«Ця ікона допоможе наблизити перемогу над кремлем»
«Богородицю – покровительку українських воїнів» спеціально для Рівненщини написав столичний художник Юрій Нікітін. На перший план образа митець виніс відомі історичні постаті краю та нинішніх захисників України
Ірина ПАСІЧНИК
Роботи Юрія Нікітіна нині знаходяться в приватних колек-ціях у Великобританії, Греції, Грузії, США, Німеччині та інших країнах, тож його по праву вважають одним із найкращих іконописців. Під час створення своїх шедеврів митець дотримується канону, хоч його витвори мають характерні особливості: стилізація під певний період, використання символіки, рослинних орнаментів і ангелів–херувимів.
Роботи Юрія Нікітіна нині знаходяться в приватних колекціях у Великобританії, Греції, Грузії, США, Німеччині та інших країнах, тож його по праву вважають одним із найкращих іконописців.
Так нещодавно у Рівненському краєзнавчому музеї у рамках мистецького проекту «Війномир’я» презентували унікальну ікону Юрія Нікітіна «Богородиця – покровителька українських воїнів», або «Богородиця військова». Вона ніби відображає історію українського війська. Митець написав картину спеціально для нашого краю, а схожу однойменну його роботу дещо раніше освятили у Михайлівському Золотоверхому соборі Києва перед початком з’їзду капеланів. На ній під покровом Божої Матері у товаристві архістратига Михаїла зображені князь Володимир Великий та гетьман Іван Мазепа. Цю Богородицю ветерани антитерористичної операції та військові священики пронесли під час всеукраїнської Хресної ходи 28 липня – у День Хрещення Руси–України.
На тлі Києва з його святинями – Печерською лаврою, Михайлівським Золотоверхим собором, Андріїв-ською церквою, художник відтворив історичні постаті – гетьмана князя Костянтина Острозького, який розбив московське військо в битві під Оршею 1514 року. Поряд – легендарний художник–повстанець, член проводу Організації українських націоналістів із Рівненщини Ніл Хасевич. Ліворуч від Пресвятої Богородиці на нас дивляться Герої Небесної сотні та бійці АТО, серед яких постать, схожа на Сергія Нігояна. А от Іван Мазепа, який є на столичному образі, відійшов на другий план.
— На іконі зображені символічні персонажі: пре-дставники УПА, чорних запорожців, майданівців, сучасних українських військових, батальйону «Альфа», – каже митець. – Майданівець дуже схожий на Сергія Нігояна. Я не хотів такої конкретики, але, мабуть, підсвідомо він вийшов схожий на нього, тому що ці перші жертви, перші смерті збереглися в нашій свідомості, – зізнається Юрій Нікітін.
Освятив образ старший капелан Рівненської єпархії Української православної церкви (КП) протоієрей Тарас Климович, йому художник подарував копію ікони, а кілька десятків маленьких дублікатів «Богородиці вій-ськової» передали бійцям АТО.
Юрій Нікітін зазначає, що для нього було великою честю створити новий іконографічний варіант Покрови Богородиці, бо ця ікона присвячена сьогоденню і воїнам, які сьогодні захищають нашу державу, продовжуючи традиції українського лицарства. «Сподіваюся, що ця ікона допоможе наблизити перемогу», – каже Юрій Нікітін.