ЯК ГОСПОДАРЮВАЛИ ТОРІК
Якими були економічні показники Волинської області у 2004 році
ПРОМИСЛОВІСТЬ
Восьмий рік поспіль промисловість області нарощує обсяги виробництва. В 2004 році приріст виробництва в промисловості становив 22,5 відсотка, в той час як у 2003 — 122,2 відсотка. Найбільший внесок у промислове виробництво зробили підприємства харчової промисловості і машинобудування. На них припадає відповідно понад 44 і 24 відсотки продукції, реалізованої промисловими підприємствами області в минулому році.
Стабільно працюють і визначають промисловий потенціал Волині відкриті акціонерні товариства “Луцький автомобільний завод”, “Підшипниковий завод”, “Волиньхолдінг”, “Ковельмолоко”, “Луцьк-Фудз”, “Луцьккондитер”. Продукція цих підприємств користується високим попитом у споживачів.
Всього за рік реалізовано промислової продукції на суму 2,8 млрд. грн., або 2,7 тис. в розрахунку на одного жителя області. Найвищий цей показник в Луцькому районі (8,3 тис. грн.), містах Нововолинську (6,1 тис. грн.) і Луцьку (5,9 тис. гривень).
Резервом нарощування промислового потенціалу області є зменшення частки підприємств, які виробляють продукцію, що не відповідає сучасним вимогам та не користується попитом у споживачів.
СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
За рік у галузі сільського господарства вироблено продукції на суму майже 2 млрд. грн. (у порівнянних цінах 2000 року). За рахунок вищого, ніж у попередньому році, урожаю зернових культур і цукрових буряків та позитивних зрушень у птахівництві та виробництві молока сільськогосподарське виробництво зросло на 10,2 відсотка.
Зібрано майже 780 тис. тонн зернових культур, що на 220 тис. тонн (39 відсотків) більше, ніж в 2003 році. Середня урожайність в усіх категоріях господарств склала 27,5 центнера. Понад 35 центнерів зерна з кожного гектара одержали сільгосппідприємства Іваничівського, Володимир-Волинського і Луцького районів.
Торік зібрано понад 684 тис. тонн цукрових буряків, що на 20 відсотків більше, ніж в попередньому році. Нарощування виробництва досягнуто за рахунок підвищення урожайності цукрових буряків на 45 центнерів, з кожного гектара зібрано по 237 центнерів солодких коренів. В області вирощено також 1030 тис. тонн картоплі і 185 тис. тонн овочів.
Всіма категоріями сільгоспвиробників за рік реалізовано на забій 84 тис. тонн худоби і птиці, надоєно 522 тис. тонн молока, одержано 214 млн. штук яєць. Виробництво м’яса і молока збільшилось на 2,9 і 3,8 відсотка, яєць - на 0,8 відсотка. В сільгосппідприємствах в структурі реалізації худоби та птиці на забій переважає м’ясо птиці. Його частка зросла за рік з 35 відсотків до 51 відсотка.
Зросла продуктивність тваринництва. Зокрема, збільшились середньодобові прирости великої рогатої худоби і свиней, середні надої на корову. Поряд з тим спостерігається скорочення поголів’я як у сільськогосподарських підприємствах (на 5,2—8,2 відсотка), так і у домогосподарствах (на 3—4,8 відсотка).
Сільськогосподарські підприємства продали за рік продукції на 354 млн. грн., що на 79 млн. грн. більше, ніж позаторік. Разом з тим слід зазначити, що на сільгосппідприємства припадає лише 23 відсотки продукції, решта вироблена в господарствах населення. Тому подальший розвиток аграрного сектора слід пов’язувати з нарощуванням виробництва в агроформуваннях.
БУДІВНИЦТВО
За 2004 рік будівельні підприємства, які працювали за контрактами підряду, виконали власними силами робіт на 255 млн. грн., що на 8,4 відсотка більше, ніж в попередньому році.
Працювало 107 будівельних підприємств (95 відсотків їх загальної кількості). Понад дві третини загальнообласних обсягів робіт виконали будівельники м. Луцька. Збільшили обсяги підрядних робіт будівельні підприємства 8 районів і всіх міст обласного значення.
