Курси НБУ $ 42.04 € 43.38

ЯК НА МИТНИЦІ ’РОБЛЯТЬ’ ВЕЛИКІ ГРОШІ

Найбільше наші покупці остерігаються контрабандного м’яса на ринках. Чому ж його не затримують на митниці?

За матеріалами спільного засідання керівників виконавчих органів влади, митних, прикордонних, правоохоронних та контролюючих органів
Обсяги нелегально ввезених в Україну товарів, виявляється, дуже і дуже великі, а з окремих груп, зокрема, тютюнових та алкогольних виробів, вони перевершують легальні поставки. Скажімо, минулого року із 30 мільярдів штук імпортних цигарок через наші митниці легально ввезено лише третину, збитки становлять 320 мільйонів гривень. Цей кричущий факт було оприлюднено на нараді з питань боротьби з організованою злочинністю при Президентові України. Леонід Кучма заявив, що на кордоні існує контрольований розгул контрабанди прибуткових високоліквідних підакцизних товарів.
Ще більших втрат зазнають вітчизняні підприємства, передусім легкої та переробної промисловості, продукція яких на нашому ринку стає неконкурентоспроможною, в той же час як спостерігається засилля закордонних товарів.
Основними предметами контрабанди сьогодні є спирт, цигарки, м’ясопродукти, цукор, зброя, металовироби, автозапчастини, мобільні телефони, будматеріали та автомобілі. Отримавши оперативну інформацію про те, що через Ягодинську митницю залізничним шляхом в область надійшла партія будівельних матеріалів без сплати належних зборів та платежів, працівники податкової міліції перевірили оптові склади біля товарної станції міста Володимира-Волинського. На одному з них, який орендує ТзОВ “Євросан”, було виявлено 1034 плити ламінованого ДСП польського виробництва вартістю 140 тисяч гривень. Будь-яких документів щодо переміщення вантажу через митний кордон не виявилося. Хто і для кого “постарався”, щоб контрабанда непоміченою “прослизнула” на нашу територію? Можна лише здогадуватися, скільки подібних вантажів пройшло без сплати митних зборів.
- На жаль, сьогодні організована злочинність вишукує корумпованих посадовців у правоохоронних та митних органах, податкових структурах, які б захищали інтереси тіньової економіки, створювали для неї захисний бар’єр, – сказав перший заступник голови облдержадміністрації Володимир Панчишин на спільному засіданні обласних та місцевих керівників, представників митних, прикордонних, правоохоронних та контролюючих служб, яке відбулося днями у Ковелі.
Щорічно складається чимало протоколів про корупцію на працівників митниці, які своїми діями сприяють контрабандистам, нараховуючи їм значно занижені митні платежі. Досить тільки провести несподівані перевірки на пунктах пропуску через кордон, як кількість затриманої контрабанди зростає. Як писав Остап Вишня, до одних контролерів треба приставляти ще інших. На митницях та у загоні прикордонного контролю створені спецпідрозділи по боротьбі з контрабандою, але активність їх працівників залишається низькою. Та і вони самі не без гріха.
Виконуючий обов’язки начальника штабу Луцького прикордонного загону Василь Сидоряк самокритично заявив, що при перевезенні великих партій контрабанди, як правило, діють від трьох до шести-семи осіб, при цьому контрабандисти часто мають зв’язки із правоохоронцями, в тому числі, як не прикро, і прикордонниками. Для свого прикриття злочинці застосовують власну “розвідку”, мають достатньо інформації щодо місць перебування прикордонних нарядів і таке інше, а тому ситуація на кордоні залишається непростою.
З огляду на такий стан справ Володимир Панчишин вважає, що правоохоронним органам, митникам і прикордонним службам слід активізувати оперативно-розшукову діяльність по своєчасному виявленню та припиненню контрабандних операцій, підтримання тісної взаємодії із слідчими обласного управління СБУ щодо надання кваліфікованої допомоги в розслідуванні кримінальних справ за фактами контрабанди, забезпечення належного збереження речових доказів, усунення підгрунтя для зловживань в процесі реалізації конфіскованих товарів.
