Таємний код Леонардо да Вінчі
Політ вертольота передбачив на чотири століття вперед
Леонардо був шульгою і писав справа наліво, причому дуже незграбно. Дослідники довго не могли розібрати його почерк. Часом він залишав примітки до креслень і майбутніх винаходів, а іноді — передбачення. Цікаво читати зараз його пророцтва, датовані 1472 роком, коли професійна діяльність
да Вінчі набирала обертів: «Багатьох можна буде бачити на великих тваринах у швидкому русі до завершення власного життя і якнайшвидшої смерті».
Муза творчого натхнення відвідувала художника раптово, так само, як і покидала. У такі моменти Леонардо ставав інженером: створював водонепроникні черевики, наприклад. Він подарував людству крила, сконструювавши прообраз вертольота (хоча перший гелікоптер піднявся в небо лише 1907–го!), велосипеда, танка та інші важливі речі й пристосування.
Секрет усмішки Джоконди
Художник винайшов фізичний принцип розсіювання — предмети на його полотнах ніколи не мали чітких меж. Знаменита Джоконда була створена саме за такою методикою. Насправді все залежить від фокусування нашого погляду. Під одним кутом вона буде вам усміхатися, під іншим — дивитися загадково і таємниче. Гра світла і тіні
да Вінчі робить Мону Лізу «живою».
Муза творчого натхнення відвідувала художника раптово, так само, як і покидала. У такі моменти Леонардо ставав інженером: створював водонепроникні черевики, наприклад.
Створюючи фреску «Таємна вечеря», Леонардо провів не одну безсонну ніч. У натурники на роль Христа він вибрав юнака з церковного хору. Через кілька років художник приступив до змалювання Іуди. Терміни підганяли, аж раптом в один прекрасний день у стічній канаві він побачив обідранця, у рисах обличчя якого проглядався необхідний образ. Коли роботу було завершено, з’ясувалося, що в обох випадках да Вінчі позував один і той самий чоловік, просто змінилися обставини його життя і проявилися інші риси характеру.
Батько анатомії був вегетаріанцем
Леонардо да Вінчі цікавило, що відбувається в організмі під дією хвороб у процесі старіння. Ось що вчений писав, анатомувавши тіло довгожителя, який до кінця своїх днів почувався здоровим:
«Я провів розтин, метою якого було встановити причини безболісної смерті, і виявив, що вона настала внаслідок безсилля, проявилася у відмові працездатності крові і артерії, що обслуговує серце та інші супутні органи (це була аорта). Таким чином, Леонардо був першим, хто описав атеросклероз.
Також да Вінчі з’ясовував принципи і причини кашлю, дихання, позіхання, биття серця, чхання, системи сечовиділення і чуттєвих подразнень. У роботі м’язів він бачив принципи механіки, кровообіг намагався пояснити через правила гідродинаміки. Вчений здійснив спробу створення першого протеза клапана аорти, описав і замалював апендикс, вивчав аномалії мовного апарату людини. Він точно і правильно відтворював пропорції і форми частин людського скелета. Да Вінчі нерідко називають батьком не тільки анатомії, а й ембріології. Питання внутрішньоутробного розвитку людини – одна з тем його зацікавлень.
Сам Леонардо да Вінчі був вегетаріанцем. Ймовірно, така система харчування допомогла йому зберегти сили й здоров’я до старості. Він помер у 67 років, а такий вік при тодішньому рівні медицини вважався досить поважним.