Курси НБУ $ 41.86 € 43.52
Костюми Надії Видрич з Велимчого носять навіть у Парижі (ФОТО)

Волинь-нова

Костюми Надії Видрич з Велимчого носять навіть у Парижі (ФОТО)

Про те, що прославиться на всю Україну ткацтвом,  Надія Яківна ніколи й не думала, бо ткати у селі колись вміли всі, та й тепер старші люди не забули цього ремесла, тільки ось за ткацький верстат рідко вже сідають


У ці дні Надія Видрич знову за верстатом – тче українські сорочки для внуків, бо з тих, які виткала для них раніше, вони уже виросли.



Валентина БОРЗОВЕЦЬ



А колись і доріжки на всю хату ткали, і рядна,  рушники та скатертини,  а ще раніше й одяг – сорочки, спідниці, фартухи. Ткацький верстат на зиму встановлювали чи не в кожній  селянській хаті. Саме завдяки костюмам Полісся зразків кінця ХІХ – початку ХХ століття, а також тканому одягу у сучасному стилі й прославилась Надія Видрич.



Жінка не просто ткаля, а берегиня ткацького мистецтва. Вона знає, як впоратись із верстатом від самого початку роботи. А ще Надія пряде, вміє робити лляні нитки, що тепер мало кому під силу. А якщо тче костюми, то дотримується узорів, що символізують добро, достаток, здоров’я і мир.



У 2014 році  вироби Надії Видрич високо оцінили знавці народного мистецтва України. З того часу Надія Якимівна -  член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, а з минулого року  — вона вже почесний член цієї спілки.   Її визнали за високий професійний рівень, збереження та відродження традицій народного мистецтва по виду ткацтва. Берегиня з Велимчого Ратнівського району брала участь у багатьох всеукраїнських та обласних виставках та фестивалях, що проходили у Києві, Луцьку, на Рівненщині.
Вперше прославилась  тканими виробами Надія Видрич  шістнадцять років тому. Її дочка  Олена на той час була студенткою Київського університету культури, навчалась на факультеті фольклористики. І саме на її прохання мама вивчила техніку виготовлення старовинних поліських костюмів і стала їх відтворювати сама, насамперед для доньки, а пізніше – для  окремих неординарних постатей культури України. А у результаті костюми ткалі з Велимчого носять багато фольклористів України. Надія Якимівна виткала і пошила для доньки і спідниці, і літники, і фартухи, і сорочки та ще і кибалки – спеціальний головний убір. Кожне вбрання оригінальне.



У перших костюмах Надії Видрич були всі учасники фольклорного колективу «Мальви», що у Києві, гурту «Кросна», лідером якого була дочка Олена, солісти ансамблів «Байда» та «Берегиня», солістка Київської філармонії Тетяна Школьна, етноколектив «Даха-Браха». Нині у її костюмах – керівник проекту «Майстерня українського свята» Наталія Лещенко, солістка Українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю "Калина" Наталія Похилько, артист Київського ансамблю «Дніпро» Максим Бережнюк та інші.




Вбрання Надії Видрич є і у Парижі – у голови центру директорів при посольстві України у Франції. У ці дні Надія Видрич знову за верстатом – тче українські сорочки для внуків, бо з тих, які виткала для них раніше, вони уже виросли.


Telegram Channel