«Ой гарбузе, ти перістий, із чим тебе будем їсти?»
Звісно, із пшоном, скажуть знавці відомої дитячої пісеньки й української кухні. Проте цей сонячний овоч згодиться не лише на традиційну гарбузову кашу. Він може стати і відмовою небажаному женихові, і каретою для казкової Попелюшки, і вазою для осінньої композиції, й оригінальним декором, навіть замінить читачам «Цікавої газети на вихідні» славнозвісний «Чорний ящик» гри «Що? Де? Коли?»… Але насамперед цей яскравий велетень — популярний продукт кухонь різних народів, адже містить цілий комплекс вітамінів та мінералів, низькокалорійний, багатий клітковиною. Сподіваємося, завдяки нашій добірці рецептів страви з гарбуза частіше з’являтимуться і на вашому столі
КРЕМ–СУП ІЗ ГАРБУЗА І ШАМПІНЬЙОНІВ
У похмурі осінні дні такий жовтогарячий супчик — саме те, що треба: яскраво, ароматно, поживно
Інгредієнти: 1 невеличкий гарбуз, 250 г шампіньйонів, 1 цибулина, 2 зубчики часнику, 50 г твердого сиру, 3 ст. л. сметани, 1 болгарський перець, сіль та спеції — за смаком.
Приготування. Очистити гарбуз від шкірки і зварити м’якоть до напівготовності. Перець почистити і нарізати соломкою, тонкими напівкільцями покраяти цибулю, пластинками — гриби, змішати ці інгредієнти з подрібненим часником і обсмажити на пательні. Туди ж додати нарізаний шматочками гарбуз і сметану, посолити, поперчити і тушкувати до готовності. Влити до овочів трохи бульйону, в якому варили гарбуз, довести до кипіння, вкинути порізаний маленькими шматочками сир, після чого подрібнити все за допомогою блендера. При подачі на стіл притрусити зеленню та смаженими шампіньйонами.
Смакуватиме з рум’яними грінками.
ГАРБУЗОВО–КУРЯЧІ КОТЛЕТИ
Попри незаперечну користь гарбуза діти не дуже полюбляють кашу з нього? Не проблема — використайте цей овоч для приготування ніжних і соковитих котлет, які обов’язково сподобаються не лише малечі
Інгредієнти: 400 г курячого філе, 1 яйце, 200 г гарбуза, 1 цибулина, 2 зубки часнику, 1 ст. л. вершкового масла, 2 ст. л. манки, 2 ст. л. олії, мелений коріандр за смаком, чорний мелений перець та сіль за смаком.
Приготування: Гарбуз очистити від шкірки та насіння і натерти на крупній тертці. Куряче філе пропустити через м’ясорубку разом із цибулею й часником. Змішати фарш і гарбуз, додати яйце, розм’якшене вершкове масло, манку, спеції, посолити, добре вимішати і залишити фарш на 20 хвилин, після чого формувати невеликі котлети і обсмажувати їх на олії з обох боків до золотистої скоринки приблизно по 5 хвилин.
Подавайте з будь–яким гарніром, салатом або овочами.
«ПРИВІТ ВІД СОНЕЧКА»
Запропонуйте малюкам страву із такою назвою — і вони навіть не здогадаються, що це звичайнісінькі оладки з гарбуза. З насолодою ласуватимуть ними і дорослі
Інгредієнти: 400 г гарбуза, 1 яйце, 200 г сметани, 0,5 ч. л. харчової соди, 1 ст. л. цукру, по щіпці ванільного цукру та солі, 3–5 ст. л. борошна, олія.
Приготування. Чистимо гарбуз і натираємо на тертці. Висипаємо в каструлю з невеликою кількістю води, доводимо до кипіння і варимо на маленькому вогні 5–7 хвилин. Зливаємо залишки води і подрібнюємо гарбуз у блендері. Змішуємо з іншими інгредієнтами, викладаємо тісто ложкою на розпечену пательню з олією і смажимо оладки.
Перед подачею можна посипати цукровою пудрою.
«КАРЕТА ДЛЯ ПОПЕЛЮШКИ»
Хочете здивувати гостей або рідних незвичайною стравою? Все геніальне — просте! Подайте до столу фарширований гарбуз у казковому оформленні
Інгредієнти: гарбуз (1,5–2 кг), 350–400 г м’ясного фаршу, 2 цибулини, 1 склянка рису, 1–2 шт. болгарського перцю, 2 морквини, 2 помідори, пучок зелені петрушки, 1 склянка овочевого або м’ясного бульйону, 3–4 зубочки часнику, олія, сіль, перець — за смаком.
Приготування. Гарбуз помити, зрізати «кришечку» і за допомогою ложки вишкрябати м’якоть. Отриману «посудину» всередині посолити і поперчити. На сковороді розігріти олію й обсмажити фарш із подрібненою цибулею та морквою. Помідори й перець порізати кубиками і також обсмажити. Рис відварити до напівготовності. Змішати в мисці рис, перець із помідорами, фарш із морквою та цибулею, додати дрібно посічену петрушку і пропущений через прес часник, сіль, перець, вимішати. Наповнити цією начинкою підготовлену «карету», влити бульйон. Із зовнішнього боку гарбуз разом із кришечкою змастити оливковою олією і запікати в духовці при 200°C упродовж години.
