Колядували, щедрували, а тепер голос «сів»…
У медицині цей стан називається афонія. Проблема найчастіше виникає при ларингіті, запаленні слизової оболонки гортані, може супроводжуватися підвищенням температури тіла, кашлем, головним болем. У здорової людини афонія є наслідком надмірного перенапруження голосових зв’язок. Також вона може бути спровокована алергічними реакціями. Що ж робити, коли говорити стає важко, хрипкий шепіт — усе, на що ви спроможні?
Якщо втратили голос через застуду, ларингіт, ангіну або від надмірного крику, співу, то дайте трохи відпочити голосовим зв’язкам. Пийте багато рідини. Це допомагає зволожити гортань і сприяє швидшому одужанню. Але не можна вживати занадто гаряче або холодне. Зваріть бульйон із домашньої курки, супчик, пийте теплі чаї. Зокрема, при запаленні горла стане в пригоді ромашка, шавлія, чебрець, чай із коренем імбиру. Допомагає повернути голос також і мед, який треба додавати в теплу воду або трав’яний настій.
Стежте, щоб повітря в кімнаті було достатньо вологим, робіть парові інгаляції.
Полощіть горло теплим відваром із трав, це допоможе пом’якшити та зволожити голосові зв’язки. Якщо втрата голосу виникла через застуду або ангіну, то робіть це розчином солі, який вбиває мікроби, виводить слиз із горла.
Не можна пити напої, які містять кофеїн, каву, чай, колу, а також спиртне, бо вони зневоднюють організм. Не треба палити, бо цигарковий дим ще більше подразнює і сушить горло. Навіть пасивне куріння призводить до запалення гортані, уповільнює процес одужання.
Уникайте холодного повітря та інших подразників. Не слід приймати аспірин, особливо якщо голос зник після тривалого перенапруження. Можливо, на слизовій голосових зв’язок сталося пошкодження капіляра, а цей препарат збільшує ризик кровотечі.
Полощіть горло свіжовичавленим соком картоплі. Або змішайте в рівних пропорціях морквяний сік і мед, приймайте по одній чайній ложці чотири рази на день. Таке лікування допомагає не тільки при втраті голосу, але і при кашлі та нежиті.
Візьміть одну столову ложку меду, 30 грамів коньяку і один жовток (сирий). Все змішайте і приймайте по 1 столовій ложці кожні 3 години. Допомагає і відвар анісового насіння: 1/4 склянки сировини заливаємо склянкою молока, кип’ятимо близько 10 хвилин. Остудити, процідити, додати столову ложку меду, приймати по одній столовій ложці кожні пів години.
Рекомендують і такий засіб: два сирих жовтки розітріть із цукром, додайте грамів 150 свіжого вершкового масла і 2 столові ложки меду. Все це потрібно добре змішати, зберігати в холодильнику. Приймайте по чайній ложці суміші чотири рази на день.
Голос швидко можна повернути і за допомогою соку зі свіжої капусти. Пити теплим по одній чайній ложечці 4 рази на день після їжі, причому після прийому соку ще близько години бажано нічого не їсти.
При кашлі, застуді, високій температурі, афонії радять застосовувати настій калини. Перетерті з цукром ягоди (2 столові ложки) залийте склянкою окропу, нехай настоюється. Пити теплим.
Пам’ятайте, якщо голос не відновлюється упродовж кількох днів, хвороба супроводжується високою температурою, втратою апетиту, кашлем, ви не можете ковтнути слину, задихаєтеся — потрібно негайно звертатися до лікаря.