Курси НБУ $ 41.84 € 43.51
ДАРУВАЛИ БІЖЕНЦЯМ ЗАГАДКОВІ ПЛЯШКИ

Волинь-нова

ДАРУВАЛИ БІЖЕНЦЯМ ЗАГАДКОВІ ПЛЯШКИ

Цій сімейній реліквії вже 96 років. Завжди, коли я їду київським поїздом, стаю біля вікна на маленькій станції «Майдан-Вила»...

Цій сімейній реліквії вже 96 років. Завжди, коли я їду київським поїздом, стаю біля вікна на маленькій станції «Майдан-Вила»

Олексій ПОЛІЩУК

Саме сюди у 1915 році виселили маму з родиною, а також усіх, хто проживав на австрійсько-російському кордоні. Біженців розмістити в хатах німців, яких російська влада виселяла вглиб країни. Мамі з батьками, трьома сестрами і малим братом дістався хутір Дерманка, біля батьківщини Уласа Самчука. Двох старших братів мобілізували в діючу армію. А всім жінкам-біженцям організували безплатний проїзд залізницею на молебень «Во славу русского воинства» до Києво-Печерської лаври.
Після богослужіння кожному учаснику вручили сувенір - пляшку, всередину якої вставлені маленька іконка, а з іншого боку - зображення хреста на фоні забитої дошками домівки (на фото), а також по торбині з цукром і гречаною крупою. З цією сімейною реліквією родина не розлучалася в будь-якій життєвій ситуації.
- Чого тільки ми не побачили за час евакуації, - згадувала мама. - Приходили то петлюрівці, то гетьманці, то махновці. Незрозумілі селянам були українські січовики. Навіть коли бачили вбитого воїна Української Галицької армії, котрий був одягнений у сіро-зелену австрійську форму у мазепинці з тризубом, то говорили:
- Так тобі й треба, австріяко!
Одурманені селяни чекали повернення «старого режиму», а дочекалися більшовиків. Отоді почали вже справді щось розуміти і зітхати, що, може, «австріяки» несли волю.
Telegram Channel