Відновлені пергаменти Олицького замку експонуються в Музеї Волинської ікони (фото)
Це документи, які вціліли до наших днів від князів Радзивілів
Завдяки праці реставраторів можливе не лише відновлення експоната, а й наукові дослідження, які дають можливість говорити про авторство
Лариса ЗАНЮК
Серед експонатів, відреставрованих у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України та Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури міста Києва, вперше представлені три документи на пергаменті: «Альберт-Станіслав Радзивіл про реліквії в костелі єзуїтів в Олиці» 1644 р., «Про використання маєтків єзуїтів у Польщі Севастьяном Козеровським, деканом Олицької колегіати» 1752 р., «Про надання Олицькій колегіаті князем Карлом-Станіславом Радзивілом у довічне володіння землі Ямпольського і Колківського костелів» 1773 р. Ще одним цікавим експонатом виявився Градуал (1642 р.) – рукописний літургійний музичний твір, який зберігся у фрагментах (три аркуші). У Києві на представленні Градуалу спробували навіть відтворити музику за нотами, записаними на ньому.
Директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк звернув увагу, що такі пам'ятки дають можливість позначити Олику, як важливий пункт на туристичній карті України.
Наталія Пушкар, головний хранитель Волинського краєзнавчого музею, розповіла, що раніше реставрували лише ікони й картини, про документи мови не було, тепер це стало можливим завдяки новітнім технологіям.
Окрім документів, Людмила Карпюк, провідний науковий співробітник Музею волинської ікони представила відреставровані пам'ятки західноєвропейського іконопису учасникам презентації. Серед них і «Портрет Людвига Грохальського», написаний художником Глечарським у Польщі (ХІХ ст.).
Образ Христа Євхаристичного, що просто сяє, відновлений був просто з клаптів, які надійшли в музей із с. Забороль Луцького району. А величний образ святої Великомучениці Варвари, написаний у 18 столітті волинським автором, ще тільки досліджується. Образ святої – дуже загадковий, але у Луцьку шанувався здавна. Кому належить його авторство – ще буде встановлено, зазначила пані Людмила.
Тетяна Єлісєєва, завідувач Музею волинської ікони, розповіла, що Волинський краєзнавчий музей з реставраційним центром співпрацюють ще з 70-х років та познайомила відвідувавчів із провідним науковим співробітником наукового відділу хіміко-фізичних досліджень Національного науково-дослідного реставраційного центру України Наталією Шевченко, яка власне і займається реставрацією. Завдяки праці реставраторів можливе не лише відновлення експоната, а й наукові дослідження, які дають можливість говорити про авторство. Наталія Шевченко розповіла присутнім про новий напрям у дослідженні написів на пергамені, який ще мало досліджений.
ФОТО Олександра ФІЛЮКА
![Telegram Channel](https://volyn.com.ua/src/img/channel.jpg)