Викласти на тарілку, притрушену зеленню, оформити у вигляді карети для Попелюшки: з картопляного пюре сформувати мишей, вушка зробити з гарбузового насіння, очі — з гвоздики чи перцю, колеса для карети — з кружалець лимона і редиски, повідки — з копченого сиру–«косички».
До речі
— Начинка для гарбуза має бути соковитою. Можна заправити її вершками, сметаною або соусом.
— Гарбуз потребує домінуючих ноток — прянощів, трав, спецій. Це може бути кориця, мускатний горіх, імбир, суміш перців тощо.
— Для фарширування не варто брати великий гарбуз.
ГАРБУЗОВА ЗАПІКАНКА ІЗ СИРОМ ТА ЯБЛУКАМИ
Якщо вам захочеться скуштувати щось новеньке і водночас ситне, смачне й корисне – цей рецепт стане у пригоді
Інгредієнти: 1 кг гарбуза, 100 г манки, 0,5 кг сиру, 6–8 яблук, 2 яйця, панірувальні сухарі, 4–6 ст. л. цукру, 10 г ванільного цукру, 2 ст. л. кориці, сік половини лимона.
Приготування. Гарбуз очистити від шкірки, порізати кубиками, відварити до готовності і злити воду. Всипати половину цукру, манну крупу і, змішавши за допомогою блендера, накрити кришкою — хай постоїть хвилин 20, щоб набухла манка. Після цього додати 1 яйце, ваніль і 3 ст. л. сухарів. Яблука очистити, нарізати великими скибочками і скропити лимонним соком, прогріти на сковорідці до легкої м’якості. Друге яйце розділити на білок і жовток, білок збити у стійку піну, а жовток розтерти з сиром і цукром, що залишився. Потім змішати сирну масу з білком. Форму для запікання змастити вершковим маслом, посипати сухарями, викласти гарбузову масу рівним шаром, посипати корицею, розкласти яблука, знову притрусити корицею, зверху — шар сирної маси. Випікати в розігрітій до 200°C духовці близько півгодини.
До речі
— Якщо буде занадто швидко рум’янитися верх, накрийте фольгою.
— Перед подачею на стіл запіканка повинна повністю охолонути.
ВАРЕННЯ «БАРВИ ОСЕНІ»
Ви не повірите: гарбуз не тільки запікають, тушкують, додають до різних страв — з нього навіть роблять цукати і готують повидло
Інгредієнти: гарбуз (приблизно 1,5 кг), 1 апельсин, півлимона, 1 склянка води, мед за смаком.
Приготування. Почищений гарбуз, апельсин і лимон порізати невеликими шматочками і подрібнити у блендері. Перекласти отриману масу в каструлю, налити півсклянки води, накрити кришкою і поставити на невеликий вогонь. Варити 40–50 хвилин, постійно помішуючи. Якщо маса починає підгорати — додайте ще трохи води. До майже охолодженого варення додати мед. Це важливо: у ледь теплому мед добре розчиниться і при цьому не втратить своїх властивостей. Готове варення розкласти в стерильні банки. Зберігати в холодильнику.
СОЛОДКИЙ ФАРШИРОВАНИЙ ГАРБУЗ
Тим, хто любить страви з цього овоча, сподобаються неординарні смакові відчуття
Інгредієнти: невеличкий гарбуз, по півсклянки рису, вершків і меду, по чверті склянки родзинок, кураги і чорносливу.
Приготування. Гарбуз помити, зрізати верхівку, вибрати насіння і волокна. Рис зварити до напівготовності. Сухофрукти промити, все, окрім ізюму нарізати шматочками, змішати з рисом і медом. Додати в начинку вершки, нафарширувати гарбуз, накрити зрізаною верхівкою і поставити в розігріту духовку. Запікати при температурі 180 градусів близько години.
Подавати з будь–яким солодким соусом.
СІК ІЗ ГАРБУЗА ТА ЖУРАВЛИНИ
Журавлина, гарбуз і мед разом дають дивовижне поєднання. Замість журавлини можна додавати будь–які ягідні, овочеві чи фруктові соки
Інгредієнти: 2 кг журавлини, 2 кг гарбуза, мед або цукор за смаком.
Приготування. Гарбуз очищаємо, нарізаємо шматочками, вичавлюємо з нього сік за допомогою соковижималки. З журавлини також відтискаємо сік. Змішуємо, за смаком додаємо мед або цукор. Готувати сік доцільно безпосередньо перед вживанням.
ДЕРУНИ «ЗОЛОТИСТІ»
Ці оладки з тертої картоплі люблять і дорослі, й діти. Доповнивши їх гарбузом, надамо не тільки красивого забарвлення, а й збагатимо вітамінами
Інгредієнти: 5–6 картоплин, 400 г гарбуза, 3 яйця, 150 г твердого сиру, сіль, перець, 0,5 ч. л. карі (або інших улюблених спецій), борошно, зелень, олія для смаження.
Приготування. Очищену картоплю, гарбуз і сир потерти на тертці з великими отворами, додати яйця, спеції, зелень, посолити, поперчити і добре вимішати. Борошно краще підсипати поступово, тісто повинне мати консистенцію густої сметани. Картопляно–гарбузову масу ложкою викладати на гарячу сковорідку з розігрітою олією і смажити з обох боків спочатку на сильному вогні до утворення золотистої скоринки, а потім на меншому доводити до готовності.
Подавати страву зі сметаною або улюбленим соусом.