ТРАНСПОРТ І ЗВ’ЯЗОК
Автомобільним транспортом перевезено 1201,8 тис. тонн вантажів, що на 3,4 відсотка більше, ніж у 2003 році. Вантажооборот досяг 277,5 млн. тонно-кілометрів і зріс на 34,7 відсотка. Однак знижується роль автотранспортних підприємств. За рік ними перевезено 930 тис. тонн вантажів і здійснено 155 млн. тонно-кілометрів. Перевезення зменшились на 6,5 відсотка. В той же час автомобілями підприємців-фізичних осіб, за розрахунковими даними, перевезено 271,8 тис. тонн вантажів ( в 1,6 раза більше, ніж рік тому) і виконано 122,5 млн. тонно-кілометрів.
Зменшується також частка пасажирських перевезень, здійснених автопідприємствами. Вони перевезли 15,4 млн. осіб і здійснили 419,7 млн. пасажиро-кілометрів. Кількість перевезених пасажирів у порівнянні з 2003 роком зменшилась на 12,8 відсотка. Тоді як автотранспортом підприємців-фізичних осіб перевезено 91,4 млн. пасажирів, з них 71,9 млн. осіб - підприємцями обласного центру. Залізничними станціями області відправлено 1,8 млн. тонн вантажів і 5,7 млн. пасажирів.
Стабільно працюють підприємства зв’язку. За рік вони надали послуг на 165,2 млн. грн., з них 15,9 млн. грн. — населенню. Порівняно з минулим роком загальна вартість наданих послуг у порівнянних цінах зросла на 17,2 відсотка. Найбільші доходи отримані від міжміського (враховуючи міжнародний) та міського телефонного зв’язку.
ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ ТОВАРАМИ
Зовнішньоторговельні операції з товарами здійснювались з партнерами з 77 країн світу, при цьому експортували товари в 66 країн, імпорт отримували з 63. Експорт товарів в країни СНД збільшився на 66 відсотків, а імпорт з цих країн — на 45 відсотків, при цьому вартість їх дорівнює відповідно 63,5 млн. і 466,5 млн. доларів. Експорт товарів в інші країни світу склав 192,2 млн. доларів (на чверть більше, ніж в 2003 році), імпорт - 128,3 млн. доларів (на 24 відсотки більше).
В товарній структурі експорту переважали поставки електрообладнання, продукції тваринного походження, механічного обладнання, продукції хімічної промисловості, деревини, нафтопродуктів, текстильних виробів, харчових продуктів, продукція рослинного походження.
В товарній структурі імпорту традиційно переважали надходження нафти та продуктів її переробки, а також транспортних засобів і механічного обладнання. Експортували продукцію 253 підприємства. Імпортні товари одержали 320 господарюючих суб’єктів області.
СПОЖИВЧИЙ РИНОК І СФЕРА ПОСЛУГ
Оборот роздрібної торгівлі (в якому враховано роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі, розрахункові дані про обсяги продажу товарів на ринках та суб’єктами підприємницької діяльності - фізичними особами) склав за рік 2095 млн. грн., що на 18 відсотків більше, ніж у 2003 році.
Основну частку загального обсягу продажу споживчих товарів формують підприємства — юридичні особи, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі та у ресторанному господарстві. Їм належить майже дві третини (61 відсоток) товарообороту. Цими підприємствами реалізовано споживчих товарів на суму 1323 млн. грн., або на 19 відсотків більше, ніж позаторік. Понад чверть обороту роздрібної торгівлі припадає на організовані та неформальні ринки.
Постійно зростає і товарооборот в розрахунку на одного жителя області. Він становив в середньому 105 грн. за місяць (у 2003 році - 77 гривень). Підприємства, для яких основним видом діяльності є надання послуг, за 2004 рік від їх реалізації отримали майже 518,1 млн. грн. доходу, в тому числі від послуг населенню - 227,7 млн. гривень.
Серед регіонів області понад дві третини реалізованих послуг припадає на міста обласного значення. В середньому одним жителем області за 2004 рік отримано послуг від спеціалізованих підприємств на 216 гривень.
