У Єлизавети ІІ навіть ялинка — у короні
Офіційну резиденцію британських монархів — Віндзорський замок — прикрасили до Різдва ще в кінці листопада. Цього року святковий декор витриманий у класичному стилі — в червоних та золотистих кольорах. Шестиметрову кавказьку ялицю привезли з місцевого Великого парку та встановили в Холі Святого Георгія. Новорічна красуня оздоблена іграшками у формі корони, оксамитовими бантами, вогниками. Їдальню сервірували позолоченим сріблом, замовленим ще Георгом IV, яке й досі використовують під час бенкетів
Попри те, що тут панує дух свята, у маєтку, який заселений ще з епохи Генріха I (ХІІ століття), Єлизавета ІІ проводить грудень, але не саме Різдво. Головне свято року вона традиційно відзначатиме в Сандрігемському палаці у графстві Норфолк. Це місце особливе для неї: тут, окрім новорічних днів, вона усамітнюється з рідними на річницю смерті батька і власної коронації. У 2009-му глава трону у непримітній хусточці, але в супроводі охорони, поїхала в резиденцію електричкою. Єдиною незручністю через її присутність для інших пасажирів стало лише те, що поліцейські без попередження закрили прохід до потяга за п’ять хвилин до відправлення. Втім, нині 91-літня Єлизавета ІІ навряд чи вирушить у резиденцію громадським транспортом.
На Святвечір королівська сім’я збирається у Білій залі палацу, щоб завершити прикрашання ялинки заввишки 6 метрів. Родина розважається шарадами, настільними іграми (окрім «Монополії», яку вважають шкідливою і надто злою). П’ють традиційний британський чай із сендвічами й тістечками.
Святкування триває майже всю ніч, а вранці біля ліжка кожного члена династії складено стос подарунків. Презенти «недорогі і приємні». Монархи мають прийняти їх від будь-кого і бути при цьому люб’язними та вдячними. Потім усі разом ідуть на ранкову службу до місцевої церкви Святої Марії Магдалини, далі спілкуються з мешканцями села, а після повернення у маєток смакують різдвяною індичкою.
У 2009-му глава трону у непримітній хусточці, але в супроводі охорони, поїхала в резиденцію електричкою.
Як розповів колишній особистий кухар королеви Великобританії, святкування відбувається із дотриманням суворого розпорядку. За кілька днів вся обслуга приїжджає у Норфолк. На Різдво працюють із 6-ї ранку, щоб встигнути приготувати страви, адже рівно о 13-й годині, ні хвилиною пізніше, наїдки мають бути на столі. Після обіду, о 15-й, родина разом із Її Величністю збирається, щоб подивитися по телебаченню урочисту промову Єлизавети ІІ, записану раніше. Ще через годину п’ють вечірній чай, а о 20-й починається фуршет. Він триває 50 хвилин, бо день суворо розпланований: сніданок, служба в церкві, прогулянка, обід, фуршет, відхід до сну.
Цьогоріч до Єлизавети може приєднатися наречена принца Гаррі акторка Меган Маркл.
Вбрання для членів родини строго регламентоване: вранці жінки вдягають повсякденні костюми або сукні з перлами, чоловіки повинні підготувати пальто, оскільки монарша сім’я вирушає до церкви. До обіду потрібно перевдягнутися у костюми і шикарні шовкові плаття, а до вечері — у смокінги та ефектні сукні з дорогими прикрасами. Всі, хто запрошений на трапезу, повинні уважно стежити за королевою: якщо вона закінчила обідати, інші також мають це зробити.
Традиційно 25 грудня тут збирається вся родина. Щоправда, Кетрін Міддлтон (дружина принца Вільяма, старшого сина принца Чарльза та його першої дружини, нині покійної принцеси Діани) вирішила святкувати тільки зі своєю сім’єю, чим викликала невдоволення королеви. Однак цьогоріч до Єлизавети може приєднатися наречена принца Гаррі акторка Меган Маркл. Це особливий знак поваги від королеви, бо зазвичай потенційним членам головної династії побувати на святкуванні Різдва нагода випадала тільки після заміжжя.
Ірина ПАСІЧНИК