Політика
ЧИ ПОТРІБНІ ПАРАДИ НА ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТІ?
Віктора Януковича нащадки згадуватимуть як Президента, який відмінив масштабне відзначення Дня Незалежності України у її ювілейний, 20-й рік. Нібито не знайшлося коштів
Віктора Януковича нащадки згадуватимуть як Президента, який відмінив масштабне відзначення Дня Незалежності України у її ювілейний, 20-й рік. Нібито не знайшлося коштів
Василь УЛІЦЬКИЙ
Причому глава держави не просто наказав відмовитись від “занадто дорогого” військового параду, а й чомусь відмінив навіть виготовлення ювілейного знака “20 років Незалежності”, на який треба незрівнянно менше грошей. Якби таке сталось не у ювілейний рік, то ще можна було б приймати якісь пояснення. Але рішення, прийняте у важливий для молодої держави час, виглядає абсурдним і недоречним.
Таке самоприниження не можна виправдати ніякими словами про економію коштів. Тим паче, що виглядають ці аргументи фальшиво на тлі сотень мільйонів, які виділяються на будівництво тих же вертольотних майданчиків для Президента. Зрештою, коли цього року відзначали 66-у, неювілейну, річницю Перемоги, то мови про економію коштів не було чути. Це є ще одним свідченням світоглядних пріоритетів наших керманичів... А парад на День Незалежності та інші святкові заходи можна було провести і менш витратно, без літаків і численної бронетехніки. Навіть лиш один урочистий прохід вулицями міст військових додав би святковості, піднесеності та відчуття вагомості цієї події.
Не хочеться навіть коментувати слова ще одного регіонала Вадима Колесніченка, який одразу за президентським рішенням поспішив сказати, що святкувати взагалі нема що. Так може говорити тільки людина, яка просто не відчуває себе українцем. 24 серпня – головне свято нашої землі. Можливо, вона ще не так рясно “родить”, як би нам хотілось, але ж від того ми її менше не любимо.
Пригадуються розповіді тих, хто пройшов Сибір і концтабори. Навіть у тюрмах і на засланнях, у незрівнянно важчих умовах ці люди відзначали свої українські свята. Це додавало сил і віри. І якщо ми зараз займемось самобичуванням, що “нема що святкувати”, не знайдемо сил голосно нагадати про наше головне національне свято, то навряд чи зможемо знайти сили, щоб поправити стан справ із “правдою і волею” у нашій хаті…
КОМЕНТАРІ
Володимир ФЕСЕНКО, політолог:
“Я не думаю, що в цьому рішенні варто шукати політичний підтекст. Президент вирішив піти по шляху економії. Ідея параду неодноразово критикувалась і від нього зрештою відмовились. Щодо пам’ятного знака, то все добре в міру. Навряд чи варто було від нього відмовлятись. Можливо, не треба було виготовляти їх у великій кількості, але зберегти цю відзнаку було б доречно”.
Євген СВЕРСТЮК, публіцист, учасник національно-демократичного руху, один з його інтелектуальних лідерів:
“Цей уряд від самого початку – малоросійський. І цілком ясно, що для нього свято Незалежності – не свято. То для них просто державна дата. Але не факт духовного життя. Чужа українцям влада не може святкувати українські свята. Але ми можемо організувати велике національне свято Незалежності незалежно від держави, самі, на усіх рівнях, – починаючи від дитячого садочка і закінчуючи вуличними демонстраціями. І це – важливіше”.