Курси НБУ $ 42.04 € 43.38

ЧИ ВСІ РІВНІ ПЕРЕД ЗАКОНОМ?

Бесіда з прокурором Луцького району Володимиром Миколайовичем Троцем

Бесіда з прокурором Луцького району Володимиром Троцем
— Володимире Миколайовичу, від чого нині болить, як кажуть, голова в прокурора району?
— Найбільше турбує висока злочинність, адже район стабільно посідає четверте—п’яте місце в області за кількістю злочинів. Щоправда, на це впливає дві особливості: район прилеглий до обласного центру, і чимало злочинів вчиняють люди з інших регіонів; крім того, найбільше крадіжок з дачних масивів, що на території нашого району. Саме через те 58 злочинів, переважно дачних крадіжок, не розкрито. Болить серце і від того, що вчинили злочини 42 неповнолітні. Діти крадуть здебільшого з дачних будинків, з агрофірм виносять зерно, пальне і навіть виводять худобу з ферм. Неповнолітніх втягують у злочинну діяльність дорослі, і нас це особливо насторожує. Тут потрібно докласти спільних зусиль працівникам правоохоронних органів, комісіям у справах неповнолітніх, кримінальній міліції, відділу освіти й добитися, щоб діти відвідували школу, щоб не були вони чужими у своїй сім’ї. На жаль, поки що така співпраця є недостатньою.
Торік порушено 15 кримінальних справ за незаконні вирощування, зберігання і продаж наркотичних засобів. До цих злочинів правоохоронці ставляться з особливою відповідальністю, адже вони призводять до нових порушень. Наркозалежні особи вчиняють крадіжки, перепродують речі, щоб придбати наркоту. Майже по всіх справах, що стосуються придбання і збуту наркозасобів, є вироки суду. Винні покарані.
— Великим злом є пияцтво, самогоноваріння, що призводять до тяжких злочинів.
— Маємо таку статистику: торік у районі 28 злочинів вчинено особами, котрі були у стані алкогольного сп’яніння (у 2003 році “п’яних” злочинів було на вісім менше). На судових засіданнях мені не раз доводилося чути визнання підсудних: “Каюсь, що випив “зайвих” сто чи двісті грамів, бо саме вони підштовхнули мене до злочину”. Кається тепер і громадянин Бекас з села Брище, який відбуває тривалий строк покарання за вбивство односельчанки. Будучи п’яним, цей нелюд накинувся на жінку, жорстоко бив її ногами і руками лише за те, що був з нею у неприязних стосунках. Від ударів жертва померла на місці.
— Очевидно, цей громадянин і раніше мав конфлікти із законом, допускав правопорушення, і якби місцева влада, дільничний інспектор міліції проводили належну профілактичну роботу, трагедію можна було б попередити.
— Прокуратура району неодноразово звертала увагу керівництва райвідділу міліції на те, щоб краще налагодити профілактичну роботу. Цим повинен займатися і дільничний інспектор спільно з сільським або селищним головою. На жаль, така робота проводиться не всюди. І там, де втрачається почуття відповідальності, де панує байдужість, пожинають гіркі плоди. Однак заради справедливості варто сказати, що непогано налагоджена профілактика серед тих, хто відбув покарання. Наприклад, якщо в 2003 році вчинили злочини 238 осіб, котрі повернулися з місць позбавлення волі, то торік серед таких осіб виявилося лише 63.
— Прокуратура району скасувала ряд постанов про відмову в порушенні кримінальних справ. Крім того, чимало матеріалів було підготовлено без належної обгрунтованості і довелося проводити додаткові перевірки. Через це було втрачено час, а водночас загубились і свіжі сліди злочинів.
