварні господарства, які виробляють екологічну продукцію. І хоч на сьогодні вона поки не затребувана, хоч бракує відповідної законодавчої бази (скажімо, не розроблено процедуру сертифікації господарств), в органічного виробництва є перспектива: за кордоном, передусім у Європі, екопродукція має чималий попит, і забезпечені люди віддають перевагу саме їй.
- У Люблінському воєводстві, звідки й ми почерпнули інформацію, сертифіковано 1 609 господарств, що виробляють екологічну продукцію, - розповів про досвід західних сусідів начальник головного управління агропромислового розвитку Анатолій Аршулік. - Екологічна та традиційна продукція майже не відрізняються за ціною, тому поляки її переробляють, і вже готовий продукт набагато дорожчий. До слова, Люблінське воєводство - абсолютний лідер-виробник екологічної продукції: на його території діє близько 30 заводів із переробки екопродукції, відкриваються спеціалізовані магазини.
Та й в інших країнах світу органічна продукція міцно посіла місце на ринку. Зокрема, про канадський досвід ековиробництва розповіла Шанталь Якобс, представник міністерства сільського господарства провінції Саскачеван. На території, що завбільшки з Україну, проживає всього мільйон населення, але господарства провінції виробляють 50 відсотків канадської екопродукції! А загалом нині в Країні кленового листя є тенденція до переходу на ековиробництво, бо таке заняття прибуткове. Так, за підрахунками канадських спеціалістів, органічне виробництво пшениці, а саме ця культура найпоширеніша в їхніх екогосподарствах, приносить 364 канадські долари чистого прибутку з гектара. Водночас продукують й екологічно чисті льон, зернові та сіно.
Присутні почули не тільки про досвід північноамериканської країни, а й чимало практичних порад, як господарювати. Так, одним із найважливіших та найважчих етапів є сертифікація органічного виробництва, що триває два-три роки. Впродовж цього часу виробник вже не має права вносити добрива, але врожай ще не вважають органічним, тому й ціна на нього як за традиційну продукцію.
Кілька разів на семінарі йшлося про те, що саме таке органічне виробництво може стати новим локомотивом для поліських районів нашої області. Справді, одноосібні господарі й досі удобрюють землю здебільшого органікою. А перейшовши на ековиробництво та сертифікувавшись, вони зможуть вирощувати ті самі культури, але вже в новій якості. Чим не вихід? Тим більше, що органічне землеробство легше практикувати не великотоварним господарствам, а саме фермерам та одноосібникам.
- Я вважаю, що питання органічного виробництва дуже актуальне, - висловив свою думку голова Асоціації сільськогосподарських виробників області Валерій Демковський. - Впровадження такого типу господарювання допоможе підвищити зайнятість населення. Бо при традиційному виробництві 3-5 відсотків зайнятих у сільському господарстві можуть прогодувати все населення, а при ековиробництві ця цифра збільшиться до 15-20 відсотків.
Активність учасників семінару ще раз довела, що запровадження органічного виробництва цікавить багатьох. Тому вже підготовлено обласну програму розвитку ековиробництва, повідомив Анатолій Аршулік, і її подадуть на розгляд сесії обласної ради. Окрім того, волиняни спільно з поляками та білорусами ініціювали транскордонний проект розвитку ековиробництва.
Telegram Channel