Мадонна чи «машина» для продовження роду?
Імені жінки, яка буцімто народила 69 дітей, історія не зберегла. Відомо тільки, що вона була чи то першою, чи другою дружиною російського селянина Федора Васильєва
І кролі такій плодючості позаздрили б
Рейтинг багатодітних матерів у Книзі рекордів Гіннесса очолює жителька Шуйського повіту, яка у період між 1725 і 1765 роками дала життя 16 парам близнят, 7 трійням і 4 рази народжувала по четверо немовлят — тобто загалом вона мала 27 пологів, у результаті яких на світ з’явилося аж 69 дітей, з них вижили 67. Цю неймовірну статистику начебто підтверджують документи, що надійшли у
1782 році до Москви з Нікольського монастиря.
Чи могла жінка народити стільки нащадків майже 3 століття тому? Чи встигла би ця безіменна Васильєва 27 разів виносити вагітність за 40 років? Арифметика відповідає ствердно, особливо якщо взяти до уваги, що троє та більше малюків зазвичай «просяться на світ» швидше, ніж за дев’ять місяців. Коли все підрахувати, виходить, що росіянка загалом ходила вагітною аж 18 років. Інше питання, чи можливо це в реальному житті.
Припустимо, заміж майбутню рекордсменку віддали у 14 літ. Приблизно з такого віку яєчники вивільняють зазвичай одну яйцеклітину кожні 28 днів. Овуляція регулярно повторюється, поки не наступає менопауза. Але плідність жінки знижується вже після 40. У 45–річному віці шанс завагітніти становить приблизно 1 відсоток на кожен цикл, стверджують фахівці.
Чи встигла би ця безіменна Васильєва 27 разів виносити вагітність за 40 років? Арифметика відповідає ствердно.
З віком кількість яйцеклітин зменшується, а їхня якість погіршується. Шанси знову стати матір’ю знижуються з кожною вагітністю, оскільки пологи поступово виснажують репродуктивну систему жінки. Якщо ж Васильєва годувала дітей груддю, нових овуляцій у цей період у неї не відбувалось, що теж треба взяти до уваги. Як і той фактор, що у минулому кожна вагітність була ризиком для життя матері, а ймовірність серйозних, потенційно смертельних ускладнень, кровотеч зростає з народженням близнят, трійнят, а тим більше 4 дітей. Та й можливість природним чином зачати, а потім благополучно виносити, народити такі великі «партії» немовляток видається неправдоподібною.
Іще одна підозріла деталь: як свідчать записи, 67 із 69 малюків пережили раннє дитинство, хоча у XVIII столітті смертність була дуже високою навіть серед доношених немовлят.А завершується ця історія ще цікавіше: після десятиліть шлюбу Васильєви розлучились. Друга (чи то третя) дружина народила Федору «всього лиш» 18 дітей.
У наших героїнь діти не «з пробірки»
У селі Остриця Герцаївського району Чернівецької області живе найбільш багатодітна сім’я України. Вже після народження 20–ї дитини Леонору Намені внесли до Книги рекордів України, але мама–рекордсменка перевершила саму себе, подарувавши у 2013 році світові ще одного громадянина. Тоді породіллі було 44, її чоловікові Яношу — 47. І вони вже раділи 6 онукам.
До речі, глава сім’ї мав 16 братів і сестер, Леонора — 14. Їхня родина належить до церкви назарян, є віруючою. Діти носять біблійні імена. Янош Намені на той час не відкидав можливості, що, якщо на те буде Божа воля, вони з Леонорою ще раз стануть батьками. Але, очевидно, поки не склалося.
Першого сина жінка народила в 21 рік, серед її дітей двічі були двійнята. Тепер у Леонори і Яноша Намені 10 доньок і одинадцятеро (ціла футбольна команда) синів! Журналісти, які побували в гостях у цієї родини, стверджують, що діти ростуть вихованими, дорослішають, дають собі раду, а батькам уже набридла увага преси і вони намагаються уникати публічності.
Споконвіку шанували матерів, які не лінувалися народжувати, і на Волині. Найбагатодітнішими селами в Україні здавна були Бірки, що у Любешівському районі, та Карпилівка на Ківерцівщині. Там не дивина, коли бузьки приносять в одну сім’ю по 10–15 нащадків. Вісімнадцять разів прилітали ці птахи до Софії Мусіївни і Йосипа Тихоновича Фенів, які живуть у Карпилівці. А сьогодні у цій родині вже 70 внуків, до 10 правнуків.
18–та дитина народилася торік і в подружжя Ковалевичів із села Глинне Рокитнівського району Рівненської області. Чоловікові Петру — 48, його дружині Світлані — 44 роки. Отож у них ще є шанси йти на рекорд. Пара побралася 26 літ тому й відтоді нажила 11 доньок і 7 синів. Старші четверо вже мають свої сім’ї і подарували батькам 11 онуків. Ковалевичі також із багатодітних сімей. У Петровій родині — 14 братів та сестер, у Світланиній — семеро.
У Глинному ще у двох інших подружжів є по 15 синів та доньок. А загалом багатодітних сімей у селі — понад дві з половиною сотні, а це кожна третя.
Про максимальні дітородні можливості жінки сьогодні судити непросто, оскільки природну межу того, скільки нащадків може народити одна представниця прекрасної статі, посунули сучасні медичні напрацювання у цій галузі. Допоміжні репродуктивні технології, розроблені наприкінці 1970–х, призвели до збільшення кількості двійнят, трійнят. Нині нікого не здивуєш тим, що діти можуть бути «з пробірки», що зародки з батьківського біологічного матеріалу можуть виношуватися сурогатними матерями. Також науковці кажуть, що шанси жінок на багатодітність скоро можуть значно зрости завдяки використанню репродуктологами стовбурових клітин. Усе це дає надію тим подружжям, які страждають від неплідності й мріють про продовження роду.
Оксана КРАВЧЕНКО.