Вибирайте слова, панове!
Публічне висловлювання президента США викликало міжнародний скандал
Свіжий анекдот: Дональда Трампа запитують, чому до Америки не їдуть емігранти із Норвегії? «А ви запитайте їх», — каже. Запитали і почули: «А навіщо нам потрібна ваша смердюча діра?» Таким анекдотом українці відреагували на мовну недбалість американського президента. Звісно, ексцентричний Дональд Трамп — ще той промовець. Те, що говорить не з листочка, написаного для нього, а від себе, часто шокує. Ну не вміє (чи, може, не хоче) чоловік фільтрувати слова.
Нещодавно, скажімо, застосував недипломатичний вислів щодо країн третього світу, назвавши їх смердючими дірами. На це відразу відреагували у Південно–Африканській Республіці. Мовляв, наша країна (та й інші, котрі потребують допомоги) не смітник. Заява президента США обурила й мешканців інших країн Африки. 54 з них вимагають від Трампа вибачень. А в ООН її назвали расистською і шокуючою. Глава Білого дому, схоже, зрозумів свій промах, тож узявся виправдовуватися: мовляв, такого не говорив, а образливі слова мені приписали капосні журналісти, однак, що саме казав, не уточнює.
Скандал, який розгорівся, ще раз засвідчує: публічним людям треба думати, що говорити, бо ж слово — не горобець, вилетить — не впіймаєш. Лінгвістичні проколи допускають і наші урядовці, народні депутати. Пригадується, як необережна фраза міністра соціальної політики України Андрія Реви в ефірі телеканалу «112» про те, що українці багато їдять, тому й витрачають коштів більше, ніж німці, підірвала соціальні мережі, викликала хвилю обурень і жартів на зразок «давайте і його з’їмо, якщо ми такі ненажери». Адже українці їдять багато хіба що хліба, картоплі, круп — тобто дешевих продуктів. А ось м’яса, молокопродуктів та фруктів значно менше, ніж німці. Але чиновник, на жаль, цього не зауважив.
Безвідповідальність у висловлюваннях нерідко демонструвала і колишня головна банкірша країни Валерія Гонтарєва. Кожен її публічний виступ приводив до паніки у фінансово–банківському секторі й піднімав курс долара. Не має звички фільтрувати мову й лідер Радикальної партії України Олег Ляшко. Якось, скажімо, він назвав міністрів урядовими даунами. Ті пропустили мимо вух, а от мами «сонячних» діток образилися. Представники Волинської обласної громадської організації батьків дітей із синдромом Дауна навіть надіслали йому листа, де просили не вживати слово «даун», даючи негативну характеристику комусь. Адже вважають: якщо уже нардеп не поважає їхніх особливих чад, то чи зможуть толерантно ставитись до них пересічні громадяни?
«Слово ранить, слово зцілює», — каже народне прислів’я. І депутати, і чиновники різних рівнів не повинні цього забувати. У політиці, державному управлінні, як і в медицині, вважаю, повинен бути принцип: не нашкодь. Тож, панове, якщо вже говорите, то, будь ласка, обгрунтуйте, роз’ясніть доступно народу, що маєте на увазі. Тоді не буде інсинуацій на тему ваших промов і не доведеться перепрошувати.