Невидимі діти
У Луцьку батьки малечі з особливими потребами об'єдналися, щоб створити для своїх чад центр іпотерапії, в якому від хвороб лікуватимуть коні. Ці тварини особливо допомагають дітям із ДЦП: під час їзди формуються правильні рефлекси, вирівнюється постава, починають відновлюватися вражені недугою м'язи. Бо єдиний на Волині осередок, де діти могли пройти таку терапію, припинив існування майже рік тому. Тож батьки вирішили створити новий самотужки
Ярослава ТИМОЩУК
КОБИЛКА РОМАШКА ПОЗБАВЛЯЛА НЕГАТИВНОЇ ЕНЕРГІЇ
Світлана Косинець знає, як це — не спинятися ні на хвилину. Із чотирирічним сином Максимом вона постійно мусить рухатися. Навіть в очікуванні зеленого сигналу на світлофорі слід намотувати круги коляскою — інакше хлопчик плакатиме.
За підрахунками, для подальшого будівництва знадобиться щонайменше 500 тисяч гривень. Уже стільки ж вклали у майбутній центр.
Але до такого ритму сім'я звикла. Їхнє життя — це постійна боротьба за кожен новий крок і нове слово сина з діагнозом дитячий церебральний параліч. Хлопчик відвідує центр соціальної реабілітації для дітей-інвалідів. Практично щомісяця Косинцям доводиться вирушати на лікування. Часто це затяжні поїздки в інший кінець країни. Тому верхова їзда в конюшні у селі Вишнів Ківерцівського району стала для сім'ї хорошою і порівняно незатратною терапією.
— Ми каталися зо два кола на конячці Ромашці, робили вправи на ній — і так кілька разів чергували навантаження. Максим мимоволі вирівнював спину — сутулим у сідлі не посидиш. Лише на початках син трохи боявся, а невдовзі вже реготав від задоволення. Після того годували тварину бубликами з рук, – пригадує Світлана. – На долоньках розташовані нервові закінчення, які стимулюють роботу нервової системи. Хапаючи бублики, Ромашка масажувала долоні.
Під час занять Косинці по- знайомилися з іншими батьками, чиї діти мають схожі діагнози. Усі як один говорили про користь іпотерапії: у когось після занять вщухав головний біль, хтось ставав спокійнішим, хтось вчився тримати голову. Біля дітей і батьки відпочивали, набиралися сил. Кажуть, це кобилка забирала в них негативну енергію.
МАЛИМИ ЗУСИЛЛЯМИ НЕ ОБІЙТИСЯ, ТОЖ СТУКАЮТЬ У КОЖНІ ДВЕРІ
Іпотерапія — і приємна, і корисна реабілітація.
Заняття припинилися, щойно Володимира Маруняка, їхнього інструктора з іпотерапії, мобілізували в зону АТО. Коли після служби чоловік повернувся додому, вони відновилися, але ненадовго – Володимир незабаром звільнився з роботи в сільській конюшні. Займатися стало ніде. Востаннє діти каталися верхи торік у грудні.
Тоді їхні батьки разом із Володимиром Маруняком вирішили взяти справу у свої руки. Мами й тати 25 дітей об'єдналися в громадську організацію, яку на-звали «Сильні діти». Володимир розшукав спонсора, який допоміг придбати земельну ділянку для конюшні. Хто цей чоловік, не знають навіть батьки. Поміж собою його називають «меценатом» і не втомлюються дякувати за його добре серце. Так у розпорядженні новоствореної спілки з'явилася територія з двома розваленими корівниками у тому ж Вишневі. Склали проект будівництва, зібрали кошти на купівлю коня — і тут розпочалося найцікавіше.
— Виявилося, що малими зусиллями не обійтися. Спершу планували у приміщенні лише перекрити дах і поставити перегородки, але треба й стіни укріплювати, бо вже починають розвалюватися, – говорить Світлана Косинець, секретар нової організації. – Не були готовими до нових витрат. Так само з конем: батьки і небайдужі люди скинулися на нього грішми, але купити не можемо — тварині просто ніде стояти, треба відремонтувати бодай один корівник. А що йде зима, то вже й манеж треба облаштовувати всередині, воду провести, обгородити земельну ділянку.