У минулому році населення області за житло та комунальні послуги сплатило 138 млн. грн., або 104,2 відсотка нарахованої до сплати суми. Хоча Волинська область і входить в десятку областей з найвищим рівнем оплати, на початок 2005 року заборгованість становила ще 58,4 млн. грн. В містах Луцьку населення заборгувало 26,4 млн. грн., Нововолинську - 11,1 млн. грн., Ковелі — 5,7 млн. грн., Володимирі-Волинському — 5,2 млн. гривень.
З моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку погашення реструктуризованої заборгованості та внесення поточних платежів за житлово-комунальні послуги” в області укладено 35,2 тис. договорів про реструктуризацію боргів на суму 23,7 млн. грн. В рахунок погашення цієї суми сплачено 7,2 млн. грн., або 30,2 відсотка.
В 2004 році субсидії на відшкодування оплати житлово-комунальних послуг призначено 53,7 тис. сімей ( на 18,7 відсотка менше, ніж у 2003 році). Середній розмір призначеної субсидії в розрахунку на одну сім’ю проти попереднього року скоротився з 45,8 до 44,6 гривні.
РИНОК ПРАЦІ
Торік до державної служби зайнятості звернулось 59 тис. волинян за допомогою у працевлаштуванні, працевлаштовано майже 32 тисячі, що відповідно на 6 і 9 відсотків більше, ніж позаторік. Всього на кінець року на обліку перебувало понад 27 тис. незайнятих громадян, майже 99 відсотків з них мають офіційний статус безробітних. Число їх за рік зменшилось на 1,2 відсотка і дорівнювало 26,7 тис. осіб, в тому числі в міських поселеннях — на 6 відсотків і 12,6 тис., в сільській місцевості — збільшилось на 4 відсотки і досягло 14,1 тис. осіб.
Понад три чверті зареєстрованих безробітних отримують допомогу по безробіттю з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. За рік її виплачено на суму 31,5 млн. грн., або щомісячно в середньому по 119 грн. кожному безробітному, що її отримував.
РІВЕНЬ І ВИПЛАТА ЗАРОБІТНЬОЇ ПЛАТИ
Впродовж року, що минув, середні заробітки волинян зросли на 29 відсотків і дорівнювали 412 грн. Груднева зарплата зросла проти листопадової на 8 відсотків і досягла 490 гривень.
Найвищі заробітки у працівників управління та нагляду у сфері оподаткування, фінансового посередництва, залізничного транспорту - більше як удвічі перевищують середньообласний рівень, однак зайнято тут по 1—2 відсотки загальної кількості найманих працівників області. У промисловості (19 відсотків зайнятих) середньомісячна заробітна плата досягла 550 гривень, у будівництві (4 відсотки) — майже 500 гривень. Найменш оплачуваними залишаються працівники сільського господарства (14 відсотків зайнятих волинян), сфери індивідуальних послуг (0,3 відсотка), початкової освіти (2,6 відсотка), соціальної допомоги (1,3 відсотка), де нарахування були на рівні 198—282 гривні.
Поступово зменшується сума заборгованості з виплати заробітної плати. За рік в економічно активних підприємствах вона скоротилась на дві третини.
ДЕМОГРАФІЧНА СИТУАЦІЯ
Торік в демографічній ситуації в області відбулись позитивні зрушення. Кількість народжених за січень—листопад 2004 року зросла проти відповідного періоду 2003 року на 5,3 відсотка і становила 11,5 тис. осіб. У той же час на 2,4 відсотка зменшилась кількість померлих і становила 13,7 тис. осіб. Обсяг природного скорочення знизився в 1,4 раза. Природне скорочення жителів спостерігалось в усіх регіонах області за винятком міст Луцька, Ковеля та Камінь-Каширського, Любешівського і Ратнівського районів, де мав місце незначний приріст.
Зменшився міграційний відплив населення. За 11 місяців минулого року на Волинь з інших регіонів України та з-за кордону прибуло 4,9 тис. осіб, і хоча й виїхало за межі області понад 6 тис. громадян, міграційне скорочення населення зменшилось вдвічі. Чисельність населення області скоротилась на 3,4 тис. осіб і станом на 1 грудня, за розрахунковими даними, становила 1045,4 тис. осіб.
