Децентралізація — це коли вашими грішми керує не київський дядько, а ви самі
Нині в Україні відбувається процес об’єднання громад — створення спроможних територіальних одиниць, здатних взяти на себе чималі повноваження і нести відповідальність за власний розвиток. Децентралізація — один із пунктів передвиборчої програми Президента Петра Порошенка, який на сьогодні досить активно та успішно виконується
Цю реформу виправдано називають однією з найбільш успішних. Громади, які вже запрацювали на повну силу, відчули переваги децентралізації. Так, їх досягнення — то клопітка праця, однак, безперечно, зусилля варті результату.
Нині Волинь — у лідерах за кількістю новостворених територіальних громад в Україні. Донедавна в області функціонували 20 ОТГ, на 19 більше їх стало після 29 жовтня, коли місцеву владу обирали у Любомльській міській, Іваничівській, Цуманській, Любешівській, Головненській, Колківській, Луківській, Турійській селищних, Зарічанській, Жидичинській, Боратинській, Рівненській, Велимченській, Копачівській, Дубечненській, Сереховичівській, Смідинській, Оваднівській, Городищенській сільських ОТГ.
Партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність» висунула достойних, чесних, досвідчених кандидатів, які здобули впевнену перемогу у 14 об’єднаних територіальних громадах із 19. Новообрані очільники ОТГ мають намір подальшої співпраці з Партією «Блок Петра Порошенка «Солідарність». Голови об’єднаних громад почали діяльність на повну потужність буквально у наступні дні після виборів, а минулого тижня зібрали перші сесії ОТГ. Окрім того, на виборах 29 жовтня кандидати від «Солідарності» отримали чималу кількість депутатських мандатів. Без сумніву, ці люди виведуть свої громади на якісно вищий рівень життя!
«Переконаний, що волиняни зробили правильний вибір, а новообрані голови й депутати працюватимуть ефективно та розвиватимуть свої громади. Бажаю наснаги й успіху у роботі», — привітав переможців голова Волинської обласної організації Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Роман Романюк.
Ми не повинні бути пасивними спостерігачами в процесі децентралізації. Кожен мусить докласти власні зусилля задля успішного розвитку рідного краю.
На порозі ще одні вибори на Волині — в Затурцівській сільській об’єднаній громаді Локачинського району. Побачивши позитивний ефект децентралізації, ряд населених пунктів виявили бажання доєднатися до Зимнівської сільської та Голобської селищної ОТГ. Тож новий 2018 рік область зустріне із чотирма десятками об’єднаних територіальних громад. Партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність» візьме активну участь у виборах 24 грудня і робитиме все для того, аби громади максимально швидко відчули покращення життя після реформи.
Адже децентралізація — це грамотне господарювання на місцях, підтримка експертів, розвиток сільських територій, підвищення якості освіти, розробка та реалізація цікавих проектів, відкриття сільських центрів надання адміністративних послуг, відремонтовані дороги, збережені природні скарби… Це унікальна можливість передати значні повноваження та кошти від вищих органів влади органам влади на місцях, сформувати спроможні самостійні територіальні громади.
Що це дасть? По-перше, це можливість ефективнішого використання коштів органами місцевого самоврядування в інтересах громади. Адже кому, як не міській, районній, селищній, сільській владі краще знати потреби підпорядкованих населених пунктів та їх жителів?! Якщо раніше кожну копійку для певної територіальної одиниці треба було «вибивати» у столиці, то тепер громади мають право розпоряджатися власним бюджетом.
По-друге, ця реформа робить систему місцевої влади більш ефективною. Влада на місцях отримує повноваження центральної, місцеві органи самоврядування максимально забезпечені належними фінансовими ресурсами, очільники ОТГ повністю підзвітні громаді та перебувають під контролем центральної влади.
По-третє, відбудеться укрупнення районів. Районні ради утворять власні виконкоми. За РДА закріплюються повноваження контролю за законністю дій органів місцевого самоврядування та координації місцевих представництв центральних органів виконавчої влади.
Децентралізація дає громадянам можливість самим частково стати владою і впливати на розвиток населених пунктів. Жителі ОТГ зможуть контролювати депутатів місцевих рад та голів громад. Окрім того, реформа децентралізації передбачає дію закону про місцевий референдум, який дозволяє відкликати депутатів місцевих рад та голів громад.
Яка користь від децентралізації для громадян? Сьогодні завдяки реформі об’єднані громади залучають інвестиції, прозоро планують бюджет, надають якісні адміністративні та казначейські послуги, встановлюють зовнішнє освітлення, ремонтують і будують дороги, проводять благоустрій населених пунктів, створюють фельдшерсько-акушерські пункти, надають якісні житлово-комунальні послуги, дбають про громадську безпеку, відкривають дитячі садки і школи, розвивають галузь культури та спорту. У жителів громад з’являється можливість отримувати пенсії, субсидії, пільги, реєструвати шлюби тощо, не покидаючи територію ОТГ.
Однозначно сьогодні можна говорити про одне: децентралізація дасть можливість пришвидшити й утвердити почате економічне зростання держави. Вона врівноважує відносини між об’єднаними громадами та центральною владою, створює ефективні передумови для надходження інвестицій та підвищення якості життя мешканців ОТГ.
«Децентралізація стане ще однією нашою цивілізаційною відмінністю від сусідів по «радянському табору». Справжнє самоврядування неможливе в авторитарній державі. Деспотія не терпить ані самостійності громад, ані, тим паче, свободи громадянства», — упевнений Президент України Петро Порошенко.
Голова Волинської ОДА Володимир Гунчик переконаний, що ми не повинні бути пасивними спостерігачами в процесі децентралізації. Кожен мусить докласти власні зусилля задля успішного розвитку рідного краю. «Багато зроблено, але багато ще слід зробити. Утворення ОТГ відкриває нові перспективи», — підкреслив керівник найвищої виконавчої гілки влади в області.
«Зараз ми всі розуміємо, що децентралізація — це пріоритетна реформа і на цей час найбільш успішна. Волинь займає передові позиції щодо її впровадження, оскільки багато ОТГ вже працюють та демонструють хороші результати. Фінансова незалежність, відкриті садочки, ЦНАПи, відремонтовані дороги, які до цього роками не бачили асфальту, — усе це показник того, що реформа діє. Я впевнений, що люди розуміють: будуть успішні громади — буде успішна Україна. Переконаний, що разом нам вдасться змінити свою державу!» — зазначив голова Волинської обласної організації Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Роман Романюк.
Поступово, крок за кроком, держава загалом і Волинь зокрема проходять складний шлях децентралізації. Громади вчаться приймати самостійні, стратегічно правильні рішення, які дадуть хороший результат у майбутньому, а також розумно оперувати ресурсами, яких раніше населені пункти у своєму розпорядженні не мали.
Лише спільними зусиллями, у тісній співпраці з владою новостворені громади будуть активно й ефективно розвиватися, реалізовувати найуспішніші проекти на благо жителів. Віримо, що люди сповна відчують позитивні зміни від реформи децентралізації влади!
Волинська обласна організація Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».