За підрахунками, для подальшого будівництва знадобиться щонайменше 500 тисяч гривень. Уже стільки ж вклали у майбутній центр.
Власних ресурсів, які б могли залучити до будівництва, у батьків хворих діток нема. Для багатьох і дві тисячі гривень, які здавали на коня, були великою витратою. Тому гроші збирають за принципом «ходимо–просимо». Батьки розсилають листи з проханням допомогти у фірми, благодійні фонди, приймальні депутатів. Хтось зголошується, хтось відмовчується, хтось підсоблює щебенем чи цементом. А поки робота просувається повільно.
Батькам «Сильних дітей» доводиться опановувати нові навички: не всі раніше мали справу зі стосами документів, ніхто не збирав кошти на іноземних платформах. Так потрохи стають бухгалтерами. Заробляють гроші і своїми силами: продаючи рукодільні вироби, книжки з домашніх бібліотек, навіть одяг чи взуття.
— Ми стукаємо в усі двері, – кажуть.
«НАМ НЕ ТРЕБА ЖАЛОСТІ»
Мами проводять розвиваючі заняття для своєї малечі.
В організацію увійшли батьки 25 діток, які переконані: щойно центр запрацює, їх кількість значно зросте.
— Чи часто ви бачите на вулиці дітей або й дорослих людей із інвалідністю? – риторично запитує Світлана. – Якось лежали в неонатальному центрі з Максимом: там стільки мам зі схожими проблемами, що розмістити всіх нема де. Чому не бачу їх на вулиці? Чи це нас змусили так соромитися себе і своїх дітей?
Світлана Косинець розповідає про труднощі пересування містом: пандусів практично нема в будинках, транспорт не пристосований для людей із особливими потребами. А ще – погляди й зауваження перехожих.
— Буває, іде назустріч гурт дітей і не може втриматися від реготу: мовляв, такий дорослий хлопець – і у візку. А часом якась дитина підійде і запитає, чому так? Напевно, це від сім'ї залежить. А в сім'ї так, як заведено у суспільстві, – міркує Світлана.
Такі мами, як вона, потребують не співчуття, а розуміння.
— Нам не треба жалості. Із кількома жінками з організації вирішили проводити заняття для своїх діток, допомагати їм пізнавати світ у спільноті. Збираємося у церкві «Відродження» – її прихожани раніше відгукнулися на прохання допомогти, а згодом ще й приміщення запропонували. Якось одна бабуся прийшла на наш урок, подивилася на все й заплакала: «Боже, які ж ви нещасні!» Ми здивувалися: «Хіба?» Так, це виснажливо фізично й морально, але не вважаємо себе нещасними. Кожен із нас знайшов у собі нові грані, про які, маючи здорових дітей, можливо, й не здогадався би.
Життя мам і тат, котрі виховують дітей із особливими потребами, вельми насичене: бувають дні, коли виходять у садочок зранку, а додому повертаються лиш надвечір.
— Але ми не опускаємо руки, – кажуть вони.
Якщо ви хочете допомогти організації «Сильні діти» втілити її мрії, завітайте на благодійну виставку-продаж «День добра», яка триватиме до 15 листопада в Луцьку в креативному просторі «Іnnerspace» (вул. Паркова, 5). Там можна придбати малюнки (спільні роботи) Максима Косинця та його мами Світлани.
Банківські реквізити для допомоги для юридичних осіб:
р/р 2600024991 в ПАТ «ПУМБ» у м. Київ,
ЄДРПОУ 40470091, МФО 334851.
Фізичні особи можуть здійснити переказ на картку
ПриватБанку 4731 2191 0007 3893 (голові організації
«Сильні діти» Аврамук Сніжані Василівні).