І тут слід врахувати, що на складності ситуації позначається прискорена криміналізація окремих підприємницьких структур і особливо тих, які здійснюють зовнішньоекономічні операції. За інформацією Митного комітету України, понад дві третини з них причетні до незаконного переміщення товарів та матеріальних цінностей через кордон. Активно при цьому використовуються неіснуючі, фіктивні та створені на один день фірми або такі, що реально акредитовані як учасники зовнішньоекономічної діяльності, але контрактів на ці поставки не укладають. Контрабандисти активно використовують можливості транзиту, перевантаження, переадресування товарів, створюють розгалужену міжрегіональну мережу, яка спеціалізується на контрабанді, широко користуючись підробленими документами. При ввезенні вантажів на митну територію України ділки використовують подвійні пакети товаросупровідних документів, в одному з яких занижують вартість та кількість товару, таким чином ухиляючись від сплати податків на значні суми. Для здійснення своїх злочинних дій вони користуються послугами жителів прикордонних районів області.
В останній час почастішали випадки вивезення за межі України промислового обладнання по завищеній вартості з метою незаконного відшкодування ПДВ. Закрите акціонерне товариство “Оболонь” (м. Київ) експортувало обладнання для етикетування, встановивши його ціну – 2 мільйони 58 тисяч гривень. Проте експертна група Ягодинської митниці констатувала, що машина ця частково розукомплектована, тривалий час використовувалась в роботі і вартує на сьогоднішній день лише 949 тисяч гривень.
Відносно “апетиту” деяких ділків по поверненню ПДВ, то перший заступник голови облдержадміністрації Володимир Панчишин навів такий приголомшуючий факт. Цього року на Волині було зареєстровано одне підприємство сумнозвісного типу “купи-продай”, яке, окрім всього іншого, активно займається торгівлею нафтопродуктами. Всього лише за кілька місяців своєї “діяльності” ця приватна структура показала власний товарообіг по експорту в сумі 1,5 мільярда гривень і нарахувала до відшкодування ПДВ небагато-немало 639 мільйонів гривень. За даним фактом проводиться перевірка.
- Чи є міра в ділків? — риторично зауважив Володимир Панчишин. – Де межа, перед якою вони повинні зупинитися? Знаючи, що це незаконні операції, хіба можна пред’являти до повернення ПДВ таку суму, як зведений річний бюджет всієї Волинської області?!
Протягом двох останніх років до облдержадміністрації з різних джерел надходить інформація про систематичне ввезення на територію області контрабандних м’ясних виробів. Проте виявляються з них лише одиниці і то в основному податковою міліцією. У селищі Колки податківці затримали автомобіль з причепом, в якому нелегально перевозили 21 тонну м’ясопродуктів на суму 150 тисяч гривень. У селі Мерва Горохівського району було затримано 22,6 тонни морожених свинних напівтушок вартістю 158 тисяч гривень, у місті Берестечку – 5,2 тонни сала та 31 тонну індичого фаршу на загальну суму 200 тисяч гривень.
Або ще таке: на дорозі Маневичі—Луцьк ковельські податківці зупинили цілий “кортеж” автомобілів, які перевозили 20 тонн м’ясних консервів, як виявилося, небезпечних для здоров’я людей. Під час перевірки з’ясувалося, що “отруйний” вантаж не має документів і зафіксований лише польською митницею. Чому його не було затримано на нашій митниці? Як твердить Володимир Панчишин, тут проявилася корупція, кримінальне хабарництво з боку митників та прикордонників, які допустили халатність, втратили пильність та контроль за поглибленою перевіркою товарів, що ввозяться в Україну. За повідомленням УМВС України у Волинській області, працівники ДАІ дуже часто затримують, на їх думку, контрабанду. Але довести, що товар ввезено незаконно, надзвичайно важко, оскільки власники, як правило, відверто і зухвало блефують, нібито купили його десь на ринку чи оптовому складі області.
