Курси НБУ $ 41.84 € 43.51
Щоб встановити імена загиблих, побували в кожній хаті кількох сіл

Волинь-нова

Щоб встановити імена загиблих, побували в кожній хаті кількох сіл

У Вільхівці Горохівського району освячено пам’ятник, зведений на честь солдатів Другої світової війни, які не повернулися з фронтів у свої домівки. Імена 94-ох жителів цього села і сусідніх Ярівки, Софіївки, Діброви сучасники викарбували на двох стелах, слова «За народ і волю віддали своє життя і долю» - на постаменті. Над ними возноситься Хрест – символ Вічного життя, істини і спасіння.

Леся ВЛАШИНЕЦЬ


Ініціаторами встановлення монументу  історія  пам’ятатиме активістів чотирьох територіальних громад, які очолює Вільхівський сільський голова Роман Ковалюк, і приватно-орендне сільськогосподарське підприємство «Україна», хліборобським лідером котрого  20  років є Григорій Шеремета.  Обряд освячення здійснив настоятель Свято-Хресто-Воздвиженського храму о. Василь Луньо (на світлині).


 Місце, на якому  далекоглядно вирішили увіковічнити шанобу до загиблих односельців, було у всіх на очах ще зі зимової пори 1991-го року: після путчу 19 серпня  – ключового кроку на дорозі до проголошення незалежності України,  вільхівчани власноруч демонтували скульптуру Леніна перед будівлею колгоспної контори і сільської ради. Відтоді чимала квітуча територія у центрі села, на якій у радянські часи відзначалися всі державні свята, бачилася непривабливим пустирем. Але на все у свій час є Божа воля, тож і у Вільхівку Вона прийшла цією пам’ятною подією цьогоріч.


Потрібну справу почали робили гуртом два місяці тому. Спершу ініціативу керівників  одноголосно схвалили депутати, погодивши на сільській сесії і фінансові витрати: частину коштів на реалізацію задуму було спрямовано зі сільського бюджету, ще частина благодійно надійшла з ПОСП «Україна».  Разом радилися над ескізами пам’ятного Хреста і стел. Потому спорудити його взялися місцеві майстри-золоті руки  рідні брати Сергій, Андрій і Роман Войтовичі, а дбайливе жіноцтво заквітчало барвистими чорнобривцями узбіччя викладеної бруківкою доріжки до духовного оберегу. 



Щоб здобути ці дані, дізнатися імена 94 загиблих, викарбувані на стелах, пані Наталія зі своїми учнями побувала чи не в кожній хаті чотирьох сіл, в обласному архіві…



Святкову урочистість розпочав і запрошував до виступів односельців секретар Вільхівської  сільської ради Ігор Ковалюк. Учитель історії ЗОШ І-ІІІ ступеня с.Вільхівка Наталія Процюк переповіла, що Друга світова війна відібрала життя у майже сотні жителів вільхівської округи, 13 було вивезено на примусові роботи у Німеччину. Щоб здобути ці дані, дізнатися імена 94 загиблих, викарбувані на стелах, пані Наталія зі своїми учнями побувала чи не в кожній хаті чотирьох сіл, в обласному архіві… Загалом освітянка і школярі  досліджують історію села вже 10 років поспіль і написали її аж 200 сторінок.


Хліборобів вітав із пам’ятною подією керівник ПОСП «Україна» Григорій Шеремета. Гараздів зичили Вільхівський сільський голова Роман Ковалюк і секретар Вільхівської сільської ради Ігор Ковалюк. Віршованими віншуваннями дійство оздобили учні Ірина Мороз, Зоряна Ковальчук, Андрій Гофман, дві Іванни з однаковим прізвищем Редчук.


У Вільхівці урочистості не відбуваються без пісень, бо її гордістю вже півстоліття є народний аматорський хор «Хлібодар» (керівник Володимир Онищук). Спів колективу чувся милозвучною молитвою і цього незабутнього дня.  З ним, із усіма присутніми, наче соловейко, Гімн України заспівала юна Вероніка Майко. З о. Василем Луньом просили у Бога закінчення війни на Донбасі, миру, злагоди у мудрій і заможній Україні.


Фото автора


 

Telegram Channel