А ви готуєтеся до Великого посту?
Два вихідних поспіль у шахтарському місті проводяться благодійні акції на підтримку онкохворого трирічного хлопчика з селища Благодатне. Одного дня на майдані біля міського Палацу культури відбувся концерт під назвою «Сила дитячих сердець». А позавчора в дитячо-юнацькому центрі виступили гурти «Цвях» та «THE SEVEN». Заходи відвідало багато молоді, долучившись до милосердної справи. У часі це співпало з періодом, коли весь християнський люд готується до Великого посту
Із дитинства найбільшим святом у нашій сім’ї була Пасха. І як її чекали! Пригадую, як в останню неділю перед Великим постом ми з бабусею ходили в гості до її сестер, і як щедро в них частувалися, а тиждень перед тим готували вареники, випікали пироги. Казали, що так треба, бо Масниця…
Масницю або Масляну щороку відзначають за 56 днів до Великодня. Тепер це припадає з 12 по 18 лютого. Вірили, що за цей час повинна прокинутися вся природа й тварини після зимової сплячки. В народі це свято, яке супроводжувалося піснями, танцями, різноманітними розвагами, було одним із найбільш очікуваних. Готували зазвичай сир і пироги, булочки й пампушки. Й обов’язково — млинці, бо вони вважаються символом сонця.
Цей період передбачав підготовку до Великого посту тілесну й духовну. Священики просять не забувати, що піст — це не утримання від їжі або просто дієта, адже будь-яке тілесне обмеження без духовного не має нічого спільного з релігією. Головне, аби людина за ці сім тижнів усвідомила всю сутність свого гріховного життя, гріховного світу, і намагалася максимально очиститись.
Наголошують, що не варто відмовляти собі в піст у їжі, якщо це призведе до занедужання або роздратування. Та чи не краще себе налаштувати морально, зібравши силу волі та мужність, аби з максимальною користю використати ці благодатні дні? Якось довелося прочитати роздуми атеїста, який сказав, що «Піст – це найкраще, що дала релігія людству». А великий Гіппократ зазначав, що «Їжа повинна бути ліками, а ліки — їжею». І змусити себе стриматися від поїдання багато чого смачненького — це, очевидно, крок до покращення фізіологічного самопочуття. Багато людей помилково вважають, що слід дотримуватися всіх канонів посту. Інакше це «не буде зараховано». Та, напевно, правильніше знайти «золоту» середину, бо ж важливіше «не їсти одне одного»…
Підготовка до духовного очищення вимагає відмови від багатьох спокус. Піст — це період самовдосконалення, час жертовних, благородних дій, про які мають знати тільки людина, якій допомагаєш, і Бог, до якого є шанс наблизитися.
Якось під час поїздки на Закарпаття в одній з кав’ярень Мукачева побачила дошку, на якій зазначалося, що в наявності є «підвішена кава». Це означало, що хтось з відвідувачів не лише сам посмакував ароматним напоєм, а й вирішив зробити маленький «сюрприз» іншій людині, яка, можливо, рахувала гривні до зарплати. Приємно, що цей великодушний шляхетний закордонний жест перейняли в нашому західноукраїнському «маленькому Парижі» — місті Лева, і не тільки…
Кажуть, робити добро ніколи й нікому не пізно. І не обов’язково чекати Великого посту. Кроків, спрямованих на очищення душі, від нас Всевишній чекає завжди.