Питання конфіскації предметів контрабанди чинне законодавство відносить виключно до компетенції суду. Тут також відбуваються досить дивні речі. Дуже часто суди з різних міркувань повертають контрабандистам товари, причому в основному значної вартості. Важко повірити у непідкупність і об’єктивність всепрощаючої Феміди. Як повідомив начальник відділу обласної прокуратури по нагляду за додержанням законів органами СБУ, державної митної служби та прикордонної охорони Анатолій Хомич, у першому півріччі цього року судами закрито 47 проваджень відносно порушень митних правил на загальну суму 5,7 мільйона гривень та не застосовано такої міри, як конфіскація, у 77 випадках на суму понад 4 мільйони гривень. Встановлено, що ряд справ закриті з очевидними порушеннями законодавства.
Одним громадянином Російської Федерації було незаконно ввезено в Україну кілька автомобілів, однак Любомльський районний суд “не побачив” в його діях складу злочину і зобов’язав Ягодинську митницю негайно оформити у митному відношенні іномарки, які були безпосередніми об’єктами контрабанди. Приймаючи таке безпрецедентне рішення, суддя взяв за основу пояснення правопорушника про нібито помилкове подання до митного контролю технічних паспортів інших автомобілів, які не були зняті з обліку в реєстраційних органах Німеччини. Однак судом чомусь так і залишилося не з’ясовано, яким же чином на затриманих транспортних засобах з’явилися номерні знаки, що вказані у техпаспортах. За поданням обласної прокуратури надумана судова постанова була скасована апеляційним судом, а справа направлена на новий розгляд більш компетентному складу суду.
Резонансний випадок трапився у Ковелі. Волинська митниця відкрила провадження відносно громадянина на прізвище Тарасюк за фактом замаху на вивезення з України поза митним контролем 15-ти тисяч пачок цигарок “Святий Георгій” вартістю 30 тисяч гривень. Незважаючи на незаперечні докази, Ковельський міськрайонний суд закрив дане провадження на підставі статті 247 Кодексу України про адмінправопорушення за відсутністю самого порушення. Волинську митницю також було зобов’язано негайно повернути контрабандисту всі цигарки та автомобіль УАЗ-469, яким вони перевозилися. Ця постанова суду теж опротестована обласною прокуратурою.
На розгляд того ж Любомльського суду Ягодинською митницею цього року направлено 391 справу відносно порушення митних правил. По них прийнято 54 рішення про незастосування конфіскації вилучених товарів на 3,1 мільйона гривень та 27 рішень про закриття справ на 5,2 мільйона гривень. Як заявив заступник начальника Ягодинської митниці В’ячеслав Богдан, в середньому на одну справу, де судом прийнято рішення про конфіскацію, “проходить” всього лише 5 тисяч гривень, тоді як середньостатистичному порушнику митного законодавства повертається предметів контрабанди на 58,1 тисячі гривень.
За словами В’ячеслава Богдана, цього року митниці вдалося оскаржити в обласну прокуратуру 13 судових рішень, які виправдовували контрабандистів, та направити чотири звернення до апеляційного суду Волинської області. Хоч тут недопрацьовує й сама митниця, адже десь “зависло” ще 64 судових “вердикти” на користь контрабандистів. Як каже В’ячеслав Богдан, для ягодинських митників існує навіть проблема в тому, щоб отримати 16 постанов Любомльського суду по контрабандному товару на загальну суму 728 тисяч гривень, які ухвалені ще минулого року.
Як бачимо, на митниці і навколо неї крутяться великі гроші. Немало ділків на цьому добряче гріють руки. В тому числі і працівники служб, які покликані навести тут порядок.
Ярослав ГАВРИЛЮК.

Telegram Channel