Курси НБУ $ 41.69 € 47.42

ЧИ ТРЕБА КУПУВАТИ ЧЕРГУ БІЛЯ КОНСУЛЬСТВА?

Є ділки, які ще й досі користуються тим, що у перші місяці роботи Генерального консульства РП у Луцьку на візу потрібно було чекати декілька тижнів...

«Дурять людей у Луцьку, — так почала свій лист до редакції наша читачка. — Кожного дня можна побачити чергу, яка збирається біля воріт Генерального консульства Республіки Польща. Необізнаній людині, яка тільки-но підійшла сюди, важко відразу зорієнтуватися з ситуацією. Її підхоплюють так звані доброзичливі особи, які і розкажуть про обставини, що склалися на сьогодні, і запишуть в чергу, і візьмуть всі клопоти відносно одержання візи. Звичайно, за окрему плату. Іншим, які й далі продовжують стояти в черзі, це не подобається, особливо, коли «платників» буває декілька десятків за день. Але їм відразу ж дають зрозуміти, що краще дотримуватись принципу «моя хата скраю, я нічого не знаю», ніж мати справу з бритоголовими молодиками.
Прошу опублікувати цей лист в газеті, щоб люди не йшли на повідку в осіб, які шахрайським способом вводять їх в оману та заробляють на цьому гроші».

Цей лист став, як кажуть, інформаційним приводом для зустрічі з віце-консулом Генерального консульства РП в Луцьку Анджеєм Парадовським. Він повідомив, що за час своєї роботи консульство вже видало 150 тисяч віз. В цьому році — 90 тисяч. З листопада минулого року тут поміняли схему роботи з клієнтами. Спочатку людина мала три рази прибути в консульство: на реєстрацію, здачу документів і одержання готової візи. Термін цієї процедури доходив іноді до місяця. Безплатна віза до Польщі, по суті, влітала в копієчку тим, кому доводилось тричі їхати до Луцька, наприклад, із Житомира.
— Ми продумали цілком іншу схему і одержали згоду Міністерства закордонних справ Польщі, — розповідає віце-консул Анджей Парадовський. — А саме — зробили «живу» чергу. І організували так свою роботу, щоб кожна людина, яка приїхала до нас, одержала візу в той же день.
— Тобто віза оформляється сьогодні на сьогодні?
— Якщо конкретніше, то за дві години. О сьомій годині ранку ми самі виходимо до людей, які прибули до Консульства, робимо список тих, хто стоїть у черзі. Потім за цим списком викликаємо і, прийнявши документи, повідомляємо, коли прийти — через годину, чи через дві — вже за візою.
— У свій час, як відомо, зголосилося чимало фірм-посередників, які запропонували свої послуги в одержанні віз за відповідну плату.
— Таких фірм дійсно було багато, але ми їх, як кажуть, вбили. Фірми ми приймали для співпраці за дозволом нашого Посольства в Києві. Але виявилось, що вони допомагають одержати візи за 100—150 гривень в той час, як з польської сторони візи безплатні. Ми вийшли із ситуації, зробивши пріоритетною «живу» чергу. І тепер фірми чекають на готові візи три-чотири дні, а люди з черги, як я вже сказав, вирішують свою проблему в один день. В результаті з нами тепер співпрацюють тільки ті фірми, які займаються суто туризмом. Нас не цікавить, яку платню та чи інша фірма бере за свою посередницьку роботу. Інша справа, чи сплачує вона податки. В інтересах вашої держави ми подали список фірм, які з нами співпрацюють, в податкову адміністрацію. В Луцьку їх десь шість, а взагалі в регіоні — вісімнадцять, адже так склалося, що ми обслуговуємо не лише три «наші» області — Волинську, Рівненську і Житомирську, а й Івано-Франківську, Тернопільську, Львівську.
— І скільки віз видає консульство за день?
— Сьогодні — це 1100. А було, що видавало 1200 і 1400. Наш персонал вже навчився працювати оперативно і чітко. І консульство не закриється, аж поки не буде видано останню візу. Було, що робочий день продовжувався до 18-ої, 20-ої години, працювали і по суботах.
— Що ви скажете людям, які все-таки потрапляють на «гачок» тих, хто хоче заробити біля консульства, пропонуючи свої послуги?
— Те, що й завжди говорю: щоб не були наївними і не «куплялись». Треба насамперед зателефонувати до нас за номером 77-06-10, де цілодобово можна одержати інформацію. Перш ніж приїхати в консульство, варто з’ясувати, які документи необхідні для одержання найкоротшої візи, тобто на півроку, які — для візи на рік... Якщо людина до нас зателефонує, то дізнається, що віза виготовляється дуже швидко. А, прийшовши до консульства опівдні, тут можна взагалі ніякої черги не застати. Тим часом, не знаючи ситуації, дехто попадається на агітацію. Якийсь молодик налякає: мовляв, в черзі треба вистояти три-чотири години, а потім ще візу чекати пару тижнів. Щоб уникнути таких незручностей, людина платить гривень п’ятдесят, а то й більше. Потім, якщо переконається, що немає ніяких проблем з одержанням візи, то навіть не признається, що потрапила в таку халепу. На жаль, соціалізм привчив нас до того, що без блату не можна нічого зробити. Ми помічали, що хтось починає «керувати» чергою біля консульства. Але порядок змогли навести лише з допомогою місцевої влади, міліції.
— Першого травня Польща офіційно увійшла в Європейський союз. Чи не очікуються якісь зміни у видачі віз?
— Позиція і нашого міністерства, і безпосередньо наша така: щоб на кордоні не було «залізної завіси». Порядок видачі віз — не змінився. Ясно, що закритий шлях за кордон для різного роду злочинців.
... Пан Анджей організував своєрідну екскурсію по території Генерального консульства. Він розповів, як проходить процедура від одержання документів до видачі готових віз. А вже безпосередньо ті люди, які стояли біля віконця, сказали, що затратили на оформлення візи всього дві години. На адресу працівників консульства, зокрема віце-консула Анджея Парадовського, довелося почути хороші відгуки: мовляв, навіть і з проблемної ситуації тут допоможуть вийти.
Катерина ЗУБЧУК.
Telegram Channel