— Торік прокуратура скасувала 15 постанов про відмову в порушенні кримінальних справ і їх було відновлено. Найболючіше питання для нашого району — крадіжки електропроводів, внаслідок чого населені пункти залишаються без електричного освітлення. Такий випадок трапився, зокрема, в селі Боратин. Районна філія ВАТ “Волиньобленерго” про це повідомила райвідділ міліції. Перевірку доручили карному розшуку. Але в порушенні кримінальної справи було відмовлено через те, що заподіяні збитки були нібито незначні. Насправді, це не так, бо вони становили 1290 гривень. З ініціативи прокуратури постанова про відмову скасована, проводиться досудове слідство.
Ще один повчальний приклад. З Торчинської райлікарні повідомили райвідділ міліції про те, що за медичною допомогою звернувся громадянин М., у якого були сильні тілесні ушкодження. Оперативний працівник, котрий проводив дослідчу перевірку, з’ясував, що між чоловіками виникла бійка і потерпілому заподіяли серйозну травму. Дільничний інспектор міліції, проявивши халатність, навіть повністю не з’ясувавши обставин події, відмовив у порушенні кримінальної справи. Тим часом судово-медичне дослідження підтвердило, що потерпілий зазнав тілесних пошкоджень середнього ступеня. Прокуратура порушила з цього приводу кримінальну справу. Проводиться розслідування.
Зрозуміло, що подібним фактам дається принципова оцінка, винних працівників міліції притягають до дисциплінарної відповідальності. Чому допускаються такі порушення? Насамперед тому, що не вистачає професійно підготовлених кадрів та через недостатнє матеріально-технічне забезпечення правоохоронних органів.
— Перед законом усі рівні, але суди розглядають переважно справи “простих” людей, які вчинили злочини. Очевидно, прокуратура також рідко порушує справи, обвинувачуючи керівників різних рівнів.
— З вами не можу в цьому погодитись, бо прокуратура району не зважає ні на які ранги порушників. Наприклад, до суду ми скерували справу директора приватного сільгосппідприємства “Агротехсервіс”, депутата районної ради Степана Москвича. Він був винен у тому, що виділені йому кошти на часткове відшкодування кредиту на придбання паливно-мастильних матеріалів використав не за цільовим призначенням, заподіявши державі 13,5 тисячі гривень збитків. І поніс за це заслужене покарання.
Ще один приклад. Голова правління агрофірми “Світанок-сервіс” Мирослав Бєляєв заборгував своїм працівникам десять тисяч гривень заробітної плати. Але замість того, щоб розрахуватися з людьми, пан Бєляєв взяв з каси 960 гривень, оплативши навчання сина, ще 800 гривень виділив іншій особі, решту коштів використав на господарські потреби. Суд розглянув кримінальну справу, покарав винного і заборгованість була погашена.
— Прокурор району веде прийом громадян. З якими скаргами найчастіше звертаються люди?
— Найбільше скарг з приводу земельних ділянок, заборгованості з виплат зарплати, дивідендів за здані в оренду майнові та земельні паї тощо. До прокуратури люди часто звертаються як до останньої інстанції. Прагнемо все зробити, щоб порушені права були відновлені, а закон відстояв справедливість. Ось один характерний приклад. Ще дванадцять років тому Коршівська сільська рада виділила Катерині Мурашко-Супрунюк земельну ділянку під забудову. Жінка двічі зверталась до органу місцевого самоврядування з приводу приватизації ділянки, але їй з різних причин відмовляли. Згодом ділянку вилучили нібито через те, що вона використовувалась не за призначенням. Але це було не так, адже завезли будівельні матеріали, заклали вже частину фундаменту під будівлю. Однак сім’я пенсіонерки не мала коштів продовжити зведення хати.
Сільська рада явно порушила законодавство, відповідно до якого земельні ділянки, надані в постійне користування, можуть вилучатися для різних потреб лише за згодою землекористувача. Прокуратура району подала позовну заяву до суду про визнання рішення сільської ради незаконним. Міськрайонний суд зважив на це і виніс справедливе рішення.
Любомир ПАХОЛОК.
Telegram Channel