Куля снайпера зупинила його найвеличнішу арію…(Відео)
Розпочався прокат документального фільму «Міф» про Героя України, всесвітньо відомого нашого оперного співака, соліста Паризької національної опери Василя Сліпака (1974 – 2016), який боровся за рідну землю на Донбасі і віддав за неї життя
Прем’єрний показ документальної стрічки уже відбувся в Києві, а цими днями стартував її широкий прокат у 25 містах України. Автори фільму – Леонід Кантер та Іван Ясній – здійснили титанічну роботу, зібравши протягом 17 місяців 200 годин архівного матеріалу. Вони зустрілися з рідними, колегами, побратимами, вчителями, друзями та коханими славетного Міфа.
Василь Сліпак народився у Львові, мав неперевершений голос, співав у «Дударику». В 1997–му переїхав до Франції, став солістом Паризької опери. Але серцем був з Україною. Коли повстав Майдан, організував українців Франції на його підтримку. Поринув у волонтерство. А коли московські орди та колаборанти пішли війною на Україну, покинув Європу і записався у добровольці. Взяв псевдо Міф – скорочено від Мефістофель, що з опери «Фауст».
Під час виконання бойового завдання Василь Сліпак (Міф) у 42–літньому віці загинув від кулі снайпера 29 червня 2016 року у селищі Луганське Донецької області.
Запитаймо у себе: якби Василь не загинув, то на його концерт зібралося б стільки людей, як на фільм про його смерть?
Автори поєднали у фільмі два жанри: кіно та концерт. Анімацію до нього створив український карикатурист та музикант Юрій Журавель із Рівного. Музику написали та надали одні з найкращих композиторів сучасності. Серед них Євген Гальперін, який співпрацював із Люком Бессоном та Баррі Сонненфельдом і був близьким другом Василя Сліпака, Роман Григорів та Ілля Разумейко, котрі представляють сучасну українську оперу у світі разом із формацією NOVAOPERA, та Едуард Приступа, відомий на українській сцені як Діля.
«Міф» створений за підтримки Держкіно України та більш ніж 500 доброчинців з усього світу. Прем’єру в Києві відвідали міністр культури, «голос Майдану» Євген Нищук та двоюрідний брат Василя, міністр інфраструктури Володимир Омелян, а також представники посольств Японії, Австрії, В’єтнаму, Британії, Німеччини та інші почесні гості.
— Така жертовність підносить будь–яку професію, а надто – професію митця, який не може, на відміну від деяких інших, говорити: «Та я артист, я поза політикою!» Цей фільм – це знак до усвідомлення відповідальності кожного. Це фантастична історія, яка виховуватиме та надихатиме не лише цілі покоління митців, а й великих громадян України», – сказав про стрічку і про Василя Євген Нищук.
Коментар
«Василя Сліпака ми втратили не два роки тому, а двадцять»
Письменники брати Дмитро та Віталій Капранови про стрічку «Міф»:
«У фільмі є епізод із передачі 20–літньої давнини, де молодий Василь говорить, що їде за кордон, бо інших варіантів нема, з його голосом в Україні жодних перспектив. І скажіть, що змінилося з того часу? Скільки таких Василів сьогодні їде за кордон, бо з їхнім талантом в Україні ніяких перспектив? А головне – запитаймо у себе: якби Василь не загинув, то на його концерт зібралось би стільки людей, як на фільм про його смерть?
Дивіться «Міф» і почнімо щось робити, щоб загибель Сліпака не була даремною».
Василь РОГУЦЬКИЙ.