Чим такий страшний «Джавелін», що ним лякають московитів
Не далі як за півроку американські протитанкові системи Javelin можуть надійти на озброєння армії України
Про це заявив начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко у коментарі УНІАН у штаб–квартирі НАТО в Брюсселі. При цьому він наголошує, що «Джавеліни» не потраплять до рук сепаратистів. «Для того, щоб отримати таку зброю, нам необхідно мати відповідно підготовлені місця для її зберігання, адже до цього є вимоги. Всі ці питання опрацьовані, у нас вже такі місця визначені, триває їхня підготовка, і проблем щодо об’єктів, де зберігатиметься така зброя, у нас не буде. Ніхто не збирається передавати, віддавати або навіть, скажімо так, залишати в бою», — підкреслив начальник штабу.
Вартість одного такого американського «Списа» — близько 170 000 доларів.
Нагадаємо, що 23 грудня представниця Держдепартаменту США Гедер Науерт заявила: Сполучені Штати нададуть Україні летальне оборонне озброєння для того, щоб допомогти їй стримати подальшу агресію Росії.
Як кажуть, краще пізно, ніж ніколи. Адже, як стверджують експерти, якби наші західні партнери наважились на цей крок у 2014 році, то хто зна, чи змогли б росіяни просунутись на стільки кілометрів углиб України.
Але і зараз звістка про «Джавеліни» спричинила справжню істерику у Кремлі. Чого ж в «імперії зла» так завелися? Бо «Спис» (так перекладається слово «джавелін». — Ред.) — справді серйозна зброя у вмілих руках.
Отже, це протитанковий ракетний комплекс третього покоління, який працює за принципом «вистрелив — забув». Головка самонаведення виявляє і супроводжує цілі, що мають температуру, відмінну від температури навколишнього середовища (максимальна дальність вогню — 4750 метрів, бронепробивність — до 800 метрів). Після захоплення такої цілі ракета наводиться на неї без участі оператора. Таким чином, головна перевага ПТРК третього покоління в тому, що після запуску ракети стрільцеві можна відразу змінити вогневу позицію або сховатися в укритті.
Ракета виштовхується з корпусу методом «м’якого пуску» без використання ракетного двигуна, що зменшує віддачу. Протягом секунди летить горизонтально, а потім піднімається на висоту 150 метрів. Таку траєкторію військовики називають «кручений м’яч». Завдяки цьому ракета падає майже вертикально на танк, тобто завдає удару по верхній частині броні бойової машини, яка зазвичай набагато тонша за лобову чи навіть за бічний броньовий захист. Варто також наголосити, що новітні інфрачервоні датчики ракет Javelin здатні бачити крізь задимлення і відрізняти сторонні спалахи від первісної цілі. Тому їх дуже складно збити з курсу. До того ж ракета доволі легка: маса комплексу — 22,25 кілограма.
Вперше ж, як інформує видання «Збруч», «Джавеліни» використали в реальних бойових умовах 2003 року під час вторгнення США до Іраку, саме за їх допомогою було знищено більшу частину бронетехніки армії Хусейна.
Наразі американці надали цю грізну зброю 20 державам, які є їхніми союзниками. Причому найбільше комплексів надійшло в ті країни, які мають сухопутні кордони із кремлівською імперією, — в Естонію, Литву, Норвегію. До речі, вартість одного такого американського «Списа» — близько 170 000 доларів.
Василь РОГУЦЬКИЙ