Головне управління статистики у Волинській області.
Восьмий рік поспіль промисловість області нарощує обсяги виробництва. В 2004 році приріст виробництва в промисловості становив 22,5 відсотка, в той час як у 2003 — 122,2 відсотка. Найбільший внесок у промислове виробництво зробили підприємства харчової промисловості і машинобудування. На них припадає відповідно понад 44 і 24 відсотки продукції, реалізованої промисловими підприємствами області в минулому році.
Стабільно працюють і визначають промисловий потенціал Волині відкриті акціонерні товариства “Луцький автомобільний завод”, “Підшипниковий завод”, “Волиньхолдінг”, “Ковельмолоко”, “Луцьк-Фудз”, “Луцьккондитер”. Продукція цих підприємств користується високим попитом у споживачів.
Всього за рік реалізовано промислової продукції на суму 2,8 млрд. грн., або 2,7 тис. в розрахунку на одного жителя області. Найвищий цей показник в Луцькому районі (8,3 тис. грн.), містах Нововолинську (6,1 тис. грн.) і Луцьку (5,9 тис. гривень).
Резервом нарощування промислового потенціалу області є зменшення частки підприємств, які виробляють продукцію, що не відповідає сучасним вимогам та не користується попитом у споживачів.
СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
За рік у галузі сільського господарства вироблено продукції на суму майже 2 млрд. грн. (у порівнянних цінах 2000 року). За рахунок вищого, ніж у попередньому році, урожаю зернових культур і цукрових буряків та позитивних зрушень у птахівництві та виробництві молока сільськогосподарське виробництво зросло на 10,2 відсотка.
Зібрано майже 780 тис. тонн зернових культур, що на 220 тис. тонн (39 відсотків) більше, ніж в 2003 році. Середня урожайність в усіх категоріях господарств склала 27,5 центнера. Понад 35 центнерів зерна з кожного гектара одержали сільгосппідприємства Іваничівського, Володимир-Волинського і Луцького районів.
Торік зібрано понад 684 тис. тонн цукрових буряків, що на 20 відсотків більше, ніж в попередньому році. Нарощування виробництва досягнуто за рахунок підвищення урожайності цукрових буряків на 45 центнерів, з кожного гектара зібрано по 237 центнерів солодких коренів. В області вирощено також 1030 тис. тонн картоплі і 185 тис. тонн овочів.
Всіма категоріями сільгоспвиробників за рік реалізовано на забій 84 тис. тонн худоби і птиці, надоєно 522 тис. тонн молока, одержано 214 млн. штук яєць. Виробництво м’яса і молока збільшилось на 2,9 і 3,8 відсотка, яєць - на 0,8 відсотка. В сільгосппідприємствах в структурі реалізації худоби та птиці на забій переважає м’ясо птиці. Його частка зросла за рік з 35 відсотків до 51 відсотка.
Зросла продуктивність тваринництва. Зокрема, збільшились середньодобові прирости великої рогатої худоби і свиней, середні надої на корову. Поряд з тим спостерігається скорочення поголів’я як у сільськогосподарських підприємствах (на 5,2—8,2 відсотка), так і у домогосподарствах (на 3—4,8 відсотка).
Сільськогосподарські підприємства продали за рік продукції на 354 млн. грн., що на 79 млн. грн. більше, ніж позаторік. Разом з тим слід зазначити, що на сільгосппідприємства припадає лише 23 відсотки продукції, решта вироблена в господарствах населення. Тому подальший розвиток аграрного сектора слід пов’язувати з нарощуванням виробництва в агроформуваннях.
БУДІВНИЦТВО
За 2004 рік будівельні підприємства, які працювали за контрактами підряду, виконали власними силами робіт на 255 млн. грн., що на 8,4 відсотка більше, ніж в попередньому році.
Працювало 107 будівельних підприємств (95 відсотків їх загальної кількості). Понад дві третини загальнообласних обсягів робіт виконали будівельники м. Луцька. Збільшили обсяги підрядних робіт будівельні підприємства 8 районів і всіх міст обласного значення.
ТРАНСПОРТ І ЗВ’ЯЗОК
Автомобільним транспортом перевезено 1201,8 тис. тонн вантажів, що на 3,4 відсотка більше, ніж у 2003 році. Вантажооборот досяг 277,5 млн. тонно-кілометрів і зріс на 34,7 відсотка. Однак знижується роль автотранспортних підприємств. За рік ними перевезено 930 тис. тонн вантажів і здійснено 155 млн. тонно-кілометрів. Перевезення зменшились на 6,5 відсотка. В той же час автомобілями підприємців-фізичних осіб, за розрахунковими даними, перевезено 271,8 тис. тонн вантажів ( в 1,6 раза більше, ніж рік тому) і виконано 122,5 млн. тонно-кілометрів.
Зменшується також частка пасажирських перевезень, здійснених автопідприємствами. Вони перевезли 15,4 млн. осіб і здійснили 419,7 млн. пасажиро-кілометрів. Кількість перевезених пасажирів у порівнянні з 2003 роком зменшилась на 12,8 відсотка. Тоді як автотранспортом підприємців-фізичних осіб перевезено 91,4 млн. пасажирів, з них 71,9 млн. осіб - підприємцями обласного центру. Залізничними станціями області відправлено 1,8 млн. тонн вантажів і 5,7 млн. пасажирів.
Стабільно працюють підприємства зв’язку. За рік вони надали послуг на 165,2 млн. грн., з них 15,9 млн. грн. — населенню. Порівняно з минулим роком загальна вартість наданих послуг у порівнянних цінах зросла на 17,2 відсотка. Найбільші доходи отримані від міжміського (враховуючи міжнародний) та міського телефонного зв’язку.
ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ ТОВАРАМИ
Зовнішньоторговельні операції з товарами здійснювались з партнерами з 77 країн світу, при цьому експортували товари в 66 країн, імпорт отримували з 63. Експорт товарів в країни СНД збільшився на 66 відсотків, а імпорт з цих країн — на 45 відсотків, при цьому вартість їх дорівнює відповідно 63,5 млн. і 466,5 млн. доларів. Експорт товарів в інші країни світу склав 192,2 млн. доларів (на чверть більше, ніж в 2003 році), імпорт - 128,3 млн. доларів (на 24 відсотки більше).
В товарній структурі експорту переважали поставки електрообладнання, продукції тваринного походження, механічного обладнання, продукції хімічної промисловості, деревини, нафтопродуктів, текстильних виробів, харчових продуктів, продукція рослинного походження.
В товарній структурі імпорту традиційно переважали надходження нафти та продуктів її переробки, а також транспортних засобів і механічного обладнання. Експортували продукцію 253 підприємства. Імпортні товари одержали 320 господарюючих суб’єктів області.
СПОЖИВЧИЙ РИНОК І СФЕРА ПОСЛУГ
Оборот роздрібної торгівлі (в якому враховано роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі, розрахункові дані про обсяги продажу товарів на ринках та суб’єктами підприємницької діяльності - фізичними особами) склав за рік 2095 млн. грн., що на 18 відсотків більше, ніж у 2003 році.
Основну частку загального обсягу продажу споживчих товарів формують підприємства — юридичні особи, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі та у ресторанному господарстві. Їм належить майже дві третини (61 відсоток) товарообороту. Цими підприємствами реалізовано споживчих товарів на суму 1323 млн. грн., або на 19 відсотків більше, ніж позаторік. Понад чверть обороту роздрібної торгівлі припадає на організовані та неформальні ринки.
Постійно зростає і товарооборот в розрахунку на одного жителя області. Він становив в середньому 105 грн. за місяць (у 2003 році - 77 гривень). Підприємства, для яких основним видом діяльності є надання послуг, за 2004 рік від їх реалізації отримали майже 518,1 млн. грн. доходу, в тому числі від послуг населенню - 227,7 млн. гривень.
Серед регіонів області понад дві третини реалізованих послуг припадає на міста обласного значення. В середньому одним жителем області за 2004 рік отримано послуг від спеціалізованих підприємств на 216 гривень.
У минулому році населення області за житло та комунальні послуги сплатило 138 млн. грн., або 104,2 відсотка нарахованої до сплати суми. Хоча Волинська область і входить в десятку областей з найвищим рівнем оплати, на початок 2005 року заборгованість становила ще 58,4 млн. грн. В містах Луцьку населення заборгувало 26,4 млн. грн., Нововолинську - 11,1 млн. грн., Ковелі — 5,7 млн. грн., Володимирі-Волинському — 5,2 млн. гривень.
З моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку погашення реструктуризованої заборгованості та внесення поточних платежів за житлово-комунальні послуги” в області укладено 35,2 тис. договорів про реструктуризацію боргів на суму 23,7 млн. грн. В рахунок погашення цієї суми сплачено 7,2 млн. грн., або 30,2 відсотка.
В 2004 році субсидії на відшкодування оплати житлово-комунальних послуг призначено 53,7 тис. сімей ( на 18,7 відсотка менше, ніж у 2003 році). Середній розмір призначеної субсидії в розрахунку на одну сім’ю проти попереднього року скоротився з 45,8 до 44,6 гривні.
РИНОК ПРАЦІ
Торік до державної служби зайнятості звернулось 59 тис. волинян за допомогою у працевлаштуванні, працевлаштовано майже 32 тисячі, що відповідно на 6 і 9 відсотків більше, ніж позаторік. Всього на кінець року на обліку перебувало понад 27 тис. незайнятих громадян, майже 99 відсотків з них мають офіційний статус безробітних. Число їх за рік зменшилось на 1,2 відсотка і дорівнювало 26,7 тис. осіб, в тому числі в міських поселеннях — на 6 відсотків і 12,6 тис., в сільській місцевості — збільшилось на 4 відсотки і досягло 14,1 тис. осіб.
Понад три чверті зареєстрованих безробітних отримують допомогу по безробіттю з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. За рік її виплачено на суму 31,5 млн. грн., або щомісячно в середньому по 119 грн. кожному безробітному, що її отримував.
РІВЕНЬ І ВИПЛАТА ЗАРОБІТНЬОЇ ПЛАТИ
Впродовж року, що минув, середні заробітки волинян зросли на 29 відсотків і дорівнювали 412 грн. Груднева зарплата зросла проти листопадової на 8 відсотків і досягла 490 гривень.
Найвищі заробітки у працівників управління та нагляду у сфері оподаткування, фінансового посередництва, залізничного транспорту - більше як удвічі перевищують середньообласний рівень, однак зайнято тут по 1—2 відсотки загальної кількості найманих працівників області. У промисловості (19 відсотків зайнятих) середньомісячна заробітна плата досягла 550 гривень, у будівництві (4 відсотки) — майже 500 гривень. Найменш оплачуваними залишаються працівники сільського господарства (14 відсотків зайнятих волинян), сфери індивідуальних послуг (0,3 відсотка), початкової освіти (2,6 відсотка), соціальної допомоги (1,3 відсотка), де нарахування були на рівні 198—282 гривні.
Поступово зменшується сума заборгованості з виплати заробітної плати. За рік в економічно активних підприємствах вона скоротилась на дві третини.
ДЕМОГРАФІЧНА СИТУАЦІЯ
Торік в демографічній ситуації в області відбулись позитивні зрушення. Кількість народжених за січень—листопад 2004 року зросла проти відповідного періоду 2003 року на 5,3 відсотка і становила 11,5 тис. осіб. У той же час на 2,4 відсотка зменшилась кількість померлих і становила 13,7 тис. осіб. Обсяг природного скорочення знизився в 1,4 раза. Природне скорочення жителів спостерігалось в усіх регіонах області за винятком міст Луцька, Ковеля та Камінь-Каширського, Любешівського і Ратнівського районів, де мав місце незначний приріст.
Зменшився міграційний відплив населення. За 11 місяців минулого року на Волинь з інших регіонів України та з-за кордону прибуло 4,9 тис. осіб, і хоча й виїхало за межі області понад 6 тис. громадян, міграційне скорочення населення зменшилось вдвічі. Чисельність населення області скоротилась на 3,4 тис. осіб і станом на 1 грудня, за розрахунковими даними, становила 1045,4 тис. осіб.
Головне управління статистики